Jakie są właściwości i zastosowanie prawoślazu? Dlaczego warto go suplementować?

Dobroczynne właściwości prawoślazu są znane już od starożytności. Najczęściej jest on stosowany pod postacią syropu. Przetwarzać można zarówno korzeń rośliny, jak i jej kwiaty i liście. Prawoślaz wykazuje pozytywne działanie na górne drogi oddechowe, układ pokarmowy czy skórę. Jakie właściwości ma prawoślaz i gdzie najczęściej znajduje zastosowanie? Tego dowiecie się z naszego artykułu.

Prawoślaz – roślina z basenu Morza Śródziemnego

Prawoślaz lekarski to roślina zielna, która naturalnie występuje na obszarze basenu Morza Śródziemnego. W Polsce, można ją spotkać na plantacjach. Jej okres kwitnienia przypada od lipca do sierpnia. Prawoślaz osiąga wysokość do 1,5 metra. Jego liście są włochate i mają kształt serca o długości ok. 10 cm. W zagłębieniach liści, a także na wierzchołkach łodyg, można znaleźć kwiaty. Liście najczęściej mają szaro-zielony odcień, natomiast kwiaty – jasnoróżowy. Istotnym elementem tej rośliny jest również korzeń o walcowatym kształcie, który ma do 3 cm średnicy. Prawoślaz to idealny surowiec zielarski. Jego liście są bogate w śluz, kwasy organiczne, związki flawonowe. . Z kolei w korzeniu znajdują się: śluz, pektyny, skrobia, sacharoza, olej tłusty, związki białkowe, asparagina oraz składniki mineralne – cynk, selen, wapń, fosfor i żelazo.

Właściwości prawoślazu

Prawoślaz wykazuje, przede wszystkim, właściwości nawilżające i kojące. Jego korzeń, niemal w 20% składa się ze śluzu, który jest bogaty w cenne substancje, takie jak glukany, arabinogalaktany, galakturonoramnany, pektyny, skrobia, sacharaza, związki flawonoidowe, związki mineralne czy asparagina. Z kolei liście mają w składzie kwasy organiczne i związki flawonowe. Dzięki występującym w korzeniu i w liściach składnikom, prawoślaz wykazuje następujące właściwości:

  • działa wykrztuśnie,
  • łagodzi podrażnione drogi oddechowe,
  • wpływa ochronnie na błony śluzowe przewodu pokarmowego,
  • wspiera prawidłową perystaltykę jelit,
  • nawilża skórę,
  • koi podrażnienia na skórze.

Zastosowanie prawoślazu

Prawoślaz bardzo dobrze sobie radzi z nawilżaniem gardła, dlatego często jest składnikiem pastylek do ssania, takich jak np. te: http://fiorda.pl/fiorda-vocal/, które łagodzą dolegliwości związane z gardłem i górnymi drogami oddechowymi. Prawoślaz ma również pozytywny wpływ na układ pokarmowy Jest stosowany w przypadku wystąpienia zgagi, podrażnień śluzówki przełyku i żołądka, nadkwaśności. Prawoślaz jest polecany osobom, które walczą z nadwagą. Wszystko dlatego, że hamuje apetyt i pomaga utrzymać prawidłowy poziom cholesterolu i glukozy we krwi (nie są wchłaniane całkowicie przez układ pokarmowy).

Ocen ten wpis

Related Posts

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *