Jak uratować dłonie przed zimą?

Zima to szczególnie trudny czas dla naszej skóry. Zwłaszcza na dłoniach, które są stale eksponowane na gwałtowne zmiany temperatury, promieniowanie UV, częste mycie i dezynfekcje. Z tego względu są najbardziej narażone na uszkodzenia. Na szczęście istnieją sposoby na to, aby zadbać o dłonie w okresie zimowym.

Krem nawilżający

Krem do rąk to podstawa. Wybierajmy preparat bezzapachowy, przeznaczony do codziennego stosowania. Zabezpiecza on dłonie przed nadmierną utratą wody, odżywia, nawilża i regeneruje. Powinien być stosowany regularnie, kilkakrotnie w ciągu dnia. Najlepiej sięgać po produkty, które wchłaniają się szybko, bez pozostawiania lepiącego filmu, co korzystnie wpływa na regularność stosowania. Krem najlepiej ulokować w wielu miejscach: w torebce, w pracy, w łazience.

Niska temperatura panująca zimą powoduje gwałtowne odwodnienie skóry i odmrożenia. Pamiętaj, że nawet najlepszy krem nie pomoże zniszczonym dłoniom, jeśli nie będą one chronione przed czynnikiem uszkadzającym, dlatego w zadbaj o dobre rękawiczki. Jeśli planujesz długą wędrówkę lub na dworze panuje siarczysty mróz, wybierz te dwupalczaste. Kiedy doszło już do odmrożenia, pamiętaj aby nie ogrzewać skóry gwałtownie poprzez moczenie w gorącej wodzie. W sytuacji gdy regularne stosowanie kremu nie wystarcza, można wykorzystać nocną maskę regenerującą. Wmasuj w ręce krem nawilżająco-regenerujący, a następnie załóż rękawiczki foliowe rękawiczki na całą noc.

Sprawdź, czym myjesz dłonie

Zamień zwykłe mydło w łazience na łagodny płyn hipoalergiczny, o pH zbliżonym do naszej skóry. Obok płynu do mycia naczyń ustaw drugi dozownik z produktem przeznaczonym do mycia dłoni. Sprzątanie, mycie okien, podłóg czy naczyń wykonuj tylko w rękawiczkach.

Kiedy udać się do specjalisty?

Jeśli mimo łagodnej pielęgnacji i regularnego nawilżania nasza skóra wciąż jest przesuszona i podrażniona, przyczyną może być egzema. Jest to dłoniowa postać atopowego zapalenia skóry (AZS), objawiającego się stanem zapalnym powierzchownych warstw skóry, którym towarzyszy obrzęk, zaczerwienie oraz świąd.

U podstaw atopowego zapalenia skóry i egzemy leży mutacja genu filagryny, co prowadzi do zaburzenia naturalnej bariery ochronnej skóry. Jest ona bardziej wrażliwa na czynniki zewnętrze oraz alergeny, szybciej traci nawilżenie i ulega uszkodzeniom. Podobne objawy występują również w przypadku wyprysku kontaktowego. Egzema dłoni to choroba przewlekła, której przebieg jest falowy, z okresami zaostrzeń i remisji. Chorobę leczymy poprzez stałe nawilżanie preparatami wspomagającymi odbudowę bariery skóry, takimi jak Bepanthen Sensiderm Daily Care, zawierający prebiotyk, witaminę B5 i B3 oraz naturalne oleje. Regularne stosowanie kremu pozwala wydłużyć okres remisji. Dodatkowo w leczeniu wykorzystuje się glikokortykosteroidy oraz inhibitory kalcyneuryny, dlatego jeśli problem nawraca, warto zgłosić się do lekarza.

Related Posts

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *