Ból pleców, skrzywienia kręgosłupa, spędzanie wielu godzin w pozycji siedzącej…większość z nas męczy się z tego typu problemami. Poduszka sensomotoryczna pomoże nam przeciwdziałać bólom kręgosłupa w biurze, a ćwiczenia sensomotoryczne dodatkowo wzmocnią całe nasze ciało i poprawią równowagę.
Spis treści
Poduszka sensomotoryczna – co to takiego?
Poduszka sensomotoryczna a jeszcze inaczej beret sensomotoryczny jest to wykonany z elastycznego tworzywa, dmuchany dysk służący jako przyrząd do rehabilitacji. Polecany szczególnie osobom prowadzącym siedzący tryb życia, który jest często przyczyną zbytniego napięcia mięśni przykręgosłupowych i ucisków kręgów zwłaszcza w okolicy lędźwiowej.
Na rynku istnieje wiele rodzajów beretów sensomotorycznych o różnych wielkościach, z wypustkami lub bez. W zależności od potrzeb każdy znajdzie coś dla siebie.
Zastosowanie poduszki sensomotorycznej
Poduszkę sensomotoryczną możemy z powodzeniem stosować w biurze jako podparcie odcinka lędźwiowego. Możemy również położyć ją na krześle, aby poprzez charakterystykę swojej budowy, wymuszała na nas tzn.siedzenie dynamiczne. Podczas siedzenia dynamicznego nasze ciało cały czas aktywnie pracuje, aby zachować równowagę i odpowiednią postawę na niestabilnym podłożu. W ten sposób poduszka pomaga nam zbudować gorset mięśniowy, a także ustabilizować postawę i pozbyć się lub ograniczyć ból pleców. Należy przy tym uważać, aby nie doprowadzić do nadmiernego zmęczenia mięśni. Jak podczas każdego wysiłku należy co jakiś czas dać odpocząć mięśniom i na chwilę odłożyć na bok naszą pomocnicę.
Ćwiczenia sensomotoryczne to kolejna propozycja wykorzystania tego wspaniałego produktu. Wzmocnią one całe nasze ciało i doskonale wpłyną na koordynację ruchową. Jeżeli, natomiast, wybierzemy poduszkę sensomotoryczną z wypustkami, będziemy mogli również cieszyć się doskonałym przyrządem do masażu stóp.
Zalety stosowania poduszki sensomotorycznej
Stosowanie poduszki sensomotorycznej ma wiele innych zalet, i tak poprawia ona:
- koordynacje ruchową
- równowagę
- krążenie
- koncentrację
- dodatkowo:
- wzmocnia mięśnie, również mięśnie głębokie
- zwiększa precyzje wykonywanych ruchów
Ćwiczenia sensomotoryczne – przykłady
Ćwiczenia sensomotoryczne to nic innego jak ćwiczenia, do których wykorzystujemy poduszkę sensomotoryczną. Przy jej pomocy możemy wykonywać ćwiczenia wzmacniające, stabilizujące i poprawiające równowagę. Poniżej podajemy parę pomysłów jak skutecznie wykorzystać poduszkę podczas ćwiczeń sensomotorycznych.
Balans na jednej nodze
Stań na poduszce jedną nogą i w tej pozycji spróbuj zachować równowagę. Chcąc utrudnić ćwiczenie, możesz się pochylić do przodu, robiąc tzw. „jaskółkę”.
Balans na jednej nodze z utrudnieniem
Kiedy opanujemy sztukę balansu na jednej nodze możemy się pokusić o inną wersję tego ćwiczenia. Mianowicie, bierzemy piłkę (dobrze sprawdzi się piłka np. do siatkówki) i opieramy na niej drugą nogę. W tej pozycji próbujemy ją odsunąć na bok, a następnie z powrotem przyciągnąć.
Skłony stojąc obunóż
Stań na poduszce obiema nogami i rób skłony w przód, a następnie wyciągając ręce do góry, wspinaj się na palce.
Przysiady
Przysiady wykonywane podczas stania na piłce sensomotorycznej to świetny sposób na wzmocnienie mięśni ud i pośladków
Utrzymywanie równowagi w siadzie
Siadamy na poduszce „po turecku” ze skrzyżowanymi rękoma i w tej pozycji próbujemy utrzymać równowagę. Dzięki temu ćwiczeniu wzmocnimy mięśnie gorsetowe.
Poduszka sensomotoryczna to niedrogi sposób na profilaktykę bólów pleców, jak i pomoc w likwidacji już istniejących. Dzięki różnym wielkościom mogą ją z powodzeniem stosować dzieci, jak i dorośli. Pomocna w biurze, w domu, jak i podczas ćwiczeń, poduszka sensomotoryczna może być odpowiedzią na, tak popularne w dzisiejszych czasach, bóle kręgosłupa.