Komosa piżmowa – właściwości odżywcze, zdrowotne i zastosowanie

Komosa piżmowa (znana również jako komosa meksykańska, lub herbata jezuicka) to jednoroczna roślina zaliczana do rodziny komosowatych lub szarłatowatych. Gatunek ten pochodzi z Meksyku, gdzie znany był już Majom, którzy stosowali go często w swojej kuchni. Jednak ta wiatropylna roślina została zawleczona na inne kontynenty i dziś występuje sztucznie niemal na całym świecie. Mimo, że roślina ta ma wiele właściwości prozdrowotnych, należy być ostrożnym w jej stosowaniu, ponieważ jest to gatunek, który może być szkodliwy dla człowieka. Dzieje się tak za sprawą olejków eterycznych zawierających w swym składzie terpeny, takie jak askarydol i limonen. To właśnie one są odpowiedzialne za charakterystyczny, cytrynowy zapach rośliny. Jednakże herbata jezuicka znajduje mimo wszystko szerokie zastosowanie w zielarstwie i jest bardzo ceniona. W tych celach wykorzystuje się liście, ale także kwiaty i owoce rośliny, z których najczęściej wytwarza się olejek.

Kiedy stosować komosę meksykańską?

Herbata jezuicka ma wiele cennych składników odżywczych, takich jak żelazo, niacynę, fosfor, wapń, a także witaminy A, B3 i C. Powszechnie uważa się, że ziele to jest bardzo pomocne w walce z wszelakimi pasożytami ciała ludzkiego, pomagając usunąć je z organizmu. Dzieje się tak dlatego, że komosa piżmowa paraliżuje układ nerwowy pasożytów, co pozwala unieruchomione wydalić z organizmu razem z kałem. Roślina ta używana jest więc w walce z owsikami, glistą ludzką, oraz wieloma innymi robakami ludzkimi. Jednak skuteczność rośliny w tym zakresie obejmuje także to robactwo, które atakuje nas od zewnątrz. Dzięki przemywaniu skóry pokąszonej przez szkodniki, można się pozbyć między innymi pluskw, świerzbowców, pcheł, wszy i mszyc.

Dodatkowo, poza nieocenioną pomocą w walce z intruzami, komosa piżmowa wykazuje także właściwości antygrzybiczne i antyoksydacyjne. Przyspiesza przemianę materii, pomaga przy bolesnych miesiączkach, działa wykrztuśnie, moczopędnie i przeciwgorączkowo, a stosowana jako przyprawa pomoże zapobiec wzdęciom.

Skutki uboczne używania komosy piżmowej:

Ważne jest, aby docenić silne działanie tej rośliny. Należy mieć na uwadze, że olejki eteryczne w niej zawarte, mogą bardzo zaszkodzić naszemu zdrowiu. Komosę można bowiem przedawkować , co może prowadzić do rozmaitych dolegliwości takich jak: drgawki, utrata apetytu, zaburzenia równowagi, chwilowe problemy z słuchem , a także w poważniejszych przypadkach uszkodzenie narządów wewnętrznych takich jak nerki, czy wątroba, zapaść lub śmierć. Dlatego ziele to należy dawkować z rozwagą, po wcześniejszym zapoznaniu się z dokładnymi wskazaniami i przeciwwskazaniami. W przypadku kuracji odrobaczającej często zaleca się przyjmowanie tego ziela jednocześnie z silnymi środkami przeczyszczającymi.

Gdzie kupić komosę piżmową?

Mimo, że to ziele rośnie popularnie na dziko, również w Polsce, nie ma potrzeby wybierać się samemu na zielarskie eskapady. Herbata jezuicka jest popularna i wcale nie trudno ją dostać. Jest ona dostępna w wielu internetowych sklepach ze zdrową żywnością, oraz w niektórych sklepach zielarskich, lub aptekach. Cena tego specyfiku zależna jest od rodzaju finalnego produktu. Komosa piżmowa w formie ziela do picia, lub przyprawy to koszt około kilkunastu złotych, podczas gdy olejki, kapsułki i bardziej skoncentrowane preparaty mogą kosztować ponad sto złotych.

Kiedy chodzi o zdrowie, nikt nie lubi półśrodków. Dlatego śmiało możemy polecić to wartościowe zioło, jeśli trapią Cię powyższe dolegliwości, jednak należy pamiętać, by podchodzić do niego z rozwagą. Nie mądrze jest bagatelizować siłę ziół, ponieważ może to doprowadzić do bardzo przykrych konsekwencji.

Related Posts

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *