Skitouring – genialne połączenie sportów zimowych i eksploracji

Ski touring stanowi połączenie biegówek, nart zjazdowych i turystyki wysokogórskiej. Daje poczucie pełnej wolności i możliwość odkrywania nowych miejsc.

Z artykułu dowiesz się:

  • co to jest ski touring,
  • jak zacząć przygodę ze ski touringiem,
  • jak dbać o swoje bezpieczeństwo w czasie tej aktywności,
  • deska czy narty – co jest lepszym wyborem,
  • dokąd wybrać się na ski touring?

Ski touring stanowi doskonałą alternatywę dla narciarstwa klasycznego, a także dobrze znanych biegówek. Nie obowiązuje tutaj planowanie tras, nie musimy przejmować się kolejkami ani nadmiernym tłokiem na stoku. Aktywność ta daje poczucie wolności i możliwość odkrywania nowych miejsc, jednak trzeba się do niej odpowiednio przygotować.

Czytaj także: Jak przygotować się do jazdy na nartach? Jakie ćwiczenia wykonywać?

Nartami przez góry – czym jest skitouring?

Na początek należy odpowiedzieć na pytanie, co to jest ski touring i skąd się wzięła ta aktywność? Otóż ski touring stanowi połączenie:

  • biegówek,
  • nart zjazdowych,
  • turystyki górskiej.

Cechą charakterystyczną tego sportu jest sprzęt, a konkretnie narty z fokami, które są dobrze przystosowane do chodzenia. Ski touring stanowi doskonałą alternatywę dla narciarstwa klasycznego, a więc jazdy po stoku. Nie ma tutaj kolejek czy nadmiernego tłoku, w przeciwieństwie do tego, co dzieje się na stokach w szczycie sezonu. Z drugiej strony ski touring z powodzeniem może zastąpić popularne biegówki czy turystykę wysokogórską. Wielbiciele tego sportu twierdzą, że jest to jedna z najlepszych metod poruszania się w górach zimową porą. Nie jest tak męcząca, jak klasyczne wspinaczki górskie, z drugiej strony wzmacnia organizm i odporność, pomaga spalić kalorie i daje sporo radości, podobnie jak jazda na nartach. Współczesny ski touring czerpie z tradycji, sięgającej końca XIX w., gdy przemierzano górskie pasma na zrobionych przez siebie, prowizorycznych nartach.

Jak zacząć swoją przygodę ze skitouringiem?

Ski touring jest w rzeczywistości powrotem do dawnych sposobów przemieszczania się w górach, po śniegu. Niemniej jednak obecnie tradycyjne deski zostały zastąpione nartami, co sprawia, że aktywność ta jest o wiele bezpieczniejsza. Czy trzeba się do niej przygotowywać? Pierwszym krokiem będzie zakup odpowiedniego sprzętu, jakim są narty z fokami. Foki to pasy materiału antypoślizgowego mocowane na śligach nart. Zapobiegają zapadaniu się w śniegu podczas wędrówek, a jednocześnie upadkom, zwłaszcza w miejscach, w których występują zlodowacenia. Do zjazdu foki należy zdjąć – narty zmieniają się wtedy w sprzęt klasyczny, zjazdowy. Ski touring kit to także odpowiednie kije narciarskie, które pomogą nam utrzymać równowagę w czasie wędrówki. Musimy również wziąć pod uwagę dobór odpowiedniej odzieży, jednocześnie pamiętając, że udajemy się zwykle w wyższe partie gór, gdzie panują bardzo niskie temperatury. Doświadczeni narciarze wyprawę ski touringową będą w stanie zorganizować w 1-2 dni, jednak osoby, które dopiero zaczynają swoją przygodę z tym sportem, muszą poczynić nieco większe przygotowania. Warto dobrze zaplanować trasę, biorąc pod uwagę swoje możliwości oraz zaopatrzyć się w sprzęt, taki jak kompas czy naładowany telefon, który w razie potrzeby posłuży do wezwania pomocy.

skitouring genialne polaczenie sportow zimowych i eksploracji

Jak zadbać o swoje bezpieczeństwo w trakcie tej aktywności?

Ski touring uważany jest za stosunkowo bezpieczną aktywność, jednak należy pamiętać o kilku ważnych aspektach. Przede wszystkim musimy dobrać odpowiednią odzież, która sprawdzi się nawet w wysokich partiach gór. Jej charakterystyka została przedstawiona w tabeli:

Rodzaj odzieży Charakterystyka
Bielizna Termiczna bądź wykonana z wełny merino, doskonale chroniącej przed zimnem,
Bluza Lekka, a jednocześnie ciepła, wykonana na przykład z ciepłego polaru,

 

Kurtka Zimowa, przeznaczona dla narciarzy,
Spodnie Zimowe, najlepiej trekkingowe,
Obuwie Zimowe, trekkingowe.

