Trening na czczo – fakty i mity !

Wstajemy rano, tuż przed pracą czy szkołą. Na dworze ciemno, reszta mieszkańców jeszcze śpi. Ubieramy sportowe buty i idziemy na fitness. Bez śniadania. Jemy je dopiero po godzinie- dwóch od przebudzenia, zaraz po treningu.

Czy taki wybór jest dobry? Czy powoduje większą skuteczność w odchudzaniu lub budowaniu mięśni? Kto może w ten sposób jeść, a kto musi uważać?

1. Trening siłowy bez śniadania nie przyniesie mi rezultatów!

Mit. Trening siłowy aktywuje kompleks enzymów, które z kolei rozpoczynają syntezę białek. Pamiętać jednak należy by po treningu siłowym zjeść coś bardzo pożywnego, najlepiej z dużą ilością białka i węglowodanów.

2. Zrzucę więcej kilogramów gdy poćwiczę na czczo !

Mit i fakt jednocześnie. Trening typowo aerobowy zwiększa zużycie kwasów tłuszczowych,ale tylko wtedy jeśli nie zjemy dużej ilości węglowodanów przed wysiłkiem. Dlatego jeśli zjemy śniadanie złożone z tłuszczu i białek, lub jeśli nie zjemy go wcale, efekt treningu będzie podobny.

3. Bez śniadania będę się źle czuła!

Fakt. Dotyczy to zwłaszcza osób z hiperinsulinemią, insulinoopornością czy cukrzycą. Niewystarczający poziom cukru przyczynia się do zawrotów głowy czy mdłości. Dlatego zawsze warto mieć coś do jedzenia pod ręką, na wszelki wypadek.

4. Na czczo lepiej biegać tylko 20 minut!

Fakt. Trening kardio powyżej 20 minut przyczynia się do spalania tkanki mięśniowej, na której nam tak zależy. W momencie zmniejszania tkanki mięśniowej spada również nasz metabolizm, a tego byśmy nie chcieli, prawda?

5. Insulinooporni powinni ćwiczyć bez śniadań.

Fakt ale tylko w przypadku treningu siłowego. Przeprowadzone badania wykazały iż odpowiedź insulinowa na węglowodany była znacznie mniejsza niż w przypadku osób, które ćwiczą siłowo po śniadaniu. W przypadku treningu areobowego istnieje ryzyko zwiększania kortyzolu oraz spadku poziomu cukru we krwi, co powoduje wzmożone wyrzuty insuliny.

Wniosek jest więc dość prosty: nie ma jednoznacznej odpowiedzi na to jaki trening jest bardziej efektywny czy zdrowszy. Jeśli nie macie przeciwwskazań zdrowotnych polecamy spróbować dwóch rozwiązań, by dopasować optymalny sposób trenowana. Pamiętajcie jednak, żeby nie ćwiczyć od razu po śniadaniu, jeśli nie chcecie nabawić się kolek albo problemów z układem pokarmowym.

Facebook
WhatsApp
Twitter
LinkedIn
Pinterest