Osoby aktywne sportowo często mają duży dylemat odnośnie zasad spożywania posiłków. Czy trening na czczo jest odpowiednim rozwiązaniem? A może lepszą opcją jest zjedzenie czegoś przed ćwiczeniami?
Spis treści
Spalanie tłuszczu a trening na czczo
Wszystkim osobom, którym zależy na pozbyciu się nadmiaru tkanki tłuszczowej, zdecydowanie poleca się trening na czczo. Podczas każdych ćwiczeń zużyta zostaje energia, jednak aktywność przed śniadaniem powodują wykorzystanie do tego celu większej ilości tłuszczów. W praktyce oznacza to po prostu, że osoba, która decyduje się na trening na czczo, ma szansę szybciej pozbywać się masy ciała. Przeprowadzone badania pokazały, że umiarkowanie intensywne ćwiczenia po jedzeniu to o niemal 50% mniejsze spalanie tłuszczu niż w przypadku aktywności przed spożyciem posiłku. Trening na czczo wpływa również na zwiększenie lipolizy, czyli procesu rozkładania tłuszczów w organizmie.
Oczywiście osoby, które trenują, by schudnąć, muszą mieć na uwadze, że najważniejszą zasadą jest większe zużywanie niż dostarczanie organizmowi energii. Deficyt kaloryczny to zatem absolutna podstawa w walce z nadmiernymi kilogramami.
Budowa masy mięśniowej a trening na czczo
Nieco inaczej sprawa wygląda w sytuacji, gdy ćwiczymy przede wszystkim w celu budowy mięśni. W takim wypadku trening na czczo może okazać się nieco korzystniejszy od aktywności po posiłku, jednak różnice nie są tak duże.
Trening aerobowy wykonywany przed posiłkiem nie sprawi, że masa mięśniowa ulegnie spadkowi, nawet jeśli bilans kaloryczny jest ujemny. Z kolei trening siłowy na czczo nie spowoduje innych rezultatów w zakresie masy ciała i proporcji mięśniowej niż ćwiczenia po śniadaniu. Również wydajność nie powinna zmniejszyć się w takim wypadku.
Aby wzrosła masa mięśniowa, zalecane jest spożycie podczas ćwiczeń suplementów diety (BCAA) albo – tuż po treningu – małego posiłku, w którym zawarte będą węglowodany (o niskim indeksie glikemicznym), a także leucyna i białko.
Trening wytrzymałościowy na czczo
A co z ćwiczeniami w celu zwiększenia wytrzymałości? W takich wypadkach trening na czczo jest bardzo dobrym rozwiązaniem. Aktywność przed jedzeniem daje bowiem najkorzystniejsze efekty. Przeprowadzone badania wykazały, że ćwiczenia pozwalają wtedy na większe spalanie i rozkładanie tłuszczu w mięśniach, a jednocześnie ograniczają zmniejszenie glukozy we krwi. Wszystko to pozytywnie oddziałuje na wydolność organizmu.
Kiedy trening na czczo nie jest polecany?
O ile umiarkowany trening na czczo wskazany jest m.in. przy podnoszeniu wytrzymałości czy spalaniu mięśni, to inaczej wygląda sprawa, gdy w grę wchodzi np. występ podczas zawodów sportowych czy bardzo intensywne ćwiczenia. Wówczas konieczna jest wyjątkowo duża wydajność, dlatego lepszym pomysłem będzie zrezygnowanie z aktywności na czczo, która może okazać się ogromnym obciążeniem dla organizmu. Znacznie korzystniejsze będzie uprzednie spożycie odpowiedniego posiłku. Ten jednak powinien przede wszystkim nieduży, lekki oraz składać się głównie z węglowodanów i białka.
Źródło: https://mozgi.pl/czy-lepiej-trenowac-na-czczo-czy-po-sniadaniu-25F7