Kalkulator dni płodnych, czyli jak obliczyć dni płodne?

Regularny cykl płciowy potwierdza fakt, że hormony kobiety funkcjonują prawidłowo oraz co miesiąc wyrzucają komórkę jajową. Poza długością cyklu oraz przewidywalnością, obserwując cykl można uzyskać subtelne wskazówki na temat tego, że w organizmie dochodzi do owulacji. (wraz z dokładnym określeniem czasu, kiedy jest najlepszy moment na seks, aby zwiększyć szanse na zajście w ciążę). W przypadku większość kobiet owulacja, występuje na 14 dni przed kolejnym okresem. (W cyklu 28-dniowym jest to dzień 14. W cyklu 32-dniowym owulacja wypada w dniu 18-tym).

Jak obliczyć dni płodne – metoda OPK

Korzystanie z zestawu tzw. OPK, czyli predykcyjnego owulacji albo wykresowanie podstawowej temperatury ciała jest lepszym sposobem na określenie, kiedy faktycznie zachodzi owulacja. Metoda OPK służy do wykrywania poziomu hormonu luteinizującego (LH) w moczu ( hormon ten pojawia się od jednego do dwóch dni przed owulacją). Ponieważ temperatura ciała podwyższa się gdy zbliża się dzień owulacji, śledzenie jej w pierwszej kolejności rano jest kolejnym, chociaż mniej precyzyjnym, sposobem na określenie dnia owulacji.

Obserwacja własnego ciała jako metoda wyznaczenia dni płodnych

Do wyznaczenia dni płodnych służy ocena cechy śluzu w okolicy przedsionka pochwy. Obserwacji tej można dokonywać o każdej porze dnia, ale zawsze w ten sam sposób. Ważna jest także regularność prowadzonych obserwacji. Ich celem jest ustalenie czasu płodnego oraz niepłodnego. Obserwując śluz można wyróżnić okresy w czasie cyklu miesięcznego: Początek okresu płodnego sygnalizuje śluz o nowych cechach. Jest on gładki, jasny i śliski oraz przezroczysty ; można ago wyciągnąć w nitki. Towarzyszy mu uczucie śliskości oraz wilgotności w okolicy zewnętrznych narządów płciowych. Opisana powyżej zmiana charakteru śluzu to sygnał zbliżającej się owulacji (wyprzedza ją o 6 dni). Ostatni dzień w którym można stwierdzić objawy tu opisywane poprzedza dzień owulacji (ok. 24 godziny).

Dodatkowe badania?

Monitorowanie owulacji opiera się na wykonaniu kilku badań przy pomocy ultrasonograficznej głowicy dopochwowej (USG dopochwowe) w pewnych odstępach czasu. Obserwacje te trwają do chwili pęknięcia pęcherzyka oraz uwolnienia komórki jajowej. Na tej podstawie lekarz ocenia, czy zaczęły się dni płodne . Pomocniczo wykonuje się również badania krwi. Pomagają one w oznaczeniu poziomu hormonów.

U otyłych kobiet nadmiar tkanki tłuszczowej może zakłócić równowagę hormonów potrzebnych do owulacji i zajścia w ciążę. Z drugiej jednak strony, kobiety z za małą ilością tłuszczu w organizmie mogą mieć problem z zajściem w ciążę, gdyż organizm oszczędza energię, aby utrzymać prawidłowe funkcjonowanie reszty ciała. Może to zahamować owulację

Kalkulator dni płodnych, czyli jak obliczyć dni płodne?
5 (100%) 1 głosów

Related Posts

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *