Plogging – jogging w stylu eko. Na czym polega?

Jogging to jedna z najpopularniejszych form aktywności fizycznej, a jego zwolenników wciąż przybywa. Trudno się temu dziwić – nie wymaga drogiego sprzętu i można go uprawiać niemalże wszędzie. Czy można chcieć więcej? Okazuje się, że bieganie może mieć korzystny wpływ nie tylko na naszą figurę, ale również na środowisko naturalne. Plogging pozwala jednocześnie być fit i eko.

Czym jest plogging?

Plogging to określenie powstałe z połączenia angielskiego „jogging” (bieganie) i szwedzkiego „plocka upp” (podnieść). W praktyce mamy tutaj do czynienia z formą aktywności fizycznej, która polega na bieganiu i zbieraniu znalezionych po drodze śmieci.

Plogging narodził się w Szwecji. Za jego twórcę uznaje się Erika Ahlstroma, który po przeprowadzce do Sztokholmu uznał, że jest to wyjątkowo zaśmiecone miejsce i zaczął zbierać śmieci podczas regularnego joggingu. Do upowszechnienia tego pomysłu nie trzeba było wiele – najpierw Erik skrzyknął do pomocy swoich znajomych, a później dzięki mediom społecznościowym o ploggingu dowiedziała się