Sterydy anaboliczne są często stosowane przez kulturystów oraz sportowców, którzy chcą zwiększyć masę mięśniową i poprawić wydolność organizmu. Niemniej jednak należy zażywać je w odpowiednich dawkach, gdyż mogą powodować szereg efektów ubocznych, i to nawet kilka lat po odstawieniu. Co dzieje się z organizmem, gdy przesadzimy ze sterydami?
Spis treści
Nadużywanie sterydów a zdrowie fizyczne
Sterydy anaboliczne stosowane w małych dawkach przyczyniają się do zwiększania masy mięśniowej oraz siły mięśni, a jednocześnie pomagają redukować tkankę tłuszczową. Substancje dopingujące wpływają więc korzystnie na ogólną kondycję organizmu, co jest bardzo istotne zwłaszcza w przypadku sportowców. Niemniej jednak sterydy bardzo łatwo przedawkować – przyjmowanie ich w zbyt dużych dawkach ma negatywny wpływ na zdrowie fizyczne. Uszkodzeniu ulega wątroba, która musi przetworzyć specyfiki. W skrajnych przypadkach może dojść do niewydolności organu. Nadużywanie sterydów poważnie zaburza gospodarkę hormonalną organizmu. U mężczyzn dochodzi do problemów z płodnością oraz zmniejszenia ilości plemników w nasieniu. Tymczasem kobiety cierpią na zaburzenia płodności i menstruacji. Na ich ciele pojawia się też nadmierne owłosienie. Skutki dopingu widoczne są też na skórze – staje się ona matowa, przesuszona, zaczyna pękać. Stosujący sterydy narażeni są na choroby układu krążenia i występowanie zaburzeń kardiologicznych. Serce musi bowiem pompować krew, która staje się coraz gęściejsza. Istnieje ryzyko powstania zatorów wywołanych zakrzepami. Nadciśnienie tętnicze, rozrost lewej komory serca czy zapalenie mięśnia sercowego to typowe choroby kulturystów. Negatywne skutki stosowanie dopingu wiążą się również z zaburzeniami funkcji nerek. W przypadku ich całkowitej niewydolności zachodzi konieczność dializowania.
Wpływ nadmiernej ilości sterydów na zdrowie psychiczne
Negatywne skutki dopingu mają wpływ nie tylko na zdrowie fizyczne, lecz również na psychikę. Podstawowym objawem przedawkowania są zaburzenia nastroju – od euforii aż po agresję. Zachowania skrajne są niezależne od innych czynników zewnętrznych. Kulturystów często dotykają także zaburzenia o charakterze depresyjnym, przy czym ryzyko zachorowania jest o wiele wyższe w przypadku osób z historią psychiatryczną. Skutki uboczne dopingu mają wpływ na życie towarzyskie oraz postrzeganie świata. Przyjmujący sterydy nierzadko mają problemy z zachowaniami agresywnymi, co jest bezpośrednim skutkiem wzrostu ilości testosteronu w organizmie.
Synthol – skutki przedawkowania
Wiedząc, jakie są skutki stosowania dopingu, niektórzy sportowcy decydują się na jego odstawienie, sięgając jednocześnie po synthol. Jest to substancja, która co prawda nie należy do grupy sterydów anabolicznych, jednak stosowana w nieumiejętny sposób może przynieść jeszcze gorsze skutki. W kulturystyce synthol jest zakazany. Pozytywne efekty przyjmowania go przewyższają bowiem ryzyko, na jakie narażony jest sportowiec. Grozi ono:
- udarem niedokrwiennym mózgu,
- powstawania zatorów,
- tworzeniem ropni,
- infekcjami,
- zawałem serca.
Sterydy – bezpieczne czy ryzykowne?
Przyjmowanie sterydów w niewielkich dawkach nie jest niebezpiecznie – substancje te stosowane są również pomocniczo w medycynie, w leczeniu różnego typu chorób. Niemniej jednak należy mieć na uwadze, że uzależniają one, podobnie jak tytoń czy alkohol, dlatego należy zażywać je rozsądnie. Odstawienie sterydów związane jest z ryzykiem wystąpienia zespołu abstynencyjnego, który daje objawy zarówno fizyczne, jak i psychiczne. W początkowej fazie uzależniony odczuwa ogólne osłabienie organizmu, ma biegunkę, wymiotuje, może również pojawić się gorączka. Z czasem dochodzi do rozwoju depresji posteroidowej. Osoby uzależnione, które chcą odstawić sterydy, powinny poszukać pomocy u specjalisty. Przyjmowanie substancji w zbyt dużych dawkach ma bowiem destrukcyjny wpływ na organizm, a objawy mogą pojawić się nawet kilka lat po odstawieniu sterydów. Dotyczy to zwłaszcza zaburzenia pracy wątroby oraz nerek.