Nie jest tajemnicą, że idealnym uzupełnieniem zbilansowanej diety jest aktywność fizyczna. Bez względu na to czy traktujemy sport jako hobby, pasję czy sposób na życie spotykamy bardzo sprzeczne ciekawostki informacje ze świata sali treningowej.
Jak jest naprawdę? Na te najpopularniejsze informacje postanowiliśmy odpowiedzieć, jednocześnie rozwiewając wszystkie dotychczasowe wątpliwości!
Spis treści
1.Najlepszym sposobem na spalanie tłuszczu z brzucha są “brzuszki”
O ile faktycznie te ćwiczenia pomagają w wyrzeźbieniu mięśni, o tyle ich skłonności do spalania są zwykłym mitem. Prawda jest taka, że proces spalania zachodzi w całym organizmie, a nie w wybranych jego partiach. Oznacza to, że nie jesteśmy w stanie wybrać sobie danej partii ciała i tylko ją, miejscowo wyszczuplić. Dodatkowo ćwiczenia tylko na brzuch, bez odpowiedniego rozgrzania pozostałych części ciała, mogą przyczynić się do zakwasów, a nawet uszkodzenia mięśni kręgosłupa. Wbrew pozorom, jak twierdzą i zalecają trenerzy personalni dużo skuteczniejszym sposobem na zrzucenie kilku centymetrów z brzucha jest np. bieganie.
2.Najskuteczniejsze są ćwiczenia rano
Ćwiczenia rano, niczym kawa, pobudzają nas do działania, dostarczają energii, przyspieszają nasz metabolizm. Nie ma jednak absolutnie żadnych potwierdzonych badań, które wskazywałyby jednoznacznie na fakt iż ta informacja nie jest mitem. Bez względu na to w jakiej porze dnia i w jakich godzinach będziemy ją stosować, efekt zawsze będzie taki sam. Co więcej, każdy z nas jest inny, posiada inny tryb życia i inne preferencje względem ulubionej dyscypliny sportu. Jak zawsze w takich przypadkach – nie ma złotego środka, który sprawdzi się zawsze.
Dodatkowo, pamiętajmy, iż trening rano, bez śniadania, może być wyjątkowo kłopotliwy i niebezpieczny dla cukrzyków czy anemików.
3.Cardio odchudza najskuteczniej
Tutaj odpowiedź jest prosta: to mit. Przekonanie iż kardio, czyli ćwiczenia o długim, jednostajnym, ale umiarkowanym natężeniu, jest najskuteczniejszym sposobem na zrzucenie wagi było długo popularne. Od kilku lat ta koncepcja się zmieniła, bowiem liczne badania wykazały, że skuteczniejszym sposobem będzie trening krótszy, ale bardziej intensywny. Taki trening nosi nazwę interwałów, które angażują 80% partii ciała i przyśpieszają spalanie tkanki tłuszczowej 3krotnie szybciej niż cardio! Dodatkowo, są również świetnym rozwiązaniem dla osób budujących tkankę mięśniową. Co ważniejsze, dotychczasowe przekonanie głosiło iż trening cardio należy wykonywać codziennie. Dziś, wiadomo, że po interwałach zaleca się 24godzinny odpoczynek, który pomoże organizmowi się w pełni zregenerować.
4. Najlepszym posiłkiem po treningu jest białko
Białko, jako budulec mięśni (w ok 20%), często zalecany jest po treningu. Ma ono dostarczyć kalorii, jednocześnie pomagając zwiększyć tkankę mięśniową. Jako iż wykonany trening przyspiesza metabolizm, zapotrzebowanie na białko wzrasta dwukrotnie. Dlatego też, częściowo, ta informacja jest faktem. Pamiętajmy by wybierać produkty zdrowe, takie jak jak np. jaja, warzywa strączkowe. To jednak nie wystarczy. By zwiększyć skuteczność odbudowy glikogenu, oraz przyśpieszyć transport aminokwasów do mięśni (a co za tym idzie – przyspieszyć ich regenerację), pamiętajmy o węglowodanach. Jeśli nasz trening jest intensywny, sama szklanka mleka to za mało. Sięgajmy zatem również po banana, makaron razowy, lub inne źródło węglowodanów złożonych.
5.Przy każdej diecie można uprawiać każdy sport
Nie każda dieta, nie każde schorzenie i nie każda osoba może uprawiać każdy sport. Weźmy jako przykład dietę zalecaną przy chorym woreczku żółciowym, w którym pojawiły się kamienie i złogi. Opiera się ona na lekkostrawnych, zazwyczaj gotowanych produktach, z bardzo dużą ilością błonnika. Nie zaleca się warzyw wzdymających, tłustych mięs, a nawet surowych produktów, czy jajek. Tak uboga dieta, ograniczona pod względem kalorii czy tłuszczów, może być niewskazana przy intensywnych treningach (np. tenis). W przypadku zbyt wzmożonej aktywności pojawić się mogą zawroty głowy, niedobory witamin, omdlenia czy problemy z układem pokarmowym. Przy każdej diecie, opartej na pewnych zasadach czy ograniczeniach, należy skonsultować ją ze specjalistą, który oceni jaka dyscyplina sportu jest niewskazana.