Jak wyrzeźbić klatkę piersiową – ćwiczenia

Wzmacnianie mięśni klatki piersiowej to istotny element poprawy naszej sylwetki. Należy ćwiczyć wszystkie partie mięśniowe, a zatem pomijanie tego treningu w obawie przed zmaleniem piersi jest poważnym błędem.

Jakie posiada zalety? Jak skutecznie wyrzeźbić klatkę piersiową? I jakich błędów unikać? Sprawdźmy

Trenowanie większych grup mięśniowych, do których zalicza się klatka piersiowa pozwala spalić większą liczbę kalorii ze względu na wzmożony wysiłek. Utrata piersi lub znaczące ich zmniejszenie to obiegowy mit. Możliwe to będzie jedynie przy osiągnięciu minimalnego procentu tłuszczu w ciele, a rozbudowywanie mięśni przy odpowiednio dobranej diecie niekoniecznie musi wiązać się z chudnięciem. Dodatkowo trening klatki usprawnia również pracę rąk i pleców, a zatem zwiększy się siła całej górnej części ciała.

Pompki

Najbardziej popularnym ćwiczeniem angażującym mięśnie klatki piersiowej są pompki. To proste ćwiczenie można wykonać w domu bez dodatkowego sprzętu. Wystarczy ustawić się w odpowiedniej pozycji na płaskiej powierzchni i wykonać serię powtórzeń. Prawidłowa technika wymaga ustawienia stóp na szerokość bioder, ręce natomiast – w klasycznej wersji – powinny być rozstawione szerzej niż na szerokość barków. Bardzo istotne jest napięcie wszystkich mięśni – należy wciągnąć brzuch, a ciało trzymać w linii prostej. Przy wykonywaniu pompki damskiej kolana mogą opierać się na macie.

Hantle lub sztangi

Większość ćwiczeń wymaga dodatkowego sprzętu – hantli lub sztangi, dlatego warto zaopatrzyć się w sklepie sportowym lub wykupić karnet na siłownię. Wyciskanie obciążników na ławce, odwodzenie ramion w bok, przywodzenie i przenoszenie ramion – to tylko kilka skutecznych propozycji.

Błędy podczas ćwiczeń

Najczęściej popełnianym błędem jest dokładanie za wszelką cenę ciężaru kosztem techniki. Brak rozwagi może narazić na poważną kontuzję, poza tym niepoprawnie wykonywane ćwiczenie nie przyniesie oczekiwanych efektów. W celu dobrego wyrzeźbienia klatki piersiowej trzeba zadbać, aby inne mięśnie był równie silne i dostarczać różnorodnych bodźców, by gimnastyka nie stała się monotonna.

Należy również dać organizmowi czas na regenerację, zachowując kilkudniowe odstępy pomiędzy treningami tej samej grupy mięśniowej. Wreszcie nie można zapomnieć, że każdy trening wymaga dobrze skomponowanej diety.
Powodzenia!

Facebook
WhatsApp
Twitter
LinkedIn
Pinterest