Mnóstwo osób zapewne zawsze marzyło o zrobieniu szpagatu, ale nie wiedziało jak się do tego zabrać. Nie ma co się poddawać, wystarczy odpowiednie przygotowanie i każdy da radę zrobić szpagat. W przygotowaniach pomogą ćwiczenia rozciągające, które ułatwią wykonanie szpagatu. O wszystkim opowiemy!
Spis treści
Szpagat – co to takiego?
Szpagat jest figurą gimnastyczną, w której nogi rozciągnięte są, tworząc linię prostą. Możemy wyróżnić wiele rodzajów szpagatu. Mamy:
- Szpagat francuski – damski
- Szpagat w staniu
- Igłę szpagatową
- Ponadszpagat
- Skok jete
- Szpagat turecki – męski
Skupimy się jednak na szpagacie tradycyjnym i odpowiednim przygotowaniu do wykonania tej figury. Szpagat określany jest jako jedna z najprostszych figur akrobatycznych, ale wymaga dobrego przygotowania.
Szpagat – czynniki wpływające na jego wykonanie
Kluczem do wykonania szpagatu jest systematyczne wykonywanie ćwiczeń oraz pilnowanie, żeby technika rozciągania była prawidłowa. Wśród czynników, które wpływają na to jak szybko uda się nam wykonać szpagat jest stopień rozciągnięcia. W przypadku osób, które są lepiej rozciągnięte ten czas będzie krótszy. Osoby nieuprawiające sportu regularnie będą potrzebowały większej liczby treningów. Kolejnym czynnikiem są predyspozycje genetyczne. W przypadku ludzi, których ścięgna są mało rozciągliwe, konieczne będą dłuższe przygotowania. Ostatnim czynnikiem jest wiek. Nasze ciało traci gibkość wraz z wiekiem. Jednak wiek nie powinien nas zniechęcać.
Przygotowania do wykonania szpagatu mogą zatem zająć od kilku tygodni do kilku miesięcy. Wszystko zależy od wymienionych czynników oraz tego jakie ćwiczenia wykonujemy i z jaką częstotliwością. Nie warto się poddawać, jeżeli wykażemy się cierpliwością, to wreszcie na pewno uda się nam wykonać szpagat.
Szpagat – jak odpowiednio się rozciągać?
Rozciąganie to coś co powinien wykonywać każdy z nas, szczególnie jeżeli wykonujemy pracę siedzącą. Możemy wymienić wiele korzyści z rozciągania, na przykład większy zakres ruchu w stawach czy mniejsze ryzyko kontuzji. W przygotowaniach do szpagatu oprócz regularności ważna jest również technika. Zawsze warto być ostrożnym i uważnym.
Zanim przystąpimy do wykonywania ćwiczeń konieczna jest rozgrzewka, wystarczy nam jakieś 10 minut i pozwoli nam to uniknąć ewentualnych kontuzji. Wykonując ćwiczenia powinniśmy pamiętać o tym żeby do niczego się nie zmuszać. Jeżeli będziemy rozciągać się na siłę możemy jedynie nadwyrężyć mięśnie i nabawimy się zakwasów. Kolejnym krokiem do odpowiedniego wykonywania ćwiczeń jest rozluźnienie się, nasze mięśnie nie mogą być spięte. Kiedy ćwiczymy najważniejsze jest żebyśmy przy rozciąganiu nie czuli bólu, a jedynie ciągnięcie mięśnia. Uwagę powinniśmy zwrócić także na nasze palce, które zawsze powinny być obciągnięte. Przy wykonywaniu każdego ćwiczenia powinniśmy zawsze mieć wyprostowane kolana. Podczas ćwiczeń nasze ruchy mają być pogłębiające, nie wykonujemy ruchów szarpiących. Jeżeli osiągniemy maksymalne rozciągnięcie, staramy się wytrzymać w tej pozycji kilkanaście sekund. Przygotowania do szpagatu zaczynamy od lekkiego rozciągania, wszystkie ćwiczenia wykonujemy symetrycznie, tak żeby żadna grupa mięśniowa nie była bardziej rozwinięta niż inne.
Szpagat – ćwiczenia na szpagat
Oto kilka ćwiczeń, które pomogą w odpowiednim przygotowaniu się do wykonania szpagatu. Podstawowym ćwiczeniem jest wykrok do przodu. Jedną nogę wystawiamy do przodu oraz uginamy w kolanie pod kątem 90 stopni. Kolano nie może wychodzić przed stopę. Nasza druga noga wędruje do tyłu, prostujemy ją. Utrzymujemy pozycję przez chwilę, a potem zmieniamy nogę.
Kolejnym ćwiczeniem jest siad płotkarski. Żeby wykonać to ćwiczenie musimy usiąść na podłodze. Prawą nogę zginamy pod kątem 90 stopni. Ma być ona za nami. Druga noga musi być wyprostowana. Pochylamy tułów w stronę lewej nogi, łapiemy się za stopę i wytrzymujemy chwilę w tej pozycji. Potem zmieniamy nogę.
Ostatnim ćwiczeniem, o którym opowiemy jest rozciąganie w klęku. Żeby je wykonać musimy uklęknąć na jednej nodze i drugą wysunąć do przodu oraz ugiąć pod kątem 90 stopniu. Nogę na której klęczymy wysuwamy do tyłu, zaczynamy dociskać miednicę do ziemi. Pozostajemy w takiej pozycji, a potem zmieniamy nogę.
Jak zrobić szpagat?
Regularne wykonywanie tych ćwiczeń pomoże nam w osiągnięciu upragnionego rezultatu, jakim będzie szpagat. Ćwiczeń, które pomogą nam się rozciągnąć jest znacznie więcej. Możemy sięgnąć po poradniki w postaci wideo, które znajdziemy w Internecie. Jeżeli nie wiemy jak ma wyglądać szpagat i poszczególne ćwiczenia, które pomogą go wykonać, pomogą nam one również w zobrazowaniu tej figury.