Jednemu wypracowanie pięknej sylwetki przychodzi z łatwością, inni natomiast mimo diety i ćwiczeń mają trudności z uzyskaniem tak szybkich rezultatów. Niestety genetyka nie jest dla nas wszystkich tak samo łaskawa i w dużej mierze wpływa na to, jak szybko nasze ciało reaguje na trening. Poniżej odpowiemy na pytanie, czy typ sylwetki wpływa na trening i jak go dopasować, by uzyskać najlepsze rezultaty.
Spis treści
Jakim typem jesteś?
W latach 40 amerykański naukowiec Wiliam Sheldon stworzył konstytucyjną teorię temperamentu, czyli teorię, która opisuje powiązanie cech osobowości, temperamentu i charakteru z charakterystyka budowy jego ciała. Przedstawia się ją w postaci trzycyfrowej liczy, gdzie każda cyfra o wartościach od 1 do 7 odpowiada natężeniu danego wymiaru u osoby badanej. Teoretycznie według tej typologii istnieją 343 możliwe typy budowy ciała, jednak w praktyce większość ludzi mieści się w około 80 z nich. W powszechnym zastosowaniu opisuje się 3 skrajne typy, które charakteryzuje wysokie natężenie jednej i skrajnie niskie natężenie pozostałych cech.
Typ ektomorficzny (ektomorfik) 117
To powszechnie określani „ludzie drobnej kości”. Zazwyczaj wysocy i szczupli, o wąskiej klatce piersiowej i barkach. Osoby te charakteryzują się szybką przemianą materii i rzadko mają problemy z nadwagą. Jest to niewątpliwy plus jednak tak samo, jak ciężko im przybrać na wadzę, tak samo ciężko jest zbudować masę mięśniową. To sprawia, że czasem borykają się z problemem tzn. „chudego grubasa”, czyli pomimo szczupłej sylwetki, mają procentowo dużą zawartość tłuszczu w organizmie. Osoby tego typu predysponowane są do uprawiania sportów wytrzymałościowych oraz wymagających zwinności i gibkości. Ze względu na szybką przemianę materii wskazane jest by ich posiłki składały się w dużej ilości z węglowodanów.
Typ endomorficzny (endomorfik) – 711
Typ będącym przeciwieństwem typu opisanego powyżej. Cechuje go masywna budowa ciała i tendencja do tycia. U endomorfików tłuszcz lubi się odkładać również wokół narządów wewnętrznych dlatego tego typu osoby są szczególnie narażone na choroby serca i cukrzycę. Endomorficy mają dużo niższe zapotrzebowanie na kalorię niż ektomorficy dlatego muszą uważać by ich posiłki nie były zanadto kaloryczne.Ze względu na spowolniony metabolizm powinny unikać nadmiernego spożywania węglowodanów a zamiast tego spożywać więcej produktów białkowych.
Typ mezomorficzny (mezomorfik) – 171
Marzenie nie tylko każdego sportowca, ale również każdej kobiety i mężczyzny – to w tej grupie bowiem zazwyczaj znajdują się kobiety o kształtach „klepsydy” i mężczyźni „śląscy” szerocy w barkach i wąscy w biodrach. Mezomorficy są urodzonymi sportowcami, mają niesamowitą zdolność do regeneracji a także najłatwiej ze wszystkich typów budują masę mięśniową. Mają małą tendencję do odkładania się tłuszczu. Ich dieta powinna być dobrze zbilansowana oparta na węglowodanach i białku.
Typ budowy a trening
Kiedy wiemy już czym charakteryzują się poszczególne typy myślę, że nikt nie ma wątpliwości, że trening każdego z nich będzie się różnił. I tak:
- Typ ektomorficzny
Ze względu na szybką przemianę materii należy szczególną uwagę zwrócić na odpowiednią kaloryczność pożywienia. Jeśli zależy nam na zbudowaniu masy mięśniowej najlepiej postawić na ćwiczenia siłowe z większym obciążeniem, ale z mniejszą ilością powtórzeń. Nie należy przesadzać z treningiem aerobowym bowiem szybko zejdziemy z masy. - Typ endomorficzny
Przy tym typie budowy wskazane są dodatkowe ćwiczenia typu kardio a jeszcze lepiej interwały. Trening powinien charakteryzować się stosunkowo dużą ilością powtórzeń a same treningi powinny być częste i intensywne. - Typ mezomorficzny
Mezomorficy najłatwiej i najszybciej osiągną zamierzone efekty. Wystarczą regularne ćwiczenia. Mogą sobie pozwolić na bardziej intensywne treningi bez strachu o przetrenowanie jednak ważne jest, by nie zapominać o regeneracji.
Trening dopasowany indywidualnie
Mimo wszystko nie zapominajmy, że mimo opisanych tutaj 3 skrajnych typach większość z nas mieści się gdzieś pomiędzy. Dlatego wszystkie rady warto traktować jako wskazówkę, ale nie wyrocznie tego, jak powinny wyglądać nasze treningi. Najważniejsza jest obserwacja naszego ciała i sprawdzenie w praktyce co na nas najlepiej działa i przynosi najlepsze rezultaty.