Dobrze dobrana odzież pozwoli nie tylko poczuć się komfortowo (nic nie będzie ograniczało naszych ruchów), lecz również zapewni właściwą izolację termiczną, co przy bardzo niskich temperaturach jest bardzo istotnym czynnikiem. Bezpieczeństwo w trasie zapewnia również odpowiednie jej zaplanowanie i zabranie ze sobą sprzętu, który w razie potrzeby podpowie drogę. Może być to kompas lub mapa. Weźmy ze sobą wodę mineralną oraz herbatę w termosie, a także lekkie, lecz kaloryczne przekąski. Na głowę załóżmy kask narciarski, natomiast na oczy gogle, które sprawdzą się zwłaszcza w czasie, gdy na niebie pojawi się słońce. Pierwsza wypraw ski touringowa nie powinna być zbyt długa – nie przeceniajmy w tym aspekcie swoich możliwości. Jeśli natomiast zamierzamy zorganizować nieco dłuższą wycieczkę, to odpowiednio zaplanujmy postoje czy noclegi. Zawsze musimy mieć też przy sobie naładowany telefon, w Polsce koniecznie z pobraną aplikacją Ratunek.

Deska czy narty – Co będzie lepszym wyborem?

Sprzęt do ski touringu niejedno ma imię – jak się okazuje, ta forma aktywności dostępna jest nie tylko dla narciarzy, ale również dla snowboardzistów. Ci drudzy w rzeczywistości praktykują splitboard, który polega na mniej więcej tym samym, co ski touring. Splitboard to również nazwa deski snowboardowej, która może podzielić się na dwie części, jednocześnie stając się nartami. Trudno bowiem wyobrazić sobie wspinanie się w górach na snowboardzie, jednak pokonywanie na nim tras zjazdowych jest już jak najbardziej możliwe. Splitboard nazywany jest wielkim krokiem do przodu, jeśli chodzi o tak zwany freeride, który obecnie jest już dostępny nie tylko dla narciarzy. Niemniej jednak pojawia się pytanie, czy lepiej wybrać deskę, czy może klasycznie – narty? Trafniejszym wyborem będą narty, jeśli:

  • dopiero rozpoczynamy swoją przygodę ze ski touringiem,
  • nigdy wcześniej nie jeździliśmy na desce snowboardowej,
  • mamy problemy z utrzymaniem prawidłowej równowagi,
  • chcielibyśmy spróbować klasycznego ski touringu,
  • planujemy pokonywać zdecydowanie dłuższe trasy.

Ski touring na desce to dobre rozwiązanie dla osób, które dobrze na niej jeżdżą i są pewne swoich umiejętności.

Dokąd na skitouring – gdzie się wybrać na odpoczynek?

Osoby zainteresowane ski touringiem z pewnością zastanawiają się, gdzie można praktykować tego rodzaju aktywność? Dobra wiadomość jest taka, że ski touring to rozwiązanie nie tylko na Alasce, ale również w naszych rodzimych górach, gdzie dostępnych jest mnóstwo tras o różnym poziomie trudności. Jedynym warunkiem do praktykowania ski touringu jest obecność pokrywy śnieżnej. Zanim więc zaplanujemy trasę, dokładnie sprawdźmy prognozę pogody. Wiele ciekawych miejsc można w ten sposób zwiedzić chociażby w Tatrach czy w Beskidach, jednak jeśli marzy nam się nieco dalsza podróż, to wybierzmy się na przykład w Alpy. W górach na ogół dostępne są trasy dla początkujących, prowadzące głównie do schronisk. To od nich warto rozpocząć swoją przygodę ze ski toruingiem, chyba że mamy już spore doświadczenie w narciarstwie zjazdowym czy turystyce wysokogórskiej. Z czasem możemy nieco zwiększać stopień trudności pokonywanych szlaków. Wiele z nich jest z góry zaplanowanych, dlatego można się nimi posiłkować, jeśli nie mamy pomysłu na własną wycieczkę. Niemniej jednak samodzielne opracowanie trasy nie jest trudne, dlatego każdy, kto choć trochę zna się na górach, zdecydowanie powinien tego spróbować.

skitouring genialne polaczenie sportow zimowych i eksploracji 1

FAQ:

Co to jest ski touring?

Ski touring to połączenie biegówek, narciarstwa zjazdowego oraz turystyki wysokogórskiej. Pozwala przemierzać nawet bardzo długie trasy, jednocześnie nie rezygnując ze zjazdów.

Dla kogo dobrym rozwiązaniem jest ski touring na desce?

Ski touring na desce to rozwiązanie wyłącznie dla osób, które dobrze jeżdżą na snowboardzie. Nie poleca się go natomiast tym, którzy dopiero rozpoczynają swoją przygodę z tego rodzaju aktywnością górską.

Jak przygotować się do ski touringu?

Przygotowania do ski touringu obejmują przede wszystkim dobór odpowiedniego sprzętu (nart z fokami), a także zaopatrzenie się w odpowiednią odzież, przekąski, napoje i akcesoria przydatne podczas górskich wypraw.

 

 

Facebook
WhatsApp
Twitter
LinkedIn
Pinterest