Galangal – właściwości oraz wykorzystanie

Galangal, z języka arabskiego łagodny imbir, to kłączowa roślina rosnąca pod ziemią, która wywodzi się z rodziny alpinii – imbirowatych bylin pochodzących z Tajlandii i południowych Chin, jednak współcześnie jest uprawiana również w Japonii, Indiach i na Antylach . Z korzenia galangalu wytwarza się przede wszystkim aromatyczną przyprawę podobną do imbiru o gorzkawym i lekko piekącym smaku, choć od wieków znana jest także z wielu prozdrowotnych właściwości. Galangal pojawił się w Polsce już w średniowieczu za sprawą Tatarów, niestety z biegiem czasu wyparł go imbir. W kuchni polskiej ostał się właściwie tylko jako składnik Żołądkowej Gorzkiej, a szkoda – jest to przyprawa o rewelacyjnym, intensywnym smaku i cudownych właściwościach zdrowotnych. Może warto przywrócić ją do łask?

Galangal – właściwości

Galangal, w języku polskim funkcjonujący także jako galgant, swoją nazwę wywodzi od galanginy, czyli organicznego związku chemicznego, który należący do grupy flawonoli. Galangina ma właściwości antyoksydacyjne, dlatego uważa się, że może spowalniać proces starzenia, a także hamować wzrost i rozwój komórek rakowych sutka. Z tego względu włącza się alpinię lekarską do diet antyrakowych jako wsparcie leczenia farmakologicznego lub zapobiegawczo. Należy jednak pamiętać, że spożywanie galangalu nie może zastąpić profilaktyki, a w przypadku zachorowania na nowotwór – leczenia.

Na podstawie badań laboratoryjnych naukowcy z KLE University’s College of Pharmacy udowodnili, że regularne przyjmowanie galaniny obniża poziom cholesterolu we krwi i usprawnia metabolizm. Do podobnych wniosków wieki temu doszli chińscy zielarze, którzy polecali zażywanie tej bogatej w błonnik rośliny jako środka usprawniającego powolny metabolizm. Z kolei pakistańscy badacze z Postgraduate Medical Institute udowodnili, że korzeń galangalu ma właściwości hipoglikemiczne – obniża poziom cukru we krwi.

Podobnie jak imbir, ma też działanie pobudzające, (ciekawostką jest, że jest używana przy obrzędach Voodoo!) dlatego możemy ją stosować przy wzmożonej aktywności fizycznej lub psychicznej. W walce z nadprogramowymi warto sięgnąć po korzeń galangalu jako zdrową alternatywę dla rygorystycznych, siejących spustoszenie w naszym organizmie diet albo środków odchudzających. Prędko osiągniemy wymarzoną sylwetkę bez obawy o efekt jo-jo.

Kłącze galangalu zawiera ponadto olejki eteryczne, których cudowne właściwości od lat są wykorzystywane w medycynie naturalnej: uśmierzają bóle reumatyczne i kostno-stawowe, łagodzą obrzęki, usprawniają krążenie oraz pracę układ trawiennego. Warto po nie sięgnąć w przypadku umiarkowanego bólu głowy. Olejki eteryczne zawarte w galangalu działają też bakteriobójczo i antywirusowo, dlatego w okresie jesienno-zimowym możemy dodawać szczyptę tej aromatycznej przyprawy do zup. Świetnie sprawdzi się także w domowej roboty nalewkach, nie tylko ze względu na intensywny i bogaty smak przyprawy, lecz także dlatego, że najlepiej rozpuszcza się w alkoholach.

Galangal – zastosowanie

Leczniczy charakter alpinii lekarskiej wykorzystywano w azjatyckiej medycynie naturalnej już wieki temu.Tradycyjnie była stosowana jako lek na malarię ( badania potwierdziły, że faktycznie ma właściwości antymalaryczne, jednak w niewielkim stopniu), korzystano z niej także przy leczeniu zapalenia stawów, jako wsparcie w walce z cukrzycą i otyłością oraz przeziębieniach. Katar leczono sproszkowanym korzeniem, który bezpośrednio wciągano nosem, a gorączkę i infekcje syropem na bazie alkoholu, który zawierał wyciąg z galangalu.

Galangal miał także szerokie zastosowanie w przypadku problemach żołądkowych – zalecano go w przypadku bólu żołądka oraz po spożyciu obfitego, bogatego w tłuszcz posiłku. Można je przyjmować bezpośrednio albo wypić w formie naparu lub nalewki. Dostrzeżono i doceniono także przeciwwymiotne właściwości tej niesamowitej rośliny, dlatego rekomendowano ją jako zapobiegawczy środek dla osób cierpiących na chorobę lokomocyjną oraz w łagodzeniu ciążowych mdłości. Współczesna nauka potwierdza lecznicze zastosowanie korzenia galangalu. Do dziś używany jest do produkcji niektórych syropów na katar albo leków na chorobę lokomocyjną.

Galangal może być wykorzystywany przez wszystkie osoby, które chcą na długo zachować młodzieńczy wygląd i zadbać o kondycję skóry. Przeciwutleniacze zawarte w kłączach galangalu opóźniają starzenie się skóry, a wcierki, które wykonuje się z rośliny, wzmacniają włosy, nadają im połysk i mają działanie przeciwłupieżowe. Są idealnym rozwiązaniem dla wszystkich, którzy narzekają na łamliwe i matowe włosy. Z pewnością docenią go również osoby, które w zdrowy sposób pragną pozbyć się kilku zbędnych kilogramów.

Galangal ma obecnie zastosowanie głównie w kuchni azjatyckiej i jest nieodzownym składnikiem niemal każdej tajskiej zupy. Idealnie komponuje się z trawą cytrynową oraz mleczkiem kokosowym.Galgant jest wykorzystywany także przy produkcji nalewek.

Gdzie kupić?

Niestety, z uwagi na małą popularność kłącza galangalu w Polsce, trudno je dostać w zwykłym sklepie spożywczym. Możemy je jednak nabyć w sklepach z żywnością egzotyczną, podczas festiwali kulinarnych oraz w niektórych azjatyckich restauracjach. Sprzedawana jest także wysyłkowo przez internet. Możemy ją nabyć w postaci świeżej, suszonej, zmielonej i mrożonej, jednak ze względu na wartości odżywcze i walory smakowe szczególnie polecana jest świeża. Koszt za około 100 g waha się między 6 a 12 złotych.

Facebook
WhatsApp
Twitter
LinkedIn
Pinterest