Gry planszowe dla dorosłych – ranking TOP5

Dobra gra planszowa uświetni każde spotkanie towarzyskie i będzie miłym dodatkiem imprezy. Ale to również wspaniały sposób na spędzenie wolnego czasu w zaciszu domowym. Ale jak wybrać dobrą grę planszową i czym kierować się przy podejmowaniu decyzji? Dowiedz się, na co zwrócić uwagę przy zakupie gry planszowej i sprawdź nasze propozycje.

Planszówki dla dorosłych

Rynek gier planszowych już dawno przestał się ogranicza do znanych wszystkim Monopolu, Grzybobrania czy Chińczyka. I choć te tradycyjne są wciąż popularne i chętnie kupowane, to gry planszowe niewątpliwie przeżywają swój renesans i rozkwit. Dlatego też coraz więcej osób korzysta z tej formy rozrywki, a wśród nich są nie tylko dzieci. Wiele z gier ma rozbudowane fabuły i złożone zasady, co sprawia, że stają angażującą rozrywką na wiele długich godzin. A co ważne, nie jest to jednorazowa zabawa. Chętnie wracamy do znanych gier, a sprzyjają temu również opcje takie jak możliwość dokupienia dodatków i rozszerzeń.

Dlaczego warto grać w gry planszowe?

Gry planszowe to niewątpliwie wspaniała i coraz bardziej popularna forma rozrywki i towarzyskiej zabawy. Ale nie sposób pominąć również ich walorów edukacyjnych. Lista zalet jest zresztą długa. Gry bowiem nie tylko sprzyjają zabawie, bo angażują umysł i rozwijają logiczne myślenie, uczą zdrowej rywalizacji i zasad negocjacji, a także wyboru najlepszych strategii. Poza tym wpływają na rozwój wyobraźni i kreatywności. Najlepsze gry planszowe wyróżniają się ponadto świetną grafiką i profesjonalnym wykonaniem, co wprowadza do zabawy niesamowitą atmosferę i niepowtarzalny klimat. Ale przede wszystkim planszówka wciągając w grę większą bądź mniejszą liczbę osób, w istotny sposób ożywia i zacieśnia relacje międzyludzkie, co przecież w dzisiejszych czasach jest nie do przecenienia.

Rodzaje gier planszowych

  • fabularne – W grach fabularnych zawsze będziesz mieć do czynienia z jakimś rodzajem narracji. Bazą gry jest bowiem określona historia, w której weźmiesz udział – opowieści są przy tym różne. Niektóre z nich nawiązują do fabuł filmowych czy książkowych, inne odnoszą się do historycznych realiów, ale są również takie, w których tworzy się całkowicie nowy świat.
  • edukacyjne – Gry edukacyjne są zwykle oparte na jakiejś dziedzinie wiedzy (np. matematyce, logice, ekonomii, historii). Tego rodzaju gry z pewnością wymagają logicznego myślenia, są świetnym treningiem dla pamięci i umysłu, ale mogą również poszerzyć twoją wiedzę.
  • strategiczne – Gry strategiczne zakładają symulacje pewnych działań i zmagań. Przy czym ich tematyka może być rozmaita: wojenna, fantastyczna, sportowa. Z całą pewnością wymagają myślenia strategicznego i zdolności rywalizacji, umiejętności planowania oraz sprawnego przewidywania.

To oczywiście tylko niektóre z rodzajów gier planszowych. Warto zauważyć przy tym, że wiele z nich mieści w sobie i łączy kilka gatunków i typów.

Jak wybrać grę?

Wybór należy oczywiście do ciebie. Wszystko natomiast zależy od twoich preferencji i upodobań. Dlatego jeśli pasjonujesz się II wojną światową, wybierz grę osadzoną w tamtejszych realiach; jeżeli jesteś fanem „Gry o tron”, to kup planszówkę opartą na motywach bestsellerowej sagi. Jeśli zaś uwielbiasz łamigłówki czy zabawę słowem, postaw na gry logiczne i językowe. Pamiętaj przy tym o jeszcze jednym istotnym kryterium, jakim jest liczba graczy. Niektóre z gier przewidują małe grupy, inne zaś dedykowane są większej liczbie osób, nawet do kilkunastu – w tych przypadkach gra w parach czy niewielkich grupach może stracić swój sens i urok.

TOP 5 gry planszowe

  1. Dixit – To gra skojarzeń oparta na pięknie ilustrowanych kartach. Wybierasz jeden obrazek i wymyślasz dowolne (ale niezbyt oczywiste i niedosłowne skojarzenie) – forma jego przedstawienia jest z kolei dowolna: możesz mówić, śpiewać, cytować. Pozostali gracze natomiast wybierają spośród swoich kart najbardziej pasujące do twojego skojarzenia. Potem odbywa się przetasowanie, głosowanie i przyznawanie punktów. Gra daje szerokie pole popisu dla wyobraźni i kreatywności. W wersji rozszerzonej (Dixit Odyseja) przewiduje nawet do 12 graczy
  2. Carcassonne– To gra planszowa bez klasycznej planszy. Polega na losowym wyciąganiu przez graczy kolejnych kart, które tworzą stopniowo fragmenty terenu. Tworzą się dzięki temu nowe obiekty (zamki, rzeki, łąki), a w końcu nowe miasta lub drogi. Gra posiada mnóstwo dodatków i rozszerzeń. Przeznaczona dla 2-6 graczy. Otrzymała prestiżowe nagrody – z pewnością zasłużenie, bo jest świetną rozrywką (również rodzinną).
  3. Wsiąść do pociągu: Europa – To jedna z całej serii kolejowej przygody (warto przyjrzeć się również pozostałym). Otrzymujesz zadania w formie biletów, a następnie pokonujesz trasy i budujesz dworce. Zasady są dość proste, ale z całą pewnością musisz w grze wysilić się na myślenie taktyczne i strategiczne.
  4. Scrabble -W tym zestawieniu nie mogłoby zabraknąć już klasycznego Scrabble. Stworzona w 1931 roku jest jedną z najpopularniejszych gier na całym świecie. Losujesz płytki z literami, z których układasz słowa (istniejące, w poprawnej formie) – całość przypomina krzyżówkę. Przy czym każde z nich musi zawierać co najmniej jedną literę już znajdującą się na planszy. Słowa posiadają różną wartość punktową. Scrabble z całą pewnością wymaga koncentracji i logicznego myślenia.

Planszówki to świetny sposób na uatrakcyjnienie spotkania w gronie przyjaciół czy rodziny. Ale i długie zimowe wieczory przestaną być nudne i uciążliwe, jeśli skorzystasz z rozrywki, którą zapewnią ci gry planszowe. Ranking przedstawiony powyżej jest siłą rzeczy subiektywny, ale może być pomocny, zwłaszcza dla początkujących graczy. Dla nich mała przestroga – świat gier mocno wciąga!

Facebook
WhatsApp
Twitter
LinkedIn
Pinterest