Jak prawidłowo łączyć produkty żywieniowe?

Prawidłowe łączenie produktów żywieniowych to główna zasada diety rozdzielnej, która ma wielu swoich zwolenników. Według jej założeń łączenie ze sobą niektórych pokarmów może wpływać niekorzystnie na procesy trawienia.

Jedzenie kontra trawienie!

Udział zbyt wielu produktów żywieniowych w jednym posiłku może prowadzić do zaburzeń w ich trawieniu i w efekcie powodować gorsze wchłanianie składników odżywczych. Dzieje się tak dlatego, że każda z trzech podstawowych grup żywnościowych, do których zaliczamy białka, tłuszcze i węglowodany, potrzebuje do strawienia innych enzymów trawiennych.

Dane grupy cechują się także różnym czasem oraz stopniem kwasowości potrzebnym do ich jak najlepszego strawienia. Z tego względu niewłaściwie łączenie produktów może spowodować zamęt w naszym organizmie, ponieważ musi on dostarczyć jednocześnie kilku enzymów, co jest dość wyczerpującym procesem. W efekcie, trawienie pochłania więcej energii, więc pojawia się uczucie zmęczenia i osłabienia, a wytwarzane w jego trakcie bakterie są przyczyną nieprzyjemnych dolegliwości ze strony przewodu pokarmowego.

Jak prawidłowo łączyć produkty?

Na szczęście istnieje na to sposób, bowiem wystarczy jedynie nauczyć się jak prawidłowo łączyć produkty żywieniowe. Oto kilka z zasad, o których powinno się pamiętać:

  • Nie należy łączyć produktów skrobiowych (np. pieczywo, ziemniaki, kasze, zboża, makarony, banany) z białkiem (np. produkty mleczne, mięso, ryby, jaja, nasiona roślin strączkowych), ponieważ węglowodany ulegają strawieniu w środowisku zasadowym, natomiast białka w kwaśnym, co może spowodować zaburzenia trawienia.
  • Łączenie produktów bogatych w tłuszcze (np. orzechy, oleje roślinne, masło, smalec) z produktami białkowymi to zły pomysł, bowiem tłuszcz hamuje wydzielanie soków żołądkowych, co może przyczynić się do opóźnienia trawienia białka.
  • Owoce powinny być spożywane osobno, bez żadnych dodatków ze względu na to, że zawierają cukry proste, które są bardzo szybko trawione. Powoduje to, że owoce angażują soki trawienne wyłącznie dla siebie i reszta spożytych pokarmów musi czekać na swoje strawienie, co skutkuje ich fermentowaniem.
  • Nie należy łączyć w jednym posiłku różnych rodzajów skrobi, bowiem każdy z nich charakteryzuje się innym środowiskiem trawienia.
  • Produkty białkowe, tłuszczowe i skrobiowe najkorzystniej jest łączyć z warzywami niezawierającymi skrobi (należą do nich wszystkie warzywa z wyjątkiem ziemniaków, batatów, zielonego groszku, dyni i grochu).
  • Tłuszcze można łączyć z produktami zawierającymi skrobię, ponieważ nie wpływają one na wydłużenie czasu rozpoczęcia trawienia skrobi.
  • Kwaśne pokarmy należy łączyć z produktami tłuszczowymi, z tego względu że ułatwiają trawienie tłuszczy.
  • W pierwszej kolejności warto spożywać pokarmy wysokobiałkowe, ponieważ białko do strawienia wymaga największej spośród innych grup żywnościowych ilości kwasów żołądkowych.
  • Produkty bogate w sód, a więc te cechujące się słonym smakiem należy spożywać przed pokarmami o odmiennym smaku. Wspomoże to ich trawienie, z tego względu, że sól wpływa na zwiększenie wydzielania soków żołądkowych.

Pamiętaj, że niekoniecznie musisz wprowadzać w życie powyższe zasady. Jeśli mimo niestosowania się do nich, nie odczuwasz nieprzyjemnych dolegliwości trawiennych, to oznacza, że twój organizm nie ma z tym problemu. Trawienie pokarmów to sprawa indywidualna, więc zanim zaczniesz naukę prawidłowego łączenia produktów żywieniowych, wsłuchaj się najpierw w swoje ciało i zobacz jak reaguje na dane pokarmy.

Facebook
WhatsApp
Twitter
LinkedIn
Pinterest