Katabolizm mięśni – co kryje się pod tajemniczą nazwą? Sprawdź!

Katabolizm mięśni? Co to za określenie? Nazwa brzmi ciekawie i niezwykle, a co skrywa? Zaraz przedstawimy wszystkie niezbędne informacje na ten temat.

Katabolizm mięśni – co to?

Żeby zrozumieć katabolizm, należy przypomnieć sobie co to takiego metabolizm. Jest to ogół reakcji chemicznych, które odbywają się w komórkach żywych organizmów. Związany jest z przepływem energii, materii i informacji. Metabolizm dzieli się na anabolizm i katabolizm, które są od siebie zależne i występują wspólnie, ale czym się różnią? Anabolizm to reakcje metaboliczne, podczas których powstają na przykład węglowodany, tłuszcze i białka. Przemiany te biorą udział w budowaniu komórek, tkanek i organów. Katabolizm jest natomiast reakcją metaboliczną, która rozkłada złożone związki organiczne. Nie jest tylko problemem osób, które ćwiczą. Jest to proces, który zachodzi w organizmie każdego.

Co jest przyczyną katabolizmu?

Do przyczyn zwiększonego katabolizmu zaliczamy:

  • Sen złej jakości
  • Błędy popełniane w treningu
  • Nieprawidłowo prowadzona dieta
  • Stres

Ważne jest, żeby organizmowi dostarczać odpowiednią ilość kalorii. Zbyt mała ilość energii powoduje to, że organizm zaczyna zużywać aminokwasy, które pochodzą z mięśni, zamiast z pożywienia, przez co procesy kataboliczne mogą się zwiększyć.
Długotrwały sen o złej jakości, na przykład taki, podczas którego śpimy zbyt krótko, niedosypiamy, może doprowadzić do zaburzeń równowagi hormonalnej. Głównie chodzi o mniejszą produkcje hormonu wzrostu i zbyt długo podwyższony poziom kortyzolu, co doprowadza do degeneracji tkanek mięśniowych.

Pod wpływem stresu znowu zwiększa się poziom kortyzolu w organizmie, który obniża wydajność parametrów metabolicznych.
Błędy w treningu – w postaci zbyt długich treningów aerobowych. Tak prowadzony trening, również wpływa na podniesienie się poziomu kortyzolu i jednoczesny spadek testosteronu, co przyczynia się do rozpadu białek.

Katabolizm mięśni – jakie są objawy?

Procesowi temu towarzyszy szereg objawów, takich jak:

  • Ospałość i ciągłe zmęczenie
  • Niechęć do ćwiczeń i brak motywacji
  • Bóle mięśni i stawów
  • Kontuzje wynikające z nagromadzenia mikrourazów
  • Zmniejszenie się odporności, podatność na przeziębienia
  • Wizualne zmiany w sylwetce

U każdego objawy mogą wyglądać nieco inaczej, najważniejszym jest, żeby jak najszybciej podjąć działania, które pomogą się z tym uporać.

Katabolizm a trening

Po zakończeniu treningu jeszcze przez kilka godzin można odczuwać efekty takiego katabolizmu treningowego. Dostarczenie niezbędnych kalorii, pozwoli na początek odbudowy włókien mięśniowych, które zostały uszkodzone.

Jak poradzić sobie z procesami katabolicznymi?

Receptą na katabolizm mięśniowy jest między innymi odpowiednia dieta. Dieta taka ma przede wszystkim dostarczać odpowiednie składniki odżywcze i należytą ilość energii. Istotną kwestią jest również dostarczanie odpowiednich aminokwasów rozgałęzionych. Żeby uniknąć nadmiernego katabolizmu, warto dobrać dla siebie odpowiedni trening, który nie będzie zbyt dużym obciążeniem. Istotny jest także odpoczynek. Podczas odpoczynku mięśnie rosną, a procesy kataboliczne ustępują, na rzecz anabolizmu.

Nocny katabolizm – co to?

Kiedy śpimy, organizm się regeneruje, jeżeli jednak nie dostarczamy mu odpowiednich składników, organizm pobiera energię z mięśni, co doprowadza do procesu zwanego nocnym katabolizmem. Żeby się przed tym uchronić, należy pilnować, żeby nasz ostatni posiłek w ciągu dnia był zbilansowany.

Katabolizm a siłownia

Podczas treningu siłowego, katabolizm jest procesem naturalnym. Może być odczuwalny w postaci pieczenia mięśni, jednak jeżeli dążymy do rozrostu masy mięśniowej i chcemy uzyskać progres, jest to niezbędne. Jednak kiedy przygotowujemy się do treningu, warto jest pamiętać o prawidłowym przygotowaniu mięśni do tego. Dostosujmy również swój plan treningowy, ponieważ zwiększony katabolizm, niesie ze sobą szereg nieprzyjemności, o których już wspominaliśmy. Jeżeli zależy nam na tym, żeby nasz plan treningowy układał się po naszej myśli i oczekujemy rezultatów, to nie dopuszczajmy do takich sytuacji i starajmy się im zapobiegać. Istotne jest, żeby każdy sportowiec i kulturysta kontrolował to, czy nie grożą mu objawy, ze strony katabolizmu.

Facebook
WhatsApp
Twitter
LinkedIn
Pinterest