Kaszel suchy oraz kaszel mokry – rodzaje kaszlu, przyczyny, leczenie

Kaszel wspomaga oczyszczanie dróg oddechowych z wydzielin nagromadzonych przez zanieczyszczenia powietrza, infekcje górnych i dolnych dróg oddechowych, zapalenia płuc i zapalenia oskrzeli. Kaszel może być również oznaką niewydolności serca, krztuśca, zatorowości płucnej, objawem na tle alergicznym lub znajdującego się ciała obcego w organizmie. Jest fizjologicznym mechanizmem obronnym układu oddechowego. Dlatego nigdy nie powinno się go bagatelizować!

Sprawdź rodzaje kaszlu i najczęstsze ich objawy!

Rozpoznanie kaszlu i ustalenie przyczyny tego zjawiska jest ważnym i pierwszym krokiem jaki należałoby zrobić gdy się pojawi. Jest to bardzo istotne, gdyż od tego zależy jakie leczenie powinno się wdrożyć. Wyróżnia się dwa rodzaje:

 1. Suchy kaszel – może świadczyć o podrażnieniu gardła, alergii, astmie, początku infekcji bądź niepożądanym działaniu na pewne czynniki np. zanieczyszczone powietrze, reakcja na jedzenie lub leki. W niektórych przypadkach może również informować o chorobach serca. Najczęściej objawia się:
  -łaskotaniem w gardle
  -uczuciem drapania
  -brakiem produkcji wydzieliny
 2. Mokry kaszel – sygnalizuje przeziębienie, infekcje dróg oddechowych, zapalenie płuc lub oskrzeli i silne zakażenia. Charakteryzuje się:
  -głośnym kaszlem
  -zaleganiem wydzieliny w drogach oddechowych i jej wykrztuszanie (upławy są gęste i lepkie)
  -kaszel przypomina bulgoczący dźwięk

X sprawdzonych sposobów na kaszel suchy i mokry 897x494

Najlepsze domowe sposoby na kaszel!

Dzięki domowym sposobom na kaszel można samemu wspomóc organizm poprzez naturalne środki i metody. Warto je uwzględnić, gdyż pomagają szybciej wrócić do zdrowia i pozbyć się na bardzo długi czas kaszlu.

 • Syrop na kaszel – zakupić można zawsze w aptece. Jednak najlepiej przyrządzić syrop samemu. Cenione z pokolenia na pokolenia są syropy z cebuli i czosnku. Zalecane są również syropy z sosny i syropy antyhistaminowe.
 • Inhalacja na kaszel – na rynku są urządzenia ułatwiające inhalacje i oczyszczanie dróg oddechowych. Można użyć do nich sól fizjologiczną bądź olejki przeznaczone do tego typu działań. Jeśli nie posiada się w domu inhalatora zawsze można użyć tradycyjnego sposobu czyli parówkę z wody. Do miski wlewa się wrzątek, dodaje zioła zdrowotne i pod nakryciem ręcznika – wdycha się opary.
 • Nawilżanie powietrza – najlepiej posiadać w domu nawilżacze powietrza lub specjalne pojemniki nakładane na kaloryfery. Jeśli takich się nie posiada można zawsze zwilżyć ręczniki i położyć je równie na ogrzewacze.
 • Aromaterapia na kaszel – jest formą terapii, która dzięki olejkom naturalnym poprzez przenikanie w drogi oddechowe leczy schorzenia i bóle towarzyszące. Najlepsze olejki eteryczne polecane na kaszel to: anyżowe, cytrynowe, eukaliptusowe, z manuka, z sosny i z drzewa herbacianego.
 • Nawadnianie organizmu – uzupełnianie płynów sprzyja pozytywnie na odkrztuszanie. Dlatego powinno się pamiętać o piciu dużej ilości wody, różnych herbat albo mleka z miodem, które jest doskonałym środkiem na zwalczenie przeziębienia.

Jeśli, żadne domowe sposoby nie skutkują i kaszel się nasila – powinno niezwłocznie zwrócić się do lekarza. Natomiast warto pamiętać, że na mokry kaszel powinno się stosować środki rozrzedzające wydzielinę, a na kaszel suchy syropy łagodzące odruch wykrztuśny. Zalecane są również preparaty rozkurczowe na oskrzela.

Related Posts

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *