Golenie brody – jak się golić?

W tych czasach broda u panów jest częstym zjawiskiem. Modę na wygląd „drwala” upodobało sobie wielu mężczyzn. Specjalni fryzjerzy dbają o odpowiednie przycinanie i stylizowanie starannie wychodowanego, bujnego zarostu. Sam proces golenia brody również wymaga precyzji i przygotowania. Nasi dziadkowie do perfekcji opanowali golenie brzytwą, którą uprzednio ostrzyli na pasku, ojcowie zaś używali maszynek na żyletki. Dzisiaj panowie mają do dyspozycji różnego rodzaju golarki elektroniczne, choć i tak nierzadko sięgają po maszynki jednorazowe lub te z wymiennymi ostrzami i decydują się na tradycyjne golenie. Wszystko jednak zależy od charakteru zarostu, czyli od gęstości i twardości włosa – bo akurat to najbardziej wpływa na poziom trudności golenia. Jak prawidłowo golić brodę, aby uniknąć niechcianych podrażnień skóry i uczucia dyskomfortu?

Sześć kroków prawidłowego golenia brody

Aby należycie zadbać o zarost i pielęgnację skóry przed i po goleniu, trzeba przestrzegać kilku zasad. Przedstawiamy sześć sprawdzonych kroków do prawidłowego golenia brody. Ostrzegamy jednak, że nie będą to porady dla leniwych panów. Wymagają zaangażowania, czasu i przestrzegania rutynowej, codziennej pielęgnacji.

  1. Krok pierwszy – zacznij od otwarcia porów skórnych. By ułatwić cały proces golenia, ważne jest zadbanie o otwarcie porów skórnych. W jaki sposób to zrobić? Dzieje się tak podczas kąpieli czy pod prysznicem – dlatego wtedy najlepiej jest się golić. Wszystko przez ciepłą wodę, której używamy do mycia. Wysoka temperatura wytworzy parę, przez co doprowadzi do rozgrzania skóry i tym samym – otwarcia porów. Umożliwi to lepsze przygotowanie do zabiegu golenia.
  2. Krok drugi – zrób piling twarzy. Po otwarciu porów skórnych, dobrze jest oczyścić twarz za pomocą pilingu. W tym celu można użyć na przykład żelu z drobinkami, choćby ze zmielonymi łupinami orzecha. Dzięki temu usuniemy martwy naskórek, który może blokować ostrza i prędzej je tępić – przez co łatwiej się zaciąć i podrażnić skórę, doprowadzając do stanu zapalnego. Po oczyszczeniu twarzy powinno się spłukać skórę ciepłą wodą.
  3. Krok trzeci – użyj olejku przed goleniem, żeby nawilżyć skórę i zmiękczyć zarost. Będzie to bardzo pomocne dla panów z wrażliwą cerą; przesuszoną, trądzikową, ze skłonnościami do alergii. Ważne jest tu dobranie odpowiedniego preparatu do kondycji skóry – również łojotokowej lub mieszanej. Trzeba się zorientować, jaki kosmetyk będzie najlepiej tolerowany, by uniknąć swędzenia, pieczenia, czy innych nieprzyjemnych dolegliwości. Warto pamiętać, że przy stanach zapalnych i gojących się ranach powinno się zachować ostrożność, żeby uniknąć powikłań. Sięgaj po preparaty z naturalnymi składnikami, raczej bezzapachowymi, unikaj kosmetyków przeładowanych chemią. Po nałożeniu olejku, aplikujemy na twarz krem, żel lub piankę do golenia. Niektórzy panowie wmasowują mydło – na ten przykład hypoalergiczne, naturalne, co również będzie dobrym wyborem. Przed goleniem, odczekaj z preparatem na twarzy przez co najmniej dwie minuty. Dlaczego to takie ważne? Tyle czasu potrzebuje kosmetyk do golenia, aby właściwie zadziałał. Zawarte w preparacie składniki muszą mieć czas, aby odpowiednio spenetrować włos i go zmiękczyć. Gdy zaczniesz golić się szybciej, masz większe ryzyko na podrażnienia.
  4. Krok czwarty – zacznij golenie z włosem. Prawidłowe golenie polega na prowadzeniu maszynki z góry na dół, czyli z włosem. Podczas zabiegu staraj się naprężyć skórę, by ułatwić golenie. Trzeba się wystrzegać przyciskania ostrzy do skóry – może to spowodować zdarcie wierzchniej warstwy naskórka, wywołać ból i poważne podrażnienie. Należy łagodnie prowadzić maszynkę, bez pośpiechu – pośpiech podczas golenia na pewno będzie złym doradcą. Gdy skóra jest źle naciągnięta, łatwo się zaciąć. Po dwóch pociągnięciach płucz ostrze – dzięki temu unikniesz podrażnień i zminimalizujesz problem wrastających włosków. Ale nie wycieraj ostrzy w ręcznik, bo możesz je stępić. Kiedy zgolisz zarost, popraw maszynką, prowadząc ostrze pod włos – wtedy będziesz miał pewność, że dokładnie ogolisz twarz i skóra będzie bardziej gładka.
  5. Krok piąty – po goleniu opłucz twarz zimną wodą. Dzięki temu zmyjesz resztki kremu, pianki, żelu czy mydła. Następnie delikatnie osusz twarz czystym ręcznikiem – bawełnianym lub papierowym, jednorazowym, co będzie jeszcze lepszą opcją.
  6. Krok szósty – wklep balsam nawilżający. Wybierając odpowiedni kosmetyk po goleniu, nawilżysz skórę, a tym samym unikniesz nieprzyjemnego uczucia ściągnięcia skóry i jej przesuszenia oraz załagodzisz ewentualne podrażnienia. Warto wybrać taki kosmetyk, na bazie naturalnych składników, z filtrem, aby przeciwdziałać starzeniu się skóry.

Warto nauczyć się dokładnego, precyzyjnego golenia i dobrej pielęgnacji, zwłaszcza prawidłowego doboru kosmetyków – wszystko po to, aby cieszyć się zdrową oraz wspaniale wyglądającą skórą. Ważna jest również odpowiednia higiena, o czym nie można zapominać. Dzięki temu unikniemy niepożądanych skutków i problemów skórnych, takich jak wrastające włoski, bolesne i nieprzyjemne podrażnienia, albo zapalenie mieszków włoskowych, co w groźniejszych przypadkach wymaga interwencji lekarskiej i leczenia.

Facebook
WhatsApp
Twitter
LinkedIn
Pinterest