Przetrenowanie – objawy i konsekwencje

Zbyt częste treningi i czynniki prowadzące do przemęczenia przyczyniają się do przeforsowania organizmu. Jeśli nie mierzymy sił na zamiary, mogą pojawić się duszności, brak apetytu i duże osłabienie.

Jakie są tego konsekwencje przetrenowania?

Przetrenowanie to nic innego jak przewlekłe zmęczenie. Przeciążony organizm buntuje się przed zbyt intensywnym treningiem, który nie został dostosowany do umiejętności i kondycji ćwiczącego. Warto układać harmonogram ćwiczeń tak, aby znaleźć czas na regenerację.

4975720 kobieta na silowni 900 600

Objawy nie występują od razu – stan przemęczenia pogłębia się wraz z kolejnymi treningami. Można je podzielić na dwa rodzaje – fizyczne oraz psychiczne. Objawy fizyczne cechują się bólami i spadkiem siły oraz gabarytów mięśni. Obniża się apetyt, traci się wagę i znacznie łatwiej o kontuzję. Na psychice odbija się to równie mocno. Wystarczy wymienić niechęć do treningów, gorsze samopoczucie i koncentrację oraz niższą samoocenę.

Jak uniknąć przetrenowania?

Wsłuchiwać się w swój organizm i nie karząc go – podstawa to dbanie o siebie. Odpowiednio dobrany plan treningowy, ćwiczenia pod okiem specjalisty, pozwalanie sobie na odpoczynek przy spadku formy, rozsądnie zbilansowana dieta i wysypianie się zapobiegną przeforsowaniu. Przeforsowanie może też wystąpić w trakcie wykonywania ćwiczeń. Wtedy trzeba zareagować zaraz po odczuciu pierwszych objawów – poprawić technikę ćwiczeń lub zmniejszyć ich intensywność i ponownie przekalkulować własne możliwości.

Trening wykonywany 3-4 razy w tygodniu wymaga roztrenowania, czyli kilkutygodniowej przerwy od aktywności fizycznej. Może w tym czasie wybrać mniej intensywną formę wysiłku, na przykład jogę. Powrót do formy jest znacznie trudniejszy. Niekiedy wymagane jest całkowite przerwanie treningów na czas regeneracji. Zwykle wystarczy jednak ograniczyć wysiłek, zmienić dietę lub zrelaksować się – na przykład poprzez masaż. Warto zatem unikać nadmiernego eksploatowania ciała, ponieważ może skutkować to trwałą kontuzją.
Wniosek? Lepiej zapobiegać niż leczyć!

Facebook
WhatsApp
Twitter
LinkedIn
Pinterest