Sporty ekstremalne w ostatnim czasie zyskały na dużej popularności wśród młodszych pokoleń. Nazewnictwo z jakim właśnie się mierzymy, być może nie jest znane każdemu. Aktywność ta, jest jednak coraz częściej wybierana ze względu na niesamowite przeżycie, jakie ze sobą niesie. Co to jest zorbing i czym tak tłumnie przyciąga zainteresowanych? Ile kosztuje i czy rzeczywiście warto skorzystać z tego rodzaju rozrywki? Zobacz sam i zdecyduj!
Sport ten zasłynął w Polsce kilka lat temu. I choć nie spotkamy się z nim na co dzień, staczanie się ze stoku wciąż stanowi atrakcję wielu festynów, imprez plenerowych czy firmowych lub w okresie letnim nad morzem.
Spis treści
Zacznijmy więc od początku…
Oprócz standardowego, wygodnego ubioru oraz braku biżuterii czy dodatków, jedyną kluczową rzeczą jest kula sferyczna, bez której nie może się obejść. Jest ona duża, przezroczysta i przede wszystkim charakteryzuje się wysoką odpornością na uszkodzenia mechaniczne. Składa się bowiem z dwóch sfer, zewnętrznej i wewnętrznej, których konstrukcja polega na szczegółowym systemie wiązań.
By dostać się jednak do jej wnętrza, należy skorzystać ze specjalnego rękawa o dość dużej średnicy. W środku znajdziemy pasy bezpieczeństwa, które stanowią swego rodzaju ochronę przed zbyt mocnym uderzeniem. Nie ma jednak większych obaw o możliwe wypadki czy nieszczęśliwe zdarzenia. Kule te wykonywane są ręcznie i wymagają wcześniejszych testów na podstawie których otrzymują atest.
Zorbing, czyli kilka słów już o rozrywce
Najbardziej klasyczną odmianą zorbingu jest staczanie się z górki. Dla osób ceniących różnorodność, świetnie sprawdzi się aquazorbing. Jak można zauważyć, zabawa z kulą sferyczną może mieć miejsce zarówno na lądzie, jak i w wodzie. Wszystko zależy od miejsca, w którym obecnie się znajdujesz, pogody oraz okoliczności sprzyjających przedsięwzięciu.
Tym, co wielu może zaskoczyć, dyscyplina ta nie polega wyłącznie na staczaniu się w dół. Dla szukających ryzyka i odrobiny adrenaliny, istnieje standardowa opcja, która zakłada jednak brak uprzęży jako formy zabezpieczenia. Ciekawym rozwiązaniem jest też tor przeszkód lub wyścigi równoległe. Dodatkowo można wziąć udział w tzw. grze strategicznej, która wymaga zorganizowania kilkuosobowych zespołów. Jak widać, nie jest to nudny sposób spędzenia wolnego czasu…
Praktyka czyni mistrza
Najlepszym podłożem do zorbingu są delikatne, niezbyt twarde powierzchnie, takie jak trawnik lub łagodny stok, na których nie znajdziemy ostrych kamieni, niebezpiecznych przedmiotów czy drzew. Niekiedy jednak są specjalne miejsca, przystosowane właśnie do zorbingu. Znajdziesz tam rampy i gotowe trasy… Nie pozostaje nic innego niż tylko korzystać!
Dla kogo jest zorbing?
Zorbing jako sport stosunkowo młody, bo z roku 1994, wciąż nieustannie się rozwija i cieszy sporym zainteresowaniem. Nie wymaga on również specjalnych umiejętności ani uprawnień. Można cieszyć się tego typu aktywnością niezależnie od wieku czy kondycji i sprawności fizycznej. Jedynymi warunkami, jakie musisz spełnić jest minimum 17 lat, 140 – 180 cm wzrostu oraz waga nie przekraczająca 130 kg!
Coraz więcej firm w swojej ofercie posiada zorbing. Nie jest to dyscyplina dla każdego… Większość z nas nie będzie miała jednak problemu z poruszaniem się zwłaszcza na płaskich powierzchniach. Jeżeli jednak zmagasz się ze schorzeniami serca czy nadciśnieniem, warto wówczas przedyskutować sprawę z lekarzem prowadzącym. Zabawa to fajna rzecz, ale nie warto ryzykować zdrowiem!