Trening Jacobsona, nazywany też progresywną relaksacją mięśni jest szczególnie rekomendowany dla osób żyjących w ciągłym stresie, pośpiechu, permanentnie zmęczonych i spiętych.
Spis treści
Historia
Trening opracowany został przez lekarza psychiatrę Edmunda Jacobsona na przełomie lat 20. i 30. XX wieku. Na podstawie wielu obserwacji, wysunął on wniosek, iż zmniejszenie napięcia mięśniowego ma korzystny wpływ na układ nerwowy – organizm jest w stanie się wyciszyć i uspokoić, poziom lęku spada. Lekarz ten jest autorem cytatu: „Zaniepokojony umysł nie może istnieć w zrelaksowanym ciele”. Wielu psychologów i psychoterapeutów podziela jego zdanie i rekomenduje ten trening swoim pacjentom jako jedną z najlepszych metod wspomagających walkę z nadmiernym stresem i napięciem.
Na czym polega trening Jacobsona?
Warto wybrać taką porę dnia, w której nikt nie będzie nam przeszkadzał, ani nie będzie nas nic rozpraszało – zasuń żaluzje, wyłącz telefon, możesz nawet zgasić światło. Najlepszą pozycją do wykonania tego treningu będzie pozycja leżąca, ponieważ sprzyja ona rozluźnieniu. Możesz też siedzieć – najważniejsze by było Ci wygodnie.
Relaksacja Jacobsona polega na napinaniu i rozluźnianiu określonych grup mięśni. Wraz z wdechem należy napiąć dany mięsień i utrzymać go w napięciu przez ok. 5 sekund, a następnie rozluźnić go wraz z wydechem. Przez kilkanaście sekund nie napinasz mięsni, tylko obserwujesz reakcję swojego organizmu i starasz się dostrzec różnicę między napiętym a rozluźnionym mięśniem. Bez znaczenia jest to, które mięśnie napinasz jako pierwsze. Możesz rozpocząć od rąk i następnie przesuwać się w dół ciała, lub zacząć od nóg i przesuwać się w górę. Każdą partię mięśni można ćwiczyć 2 – 3 razy, z krótkimi przerwami.
Efekty
Aby osiągnąć najlepsze rezultaty trening autogenny Jacobsona trzeba wykonywać systematycznie. Codzienny trening może okazać się konieczny, jeśli odczuwasz duże napięcie nerwowe i nie najlepiej radzisz sobie ze swoimi emocjami. Naprawdę widoczne rezultaty można zauważyć niemalże natychmiast. Po 2 tygodniach regularnego treningu ciało przyzwyczaja się i znacznie szybciej przechodzi w stan odprężenia. W trakcie wykonywania ćwiczeń nie wolno zastanawiać się nad tym, czy dobrze nam idzie, czy robimy postępy, itp. – wszystko przyjdzie z czasem, relaksacji, tak jak wszystkiego innego trzeba się nauczyć. Nasz trening powinien być jak najbardziej naturalny, a ćwiczenia wykonywane spokojnie, bez nadmiernej intensywności.
Można wymieniać wiele dobroczynnych efektów treningu autogennego Jacobsona przy jednoczesnym braku jego wad. Ludzie stosujący systematycznie ten trening odczuwają u siebie redukcję lęku i niepokoju oraz zmniejszenie napięcia emocjonalnego, mniejszą nerwowość oraz ogólne wyciszenie. Relaksacja ma również pozytywny wpływ na jakość snu, co w obecnym czasie jest istotne – wielu ludzi ma problemy ze snem spowodowane obecnym tempem życia. Progresywna relaksacja mięśni obniża ciśnienie tętnicze krwi oraz korzystnie wpływa na cały układ krwionośny.