Trening relaksacyjny Jacobsona – zasady i komu jest polecany?

Trening Jacobsona, nazywany też progresywną relaksacją mięśni jest szczególnie rekomendowany dla osób żyjących w ciągłym stresie, pośpiechu, permanentnie zmęczonych i spiętych.

Historia

Trening opracowany został przez lekarza psychiatrę Edmunda Jacobsona na przełomie lat 20. i 30. XX wieku. Na podstawie wielu obserwacji, wysunął on wniosek, iż zmniejszenie napięcia mięśniowego ma korzystny wpływ na układ nerwowy – organizm jest w stanie się wyciszyć i uspokoić, poziom lęku spada. Lekarz ten jest autorem cytatu: „Zaniepokojony umysł nie może istnieć w zrelaksowanym ciele”. Wielu psychologów i psychoterapeutów podziela jego zdanie i rekomenduje ten trening swoim pacjentom jako jedną z najlepszych metod wspomagających walkę z nadmiernym stresem i napięciem.

Na czym polega trening Jacobsona?

Warto wybrać taką porę dnia, w której nikt nie będzie nam przeszkadzał, ani nie będzie nas nic rozpraszało – zasuń żaluzje, wyłącz telefon, możesz nawet zgasić światło. Najlepszą pozycją do wykonania tego treningu będzie pozycja leżąca, ponieważ sprzyja ona rozluźnieniu. Możesz też siedzieć – najważniejsze by było Ci wygodnie.

Relaksacja Jacobsona polega na napinaniu i rozluźnianiu określonych grup mięśni. Wraz z wdechem należy napiąć dany mięsień i utrzymać go w napięciu przez ok. 5 sekund, a następnie rozluźnić go wraz z wydechem. Przez kilkanaście sekund nie napinasz mięsni, tylko obserwujesz reakcję swojego organizmu i starasz się dostrzec różnicę między napiętym a rozluźnionym mięśniem. Bez znaczenia jest to, które mięśnie napinasz jako pierwsze. Możesz rozpocząć od rąk i następnie przesuwać się w dół ciała, lub zacząć od nóg i przesuwać się w górę. Każdą partię mięśni można ćwiczyć 2 – 3 razy, z krótkimi przerwami.

Efekty

Aby osiągnąć najlepsze rezultaty trening autogenny Jacobsona trzeba wykonywać systematycznie. Codzienny trening może okazać się konieczny, jeśli odczuwasz duże napięcie nerwowe i nie najlepiej radzisz sobie ze swoimi emocjami. Naprawdę widoczne rezultaty można zauważyć niemalże natychmiast. Po 2 tygodniach regularnego treningu ciało przyzwyczaja się i znacznie szybciej przechodzi w stan odprężenia. W trakcie wykonywania ćwiczeń nie wolno zastanawiać się nad tym, czy dobrze nam idzie, czy robimy postępy, itp. – wszystko przyjdzie z czasem, relaksacji, tak jak wszystkiego innego trzeba się nauczyć. Nasz trening powinien być jak najbardziej naturalny, a ćwiczenia wykonywane spokojnie, bez nadmiernej intensywności.

Można wymieniać wiele dobroczynnych efektów treningu autogennego Jacobsona przy jednoczesnym braku jego wad. Ludzie stosujący systematycznie ten trening odczuwają u siebie redukcję lęku i niepokoju oraz zmniejszenie napięcia emocjonalnego, mniejszą nerwowość oraz ogólne wyciszenie. Relaksacja ma również pozytywny wpływ na jakość snu, co w obecnym czasie jest istotne – wielu ludzi ma problemy ze snem spowodowane obecnym tempem życia. Progresywna relaksacja mięśni obniża ciśnienie tętnicze krwi oraz korzystnie wpływa na cały układ krwionośny.

Facebook
WhatsApp
Twitter
LinkedIn
Pinterest

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.