W jaki sposób trenują esportowcy, aby być w świetnej formie?

E-sport jest coraz bardziej popularną dziedziną sportową. Choć wiele osób traktuje zawodowe granie w gry z rezerwą, to nie jest to słuszne podejście. Również tutaj dokonuje się prawdziwa rozgrywka, rywalizacja przyciąga zaś kibiców. Bardzo ważną rolę odgrywa w tym wszystkim trening odbywający się na różnych płaszczyznach.

E-sport jest rosnącą w popularność dziedziną sportową. Odnoszenie sukcesów w nim wymaga określonego treningu. Gracze muszą dbać o swoją koncentrację i zdrowie fizyczne po to, by odnosić sukcesy. Widowiskowość rozgrywek przekłada się na to, że esport można też obstawiać u bukmacherów na esport na witrynie Oszustwo.info. Na czym polega ten sport i jak trenują esportowcy?

Czym jest esport?

Czym właściwie jest esport? Warto dowiedzieć się o nim nieco więcej, bo to zjawisko staje się coraz bardziej powszechne. Niekiedy budzi też skrajne emocje: od zachwytów, aż po przekonanie o tym, że z tradycyjnym sportem ma on niewiele wspólnego.  W gruncie rzeczy podstawą rywalizacji esportowej są zmagania pomiędzy graczami, którzy mierzą się ze sobą w różnych grach wideo. Popularność gier tego rodzaju sprawiła, że z czasem rozgrywki pomiędzy topowymi zawodnikami stały się doskonałym biznesem. Okazało się również, że śledzenie takiej rywalizacji może być niezwykle emocjonujące.

Dlaczego esport staje się coraz bardziej popularny?

Zwiększające się możliwości sprzętowe sprawiły, że gry wideo stały się bardzo widowiskowe. Poszczególne gry zyskały sobie zaś miano kultowych. Jednocześnie postępy Internetu doprowadziły do tego, że filmiki z rozgrywek zyskały sobie bardzo wielu widzów. Okazało się, że nie ma większego problemu z tym, aby Fortnite, Counter Strike lub League of Legends funkcjonowały w podobny sposób, jak piłka nożna, koszykówka czy boks. Wokół poszczególnych dyscyplin wytworzyło się środowisko, które nie zaczęło tylko dopingować graczy do bycia coraz lepszymi, ale także do zarabiania dzięki swojej pasji bardzo dużych pieniędzy. Jednocześnie nagrodą stała się popularność w social mediach. Esportowcy upodobnili się do postaci cenionych za grę na boiskach, w halach lub walkę na ringach, lub w oktagonach.

Pomimo tego, że esport zyskuje sobie popularność na naszych oczach, to jego historia sięga dokładnie pół wieku. Pierwszy turniej gier wideo zorganizowano na Uniwersytecie Stanforda już w 1972 r. Rywalizowano w strzelance Spacewar. U schyłku XX w. podjęto starania na rzecz koordynacji turniejów gier wideo. Powstały pierwsze organizacje zrzeszające graczy.

Polska kadra w esporcie?

Czy esport to jeszcze sport? To pytanie zadają sobie zwłaszcza kibice tradycyjnych dyscyplin. Prawda, że nie polega się tu tylko na sile ludzkich mięśni, trudno też o poczucie kontaktu z drugim człowiekiem w takim zakresie, jak ma to miejsce w wielu sportach. Również kibicowanie ma nieco mniej bezpośredni charakter. Prawda jednak, że również wśród tradycyjnych sportów wymienia się wyścigi samochodowe, ale też kolarstwo lub bobsleje. Czy rywalizacja nie może się odbywać za pośrednictwem komputera? Oczywiście, że może i jest nawet coraz bardziej popularna.

Dowodem tej popularności stało się powołanie Narodowej Drużyny Esportu. Jej powstanie ogłoszono oficjalnie w 2019 r. w obecności prezydenta Andrzeja Dudy. Powołanie narodowej drużyny w sporcie elektronicznym wpisuje się w coraz bardziej popularne europejskie trendy. Takie zespoły posiada już kilka krajów na Starym Kontynencie. Warto dodać, że esport stał się też przedmiotem zakładów bukmacherskich obciążonych podatkiem i w pełni legalnych. Funkcjonują w podobny sposób, jak w innych dyscyplinach, choćby tak, jak zakłady których udzielają bukmacherzy na piłkę nożną.

Jak wygląda dzień esportowca?

Skoro esport jest sportem, to czy wymaga od gracza jakichś szczególnych wyrzeczeń? Okazuje się, że tak. Mało tego: przygotowanie musi przebiegać zarówno na płaszczyźnie dbania o koncentrację jak i zdolności intelektualne, ale także o formę fizyczną. Jak wygląda dzień esportowca? Wiele zależy od tego, czy są to w pełni profesjonalni gracze, czy też osoby zajmujące się esportem po godzinach zwykłych aktywności.

Niewątpliwie podstawą jest trening. W Internecie bez problemu można znaleźć wywiady z esportowcami, którzy przyznają się do treningów przez ok. 5 godzin dziennie. Przed ważnymi turniejami ilość jednostek treningowych jest zwiększana. Wówczas zawodnicy grają nawet po 10 godzin dziennie.

Podczas bootcampu, czyli zgrupowania, bardzo często panują szczególne zasady. Gracze zakwaterowani są wówczas razem tak, by mogli w pełni poświęcić się zadaniu w postaci najbliższego turnieju, zawodów lub mistrzostw. Wówczas najważniejszą kwestią jest skupienie na zadaniu. Gracze mogą liczyć na pomoc trenera mentalnego lub fizjoterapeuty.  Okazuje się, że sam dzień treningu zaczyna się zwykle dosyć późno, b ok. godz. 11 lub nawet 12. Chodzi o to, aby wszyscy byli odpowiednio wypoczęci. Zwykle taki czas rozpoczyna się od analizy i omówienia taktyki. Później nastaje czas licznych sparingów. Czasami ich zwieńczeniem jest udział w oficjalnym meczu. Całość kończy omówienie błędów i czas wolny. Warto dodać, że często w esporcie mamy do czynienia z trenerami odpowiedzialnymi za taktykę i dokonywanie analiz. Funkcjonują podobnie jak ci, których znamy z piłki nożnej.

Dieta w esporcie i utrzymanie koncentracji

Co ma wspólnego dieta z utrzymaniem koncentracji? W esporcie bardzo wiele łączy te dwie kwestie. Wiadomo, że celem na bootcampach jest maksymalizacja możliwości poszczególnych graczy. Stąd tak ważne są cisza, relaks i wysypianie się. To jednak nie wszystko, bo o zdolnościach intelektualnych w danym dniu może decydować również dieta. Przede wszystkim podkreśla się znaczenie picia dużej ilości płynów, w tym napojów izotonicznych.

Dieta również powinna być bogata w witaminy i składniki sprzyjające koncentracji. Warto podkreślić, że najlepsi gracze dużą wagę przykładają do zdrowego odżywiania się.  Bardzo ważne jest przy tym unikanie pustych kalorii. Fast foody? Nic z tych rzeczy. Spalanie zbędnych kalorii z pewnością nie sprzyja koncentracji. Dodatkowo gracze prowadzą jednak siedzący tryb życia przez znaczną część doby. To mogłoby się wiązać z trudnościami w pozbyciu się ewentualnych nadprogramowych kilogramów.

Trening ciała

Warto wiedzieć, że właśnie siedzący tryb życia skłania bardzo często esportowców do regularnych wizyt na siłowni lub biegania. Chodzi tutaj o utrzymywanie równowagi pomiędzy różnymi typami aktywności, ale także zadbanie o różne partie mięśni. Bardzo ważna w karierze esportowca jest ułożenia ciała podczas treningu. Jeśli jest ono nieprawidłowe, to z czasem coraz większą rolę będzie odgrywała praca z fizjoterapeutą. Bardzo istotne jest również dbanie o właściwe oświetlenie w pokoju tak, by nie obciążać dodatkowo i tak już narażonego wzroku.

Kontuzje

Wbrew pozorom esportowcy są też narażeni na kontuzje. Oczywiście raczej trudno w tym przypadku o zerwanie więzadeł krzyżowych lub któregoś z mięśni uda, ale przy dłuższym zaangażowaniu w esport problemy zdrowotne i tak potrafią się mnożyć. Przykład? Najlepsi gracze najczęściej mają problemy z urazami nadgarstka. Podlega on największym przeciążeniom podczas gry. Gracze często skarżą się też na kłopoty z kręgosłupem na odcinkach szyjnym i lędźwiowym.

 

Rola psychologa

Należy wreszcie podkreślić, że skoro esport jest rozgrywką, w której gracze są nastawieni na zwycięstwo, to dotyczą go wszelkie trudności związane z treningiem mentalnym. Jaka jest w tym przypadku rola psychologa? Sportowe granie w gry może być związane z poczuciem wypalenia, stresem lub zwyczajnym brakiem motywacji. Czasami doskwierają trudności w komunikacji interpersonalnej lub konflikty w zespole. Psycholog lub trener mentalny pomagają radzić obie z tymi trudnościami.

 

Facebook
WhatsApp
Twitter
LinkedIn
Pinterest