Focus T25, czyli program odchudzający Shauna T – zasady i plany treningowe

Trening Focus T25 jest dedykowany przede wszystkim osobom, które nie mają czasu na długie ćwiczenia, a chcą pozbyć się zbędnych kilogramów.

Focus T25 – jak wygląda trening?

Coraz więcej miłośników sportu ceni sobie trening autorstwa Shauna T, ponieważ nie trwa on zbyt długo. Należy systematycznie powtarzać ćwiczenia pięć razy w tygodniu, trening zajmie zaledwie 25 minut w ciągu jednego dnia. Trzeba się liczyć z tym, że ćwiczenia są raczej intensywne, ale dla efektów warto spróbować swoich sił.
Focus T25 składa się z trzech części, przez autora inaczej nazywanych fazami. Faza pierwsza to ALPHA – skupiona głównie na przedstawieniu poszczególnych ćwiczeń oraz na tym jak prawidłowo je wykonać. Ćwiczenia maja poziom podstawowy, więc ich stopień trudności nie jest zbyt skomplikowany.

ALPAHA składa się z sześciu treningów:

  1. Cardio – ćwiczenia mają charakter wydolnościowy, tempo ćwiczeń zwiększa się z minuty na minutę. Trening składa się głównie z podskoków i przysiadów.
  2. Speed 1.0 – ma za zadanie poprawić koordynację ruchową. Po kilku tygodniach treningu zwinność oraz skoczność rozwinie się na tyle, że ćwiczenia będą wykonywane coraz precyzyjniej.
  3. Total Body Circuit – na tym etapie ćwiczeń trzeba będzie się wyposażyć w akcesoria sportowe, jak na przykład hantle. Ten trening opiera się głównie na kardio oraz na ćwiczeniach siłowych.
  4. Ab Intervals – gdy ciało i mięśnie są już wystarczająco rozgrzane, po kilku dniach intensywnych ćwiczeń, kolejnym etapem będzie tak zwany ab intervals – czyli połączenie kardio z intensywnymi ćwiczeniami na mięśnie brzucha.
  5. Lower Focus – nie należy oczywiście zapominać o dolnych partiach mięśni, jak pośladki, uda oraz łydki. Ćwiczenia mają za zadanie modelować i wzmacniać mięśnie.

Ćwiczenia są ułożone w taki sposób, aby trening trwał od poniedziałku do piątku, natomiast weekend to czas na odpoczynek. Pierwsza faza – ALPHA, powinna być powtarzana przez okres pięciu miesięcy.

Drugą fazą treningu FOCUS T25 jest BETA. Tutaj ćwiczenia mają jeszcze bardziej poprawić koordynację, kondycję oraz szybkość wykonywania ćwiczeń. Sylwetka zazwyczaj delikatnie się modeluje i widać pierwsze efekty treningu.

Faza BETA składa się z sześciu sekcji treningowych:

  1. Core cardio – analogicznie jak w fazie ALPHA, jednak stopień trudności delikatnie się zwiększa.
  2. Speed 2.0 – trening ma za zadanie uczyć zwiększania prędkości wykonywania ćwiczeń.
  3. Rip’t Circuit – trening powinno się wykonać z użyciem sprzętu sportowego. Ważne, aby zaangażować górną część ciała jak i dolną. Pracować powinny przede wszystkim nogi oraz mięśnie brzucha.
  4. Dynamic Core – pozwala wyćwiczyć mięśnie głębokie. Do tego polepsza się dynamika wykonywania ćwiczeń.
  5. Upper Focus – ćwiczenia mają za zdanie rzeźbić oraz wzmacniać górną część ciała – brzuch, ramiona itd. Aby efekty były szybciej zauważalne trener sugeruje, aby wykorzystać akcesoria sportowe jak taśma TRX oraz ciężarki.

Podobnie jak w fazie ALPHA, trening skład się z pięciu sekcji. Każda z nich jest dedykowana na poszczególny dzień. Shaun T namawia, aby przy ćwiczeniach wykonywanych od poniedziałku do piątku ostatniego dnia poświęcić na nie trochę więcej czasu. Na przykład wykonać Upper Focus, a następnie powtórzyć Core cardio.

Kolejną fazą jest GAMMA. Jest to ostatnia część treningu. Przede wszystkim dedykowana osobom, które chcą schudnąć, ale i wyrzeźbić sylwetkę. Jest to zdecydowanie krótsza faza, zaplanowana na cztery tygodnie. Aby trening przyniósł pożądane efekty, należy uprzednio przerobić plan ALPHA oraz BETA.

W odróżnieniu od wcześniejszych faz, GAMMA składa się tylko z czterech elementów. Jednak ćwiczenia są bardziej wymagające:

  1.  Speed 3.0 – zaawansowana forma treningu, która wpływa na jeszcze szybsze wykonywanie ćwiczeń.
  2. Rip’t Up – służy do wzmocnienia oraz przede wszystkim rzeźbienia górnych partii mięśni – bicepsy, tricepsy, brzuch, klatka piersiowa oraz plecy.
  3. Extreme Circuit – aby prawidłowo wykonać trening należy użyć ciężarków, bądź hantli. Ćwiczenia modelują sylwetkę i rozbudowują mięśnie.
  4.  The Pyramid – aby podtrzymać efekty i cały czas pracować nad swoim ciałem idealnie sprawdzi się The Pyramid. Przede wszystkim zwiększa się wytrzymałość rozbudowanych mięśni.

Efekty treningu Shauna T przynoszą ogromne rezultaty. Jednak przede wszystkim trzeba być sumiennym. W tygodniu należy przeznaczyć minimum pięć dni na trening. Autor ćwiczeń namawia do sumienności i zaleca, aby w dni wolne od treningów Focus T25 przeznaczyć kilku minut na inną aktywność – streaching, czyli rozciąganie. Przykładowo: Jeśli ćwiczenia zaplanowałaś od poniedziałku do piątku, w niedzielę warto znaleźć trochę czasu na streaching.

Dla kogo trening Focus T25?

Jest od dedykowany dla każdego, bez względu na wiek oraz stopień sprawności fizycznej. W filmikach instruktażowych autor treningu, pokazuje jak wyglądają dane ćwiczenia krok po kroku. Nawet osoby początkujące są w stanie ćwiczyć i wykonywać poszczególne pozy dobrze.

Dzięki treningowi można jeszcze bardziej poprawić wygląd swoich mięśni, ale również spalić tkankę tłuszczową. Aby wysiłek przyniósł jeszcze większe rezultaty, a efekty były widoczne dużo szybciej warto zastosować dietę. Zapotrzebowanie kaloryczne będzie się różniło od wagi, wzrostu, wieku, a także od sprawności fizycznej, dlatego dieta powinna się wahać od 1200 do 1600 kcal. Trening jest płatny, jednak może on zastąpić karnet na siłowni. Ćwiczenia można wykonywać nawet w domu.

Facebook
WhatsApp
Twitter
LinkedIn
Pinterest