W kategorii MTB wyróżnia się wiele różnych rodzajów rowerów, przystosowanych do ekstremalnych zjazdów (Enduro i Freeride) jak i bardziej uniwersalnych wycieczek terenowych. W ostatnim czasie dużą popularnością w MTB cieszą się koła 27,5”. Dlaczego są idealnym wyborem do pewnej, szybszej i bezpiecznej jazdy w górach?
Rowery górskie (MTB) sprawdzają się do jazdy nie tylko w górach, ale wszelkim trudniejszym terenie z nieutwardzonymi trasami, kamieniami, korzeniami, podjazdami i dynamicznymi zjazdami. W kategorii MTB wyróżnia się wiele różnych rodzajów rowerów, przystosowanych do ekstremalnych zjazdów (Enduro i Freeride) jak i bardziej uniwersalnych wycieczek terenowych. W zależności od wybranej kategorii możemy spotkać się też z różnymi rozmiarami kół, których nie wybieramy, wbrew pozorom, na podstawie swojego wzrostu. W ostatnim czasie dużą popularnością w MTB cieszą się koła 27,5”. Dlaczego są idealnym wyborem do pewnej, szybszej i bezpiecznej jazdy w górach?
Spis treści
Rower MTB, czyli właściwie jaki?
Rowery górskie, jeszcze dekadę temu uznawane za najbardziej uniwersalne i przystosowane do jazdy w trudnym, ale też nie ekstremalnie wymagającym terenie. Wraz z rozwojem kolarstwa i coraz większą pasją zapalonych kolarzy górskich do testowania możliwości jednośladów, na rynku zaczęło się pojawiać coraz więcej różnorodnych rowerów MTB które nie są już zbierane pod jedną, wspólną nazwą „rower górski”, ale otrzymują własne nazwy takie jak enduro, freeride, XC, downhill czy all-mountain. Doprecyzowane wymagania użytkowników w kwestii łatwości kontroli roweru, dynamiki jazdy, zwrotności czy przyczepności wpłynęły bezpośrednio na rozwój kół rowerowych – popularne „górale” zaczęły odchodzić od standardowego i jedynego dostępnego rozmiaru 26” na rzecz większej różnorodności, a na rynku pojawiły się zarówno koła 29”, jak i najbardziej popularne obecnie 27,5”.
Jak zmieniło to charakter kolarstwa górskiego? Standardowe, najmniejsze w kategorii rowerów dla dorosłych koła 26” pozostają dziś daleko w tyle i wykorzystywane są przede wszystkim w najbardziej podstawowych modelach z niższych półek oraz w rowerach młodzieżowych. W pozostałych przypadkach 26” zastąpione zostało kołami 27,5”, łączącymi doskonałą zwrotność mniejszych kół z lepszą przyczepnością i stabilnością jazdy oferowaną przez większe obręcze 29”. Te ostatnie wykorzystuje się przede wszystkim przy wyścigach w trudnym, wyboistym terenie.
Rowery MTB 27,5” – kiedy warto wybrać mniejszą średnicę koła?
Koła o średnicy 27,5” przystosowane do rowerów MTB pasują właściwie do każdego rodzaju ramy roweru górskiego, o ile producent nie zaznaczył inaczej. W przypadku rowerów, które standardowo zostały wyposażone w koła 29”, mniejszy rozmiar pozostawi więcej przestrzeni pomiędzy oponą a widelcem, ale poza tym nie powinien sprawiać większych problemów montażowych czy podczas jazdy. Kiedy jednak wymiana taka się opłaca i w jakich warunkach opony 27,5” sprawdzą się najlepiej?
Rowery MTB z kołem 27,5” należy traktować obecnie jako dość uniwersalne, nadające się zarówno do amatorskiej, jak i treningowej zabawy na szlaku. Ich mniejsza średnica wpływa na obniżenie wagi całego roweru i pozwala na zachowanie lepszej zwrotności na trasie, ale jednocześnie nie eliminuje dobrej przyczepności do podłoża i szans na rozwinięcie całkiem przyzwoitej prędkości podczas zjazdów. 27,5” są szczególnie popularne w modelach enduro i trail, czyli tych dedykowanych do dobrej zabawy podczas zjazdów i podjazdów nawet na dość krętych szlakach. Koła tego typu dostaniesz oczywiście zarówno w wersji hardtail, jak i full-suspension, a szeroką ofertę rowerów z optymalną dla rowerów MTB średnicą kół 27,5” znajdziesz m.in. w Bikester.pl.
Techniczne wymagania rowerów MTB 27,5”
Ze względu na ogromny wzrost popularności kół 27,5” w rowerach MTB i całkowite wyparcie nimi rozmiaru 26”, obecnie dostępność części wymiennych na rynku jest naprawdę szeroka, a ewentualne naprawy i wymiany możesz z powodzeniem zlecić zarówno w profesjonalnym serwisie, jak i przeprowadzić na własną rękę z częściami dostępnymi w sklepach rowerowych. Problemu nie będzie stanowić też znalezienie odpowiednich opon i dopasowanie ich do rodzaju podłoża, po jakim się poruszasz – MTB 27,5” bez problemu poradzi sobie na suchych leśnych ścieżkach, jak i bardziej błotnistych lub wyboistych przeprawach.
Czy 27,5″ to idealna opcja w MTB? Obecnie trudno wyobrazić sobie lepsze rozwiązanie, nie tylko w jeździe amatorskiej, ale i profesjonalnej. Poza sytuacjami, w których wybór większej obręczy jest właściwy ze względu na szlifowanie wyników czasowych podczas wyścigu, 27,5” zapewni optymalną przyczepność, zwrotność i dynamikę jazdy roweru na każdej, mniej lub bardziej wymagającej trasie.
Materiał partnera