Hiperkaliemia – czym jest i jak ją leczyć?

Hiperkaliemia to nazwa za którą kryje się nadmiar potasu w organizmie, w Polsce nazwę tą często zastępowana jest nazwą hiperpotasemia. Jak każda choroba, jest to stan, którego nie powinniśmy lekceważyć. Jak rozpoznać hiperkaliemię i jaki ma wpływ na nasze życie?

Hiperkaliemia przyczyny

Nie istnieje jedna przyczyna występowania Hiperkaliemii. Jedną z przyczyn może być nadmierna suplementacja potasu jednak częściej przyczyną jest problem z transportem potasu wewnątrz organizmu, odwodnienie organizmu, niedotlenienie tkanek, zaburzenie wydalania potasu przez nerki z moczem czy jako następstwo choroby – na przykład niewydolności nadnerczy. Również leki potrafią być przyczyną pojawiania się hiperkaliemii. Pamiętajmy, że u osób z niewydolnością nerek oraz u osób chorych na cukrzycę ryzyko hiperkaliemii jest wyższe.

Hiperkaliemia objawy

Nadmiar potasu może być łagodny (5,3—5,9 mmol/l) , umiarkowany (6,0—6,4 mmol/l) lub ciężki (powyżej 6,5 mmol/l), jednak objawy dla wszystkich trzech poziomów są podobne. Potas ma wpływ na pracę serca jak i układu nerwowego, dlatego jednym ze znaków, które powinny nas ostrzec o problemach z hiperkaliemią jest nieregularna praca serca, uczucie zmęczenia, ból i mrowienie mięśni, zawroty głowy. Nie lekceważmy hiperkaliemii, ponieważ nieleczona może prowadzić do zatrzymania akcji serca.

Hiperkaliemia EKG

W wykrywaniu hiperkaliemii kluczowe jest badanie EKG. Na sam początek warto sprawdzić potas z surowicy jednak badanie laboratoryjne nie zawsze jest adekwatne do prawdziwego stanu potasu w organizmie dlatego też po otrzymaniu wyniku krwi warto udać się na EKG serca. Zmiany związane z nadwyżką potasu będą widoczne na badaniu ze względu na różnice zapisu EKG z prawidłowymi normami.

Hiperkaliemia leczenie

W zależności od przyczyny pojawienia się hiperkaliemii należy wykluczyć źródło problemu czyli odstawić suplementy zawierające potas oraz odstawić leki powodujące gromadzenie się potasu w organizmie. Pamiętajmy, że proces odstawienia leków może potrwać pewien okres czasu i powinien odbywać się pod okiem specjalisty. W celu zbalansowania stanu organizmu często podaje się wapń ze względu na to, że wapń, który ma za zadanie obniżyć poziom potasu i uchronić przed zatrzymaniem akcji serca.

Kolejnym sposobem na obniżenie poziomu wapnia jest podanie insuliny. W przypadku kwasicy metabolicznej najskuteczniejsza jest terapia wodorowęglanami. Dieta odgrywa kluczową rolę w leczeniu hiperkaliemii. Wyeliminujmy produkty bogate w potas takie jak banany, morele, awokado, bataty, dynia, pomidory, szpinak, kasza gryczana, czekolada, buraki, soja i inne warzywa strączkowe. Również owoce suszone nie są wskazane. Zamiast tego postaw na owoce i warzywa zawierające niewielkie ilości potasu takie jak jabłka, żurawinę, jeżyny, porzeczki, maliny, ananas, śliwki, kapustę, marchew, kalafior, cebulę, ogórki, kukurydzę, pieczarki i sałaty. Ziemniaki zamień na ryż. W przypadku nadmiaru potasu, na który nie działa zmiana leków, terapia i dieta konieczna może być dializa. Hiperkaliemia to choroba, której nie należy lekceważyć, zwłaszcza, że ignorowanie jej może kosztować nas życie.

Related Posts

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *