Jak oddychać podczas ćwiczeń?

W trakcie wykonywania jakichkolwiek ćwiczeń odpowiedni oddech jest niezwykle istotny i często pomijany podczas kontrolowania prawidłowego przebiegu treningu. Mięśnie potrzebują tlenu, by efektywnie pracować, niezależnie czy jest to trening siłowy czy kardio.

Jakie błędy popełniamy podczas ćwiczeń?

Najczęściej popełnianym błędem jest wstrzymywanie oddechu podczas wykonywania ćwiczeń. Dzieje się tak zwykle na skutek pełnego skupienia na mięśniach i tym, by utrzymać ich odpowiednie napięcie. Ponadto, często oddychamy za szybko, za wolno, zbyt głęboko bądź płytko. Błędem jest również wydychanie lub wciąganie powietrza w nieodpowiednim momencie podczas ćwiczenia.

Podczas treningu mięśnie potrzebują jeszcze większej ilości tlenu, a jednocześnie jako efekt uboczny powstaje dużo dwutlenku węgla. W ten sposób naturalnie zwiększa się szybkość oddychania. Jednak bardzo często – szczególnie u osób zaczynających swoją przygodę z siłownią – zdarza się, że ten oddech jest za wolny co przyczynia się szybszego bicia serca i zaburzonego postrzegania intensywności danego ćwiczenia. Niedostateczna prędkość pobierania tlenu (zbyt wolny oddech) może również spowodować mdłości, zawroty głowy i znacznie skrócić bądź całkowicie zakończyć trening. Wiele osób właśnie przez ten „drobny” błąd związany z odpowiednim oddechem rezygnuje z ćwiczeń myśląc, iż ich organizm nie jest w stanie im podołać.

Adekwatnie do rodzaju wykonywanego treningu zmienia się również zalecany sposób oddychania.

Dlatego też zebraliśmy najważniejsze rady i streściliśmy je dla Was poniżej:

Rodzaj treninguPrzykładowe aktywnościZalecany sposób oddychania
Trening aerobowyBieganie, spacer, jazda na rowerzeGłębokie oddechy (warto nauczyć się oddechu przeponowego)
Trening siłowyGeneralnie praca z ciężarami – np. podnoszenie, popychanie, przysiady z hantlamiNależy pamiętać o oddychaniu i nie wstrzymywać oddechu; ponadto wydech powinien oddychać się w fazie wysiłku (np. podniesienie sztangi), a wdech w momencie odpoczynku (np. opuszczanie sztangi)
RozciąganiePo treningu aerobowym lub siłowym rozciąganie pracujących wcześniej mięśniGłębokie, relaksujące oddechy (nie wstrzymywać oddechu!)

 

Jak oddychać podczas ćwiczeń?
5 (100%) 1 głosów

Related Posts

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *