Jak odetkać ucho? Domowe sposoby!

Problem zatkanego ucha może pojawić się z różnych przyczyn. Nieszkodliwe przypadki tej dolegliwości zdarzają się często podczas lotu samolotem czy jazdy windą. Chętnie towarzyszą przeziębieniu. Z reguły z tym problemem można bez trudu poradzić sobie w domowym zaciszu. Jednakże, jeśli ten stan utrzymuje się ponad trzy dni oraz towarzyszą mu jeszcze inne objawy (takie jak ból czy uporczywy szum), może to świadczyć o pojawieniu się zapaleniu ucha. Z tym schorzeniem już sobie sami nie poradzimy, o wiele skuteczniej będzie zgłosić się do laryngologa. Gdy mamy do czynienia z łagodnym stanem, możemy sobie z nim poradzić sami.

Jak odetkać zatkane ucho? Domowe sposoby na zatkane uszy!

Jedną z podstawowych przyczyn zatykania ucha jest nadmierna ilość woskowiny. Woskowina jest naturalną substancją, która w odpowiednich ilościach chroni wnętrze ucha i ma działanie antybakteryjne. Poza tym utrzymuje niskie pH, co pomaga zapobiegać różnym infekcjom. Jej nadmiar natomiast prowadzi do zablokowania przewodu słuchowego, które może skutkować osłabieniem, a nawet całkowitą utratą słuchu. Przyczyny zbyt dużej ilości woskowiny są różne. Narażone na ten problem są osoby noszą aparaty słuchowe, ale także te, które mieszkają w zanieczyszczonych rejonach lub cierpią na różne alergie. Nie pomaga również używanie słuchawek dousznych, szczególnie tych gumowych.

Jak się pozbyć woskowiny? Najlepiej przeprowadzić delikatne płukaniu uszu. W tym celu należy przygotować strzykawkę wypełnioną wodą utlenioną ub specjalnym płynem do usuwania woskowiny. Głowę odchylić do tyłu i w bok tak, aby ucho, która chcemy odetkać, znajdowało się u góry. Gdy już osiągniemy idealną ku temu pozycję, strzykawkę należy delikatnie włożyć do ucha i kilka kropli jej zawartości spuścić do wnętrza narządu słuchu. Szczególnie w przypadku wody utlenionej, po dostaniu się płynu do ucha da się słyszeć specyficzne syczenie, będące oznaką rozpuszczania woskowiny. Gdy dźwięk ustanie, należy ostrożnie i powoli wyprostować głowę i pozwolić reszcie płynu wypłynąć na zewnątrz. To samo powtórzyć z drugim uchem.

Innym, skutecznym sposobem na pozbycie się nadmiaru woskowiny jest oliwa z oliwek. Przed użyciem należy ją podgrzać i ciepłe krople wpuścić do zatkanego ucha. Natychmiastowo rozpuszcza substancję i przynosi ulgę.

Jeżeli zatkane ucho jest następstwem przeziębienia, warto udrożnić drogi oddechowe. Dobrym rozwiązaniem jest w tej sytuacji wdychanie ciepłego naparu z rumianku i olejów eterycznych. Dzięki temu zmniejszymy obrzęk śluzówek.

W przypadku lotu samolotem lub jazdy windą pomocne jest np. żucie gumy, częste przełykanie śliny lub ziewanie. Zawsze też można udać się do apteki i spytać farmaceutę o spray do odtykania uszu. Z pewnością nie należy używać w tym celu patyczków higienicznych, ponieważ, jak już powszechnie wiadomo, tylko przepychają woskowinę wgłąb uszu. Najbezpieczniejszym i najprostszym domowym sposobem jest bez wątpienia płukaniu uszu wodą utlenioną.

Jak odetkać ucho? Domowe sposoby!
Ocen ten wpis

Related Posts

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *