Roller do masażu – sprawdzony sposób na regenerację ciała

Rolowanie mięśni i powięzi to metoda, którą pokochali zawodowi sportowcy oraz rehabilitanci. Wałki i piłki do masażu doskonale sprawdzają się także przy domowej fizjoterapii. Regularne automasaże pozytywnie wpływają na elastyczność stawów i mięśni, łagodzą ból i napięcia, doskonale relaksują i redukują stres. Mogą być elementem przygotowania do treningu i szybko pomogą zregenerować się po wysiłku. Korzyści z rolowania może odczuć każda osoba dbająca o swoje ciało i zdrowie. Podpowiadamy, jak wybrać odpowiedni roller do masażu oraz w jaki sposób go wykorzystać.

Jak wybrać najlepszy roller do masażu?

Optymalny roller powinien być indywidualnie dopasowany do każdego. Trzeba wziąć pod uwagę m.in. wiek, płeć, sprawność fizyczną i cel, jaki chcemy osiągnąć. Pod względem technicznym najważniejsze są trzy kryteria: rodzaj, twardość oraz jakość wykonania rollera.

Rodzaj

Przyrządy do rolowania ciała zróżnicowane są pod względem m.in. kształtu, wielkości, struktury powierzchni. Każdy z nich ma inne zastosowanie. Najpopularniejsze rodzaje to:

  • roller z wypustkami – wałek o karbowanej powierzchni, zapewniający intensywny masaż mięśni. Wywiera duży nacisk, dlatego polecany jest szczególnie osobom bardziej doświadczonym;
  • wałek gładki – wywiera mniejszy nacisk niż roller z wypustkami. W zależności od twardości może być stosowany zarówno przez osoby początkujące, jak i doświadczone. Długie wałki służą do masowania dużych grup mięśni, np. pleców i ud. Krótsze mini rollery doskonale sprawdzają się przy mniejszych partiach ciała, takich jak przedramiona i łydki;
  • piłka do masażu – gładka kulka do precyzyjnego rolowania wyizolowanych mięśni, np. pośladków czy stóp;
  • podwójna piłka do masażu (duoball) – wykorzystywana głównie do masowania szyi i odcinka krzyżowo-lędźwiowego kręgosłupa.

 

Twardość

Ważnym kryterium wyboru jest poziom twardości rollera. Miękki roller jest przeznaczony dla każdego, kto zmaga się z dużymi napięciami mięśniowymi, ale odczuwa ból przy używaniu twardszych modeli. Mogą z niego korzystać dzieci, seniorzy i rekonwalescenci po urazach. Wałki i piłki do masażu średniej twardości są najbardziej wszechstronne. To dobre rozwiązanie dla osób aktywnych fizycznie, amatorsko uprawiających sport. Najtwardsze rollery skierowane są głównie do zawodowych sportowców. Powinny być stosowane tylko przez osoby mające duże doświadczenie w rolowaniu.

Jakość

Bardzo istotne jest, aby wybierać akcesoria rehabilitacyjne najwyższej jakości, takie jak wałki i piłki do masażu ACTIV/SPACE. Wykonane z pianki EPP produkty są bardzo wytrzymałe i odporne na odkształcenia, dzięki czemu można z nich korzystać przez długi czas, nawet trenując codziennie. Ponadto rollery są hipoalergiczne oraz przyjazne środowisku: w 100% podlegają recyklingowi. Warto zwrócić uwagę na atrakcyjne cenowo zestawy, składające się z wałków oraz pojedynczych i podwójnych piłek różnej wielkości, dzięki którym można zafundować masaż całemu ciału.

Zastosowanie rollera do masażu

Rollery w kształcie wałka wykorzystuje się zarówno do masażu relaksacyjnego, przy rehabilitacji, jak i podczas treningu. Doskonale nadają się do rolowania dużych grup mięśni: pleców (z wyjątkiem dolnego odcinka), nóg, przedramion. Rozbijają zgrubienia będące wynikiem przeciążenia i tym samym likwidują dolegliwości bólowe. Pomagają także w odchudzaniu – regularne rolowanie usprawnia drenaż limfatyczny i skutecznie rozprawia się z cellulitem. Używanie rollera do masażu jest bardzo proste. Wystarczy umieścić go pod mięśniami, które chcemy wymasować i wykonywać ruchy powodujące przetaczanie wałka po ciele.

Wykorzystanie piłki do masażu

Piłka do masażu doskonale sprawdza się przy terapii głębiej położonych mięśni. Okrągły kształt umożliwia masowanie punktów o mniejszej powierzchni przy użyciu większej siły nacisku. Rolowanie to dobre ćwiczenie mięśni grzbietu, obręczy barkowej, karku, szyi, lędźwi, pośladków czy stóp. Masaż polega na przetaczaniu piłki lub rolowaniu narzędzia duoball po wybranym miejscu pod naciskiem dłoni bądź przy wykorzystaniu ciężaru własnego ciała. Rozluźnia mięśnie i stawy po intensywnym wysiłku oraz pomaga w przypadku takich dolegliwości jak napięciowy bólu karku i głowy, cieśń nadgarstka, łokieć tenisisty, ostroga piętowa czy ból mięśni wokół kręgosłupa.

Korzyści rolowania przy użyciu wałka i piłki do masażu

Masaż wałkiem lub piłką można wykonywać przed i po treningu. Rolowanie w trakcie rozgrzewki poprawia wydolność, zwiększa elastyczność mięśni i zakres ruchu podczas ćwiczeń. Dzięki temu trening jest bardziej efektywny oraz maleje ryzyko kontuzji. Automasaż po ćwiczeniach pomaga szybciej zregenerować mięśnie oraz zmniejszyć ból spowodowany zakwasami. Rolowanie daje także wiele innych korzyści:

  • usprawnia krążenie krwi oraz przepływ limfy,
  • pomaga rozluźnić mięśnie i powięzi,
  • odpręża i niweluje stres,
  • aktywuje produkcję kolagenu, ujędrnia skórę i niweluje cellulit,
  • przyspiesza spalanie tkanki tłuszczowej,
  • poprawia postawę ciała.

Dobroczynny wpływ rolowania mięśniowo-powięziowego przy pomocy piłki lub rollera do masażu może odczuć każdy. Zabiegi polecane są sportowcom, pracownikom biurowym i fizycznym, kierowcom i wszystkim osobom dbającym o kondycję swojego ciała. Najważniejsza jest systematyczność. Jednak przed zastosowaniem automasażu warto wcześniej skonsultować się ze specjalistą.

Facebook
WhatsApp
Twitter
LinkedIn
Pinterest