Chciałbyś zacząć trenować sztukę walki, ale nie wiesz który rodzaj wybrać? Postaramy się trochę Cię nakierować przedstawiając różne sporty walki. Wszystkie posiadają swoje słabe i mocne punkty, więc ostateczny wybór będzie należał do Ciebie oraz Twoich predyspozycji i celów. Z całą pewnością znaczenie ma tutaj wiek, płeć czy kondycja fizyczna. Dla niektórych pomysł ten może wydawać się absurdalny – dawać komuś pieniądze, by zostać „spranym na kwaśne jabłko”.
Spis treści
Kick-boxing
Termin „kick-boxing” obejmuje wszystko, co wymaga bicia i kopania. Jak można się domyślić, sztuka ta pochodzi z Tajlandii. Oprócz pięści i stóp, angażuje również uderzenia z łokcia lub kolana. Jak już nauczysz się poprawnie wyrzucać uderzenia, przejdziesz do prawdziwego sparingu, który ma ogromne znaczenie dla bioder oraz ramion. Jeśli lubisz konkurować, kick-boxing jest doskonały na początek. Szczególnie polecany osobom elastycznym, które będą mieć łatwiej przy wykopach. Z punktu widzenia samoobrony raczej nie jest on praktyczny.
Kung-Fu
Jest to chyba jeden z najpopularniejszych sportów walki. Kung Fu to świetny trening dla całego ciała oraz bardzo zdyscyplinowana sztuka walki. By utrzymać równowagę ciała, należy nauczyć się idei środkowej linii ciała. Atak polega głównie na gwałtownych uderzeniach z jednoczesnym parciem do przodu, na przeciwnika. Pozycja ciała różni się od wszelkich innych sztuk walki, dlatego warto przygotować się na zakwasy w różnych dziwnych miejscach. Kung Fu posiada system walki bliskiej, więc jeśli masz problemy z przestrzenią osobistą oraz bardzo słabym refleksem to zastanów się nad inną formą sztuki walki. Jeśli jednak starasz się poprawić swoją koncentrację oraz równowagę, byłby to dla Ciebie wybór idealny
Jiu-jitsu
Jiu-jitsu to sztuka walki, która używa siły przeciwnika i ataku jako broni przeciwko niemu, co umożliwia silniejsze i większe naparcie. Jest to jedna z najlepszych form samoobrony. W zasadzie jiu-jitsu można nazwać również zapasami. Z perspektywy widza wygląda to na całkiem przyjemnie ćwiczenie, trochę podobne do pilatesu. W rzeczywistości trening taki maksymalnie korzysta z każdego mięśnia w ciele człowieka, w rezultacie doprowadzając do ogromnego wyczerpania siłowego i zakwasów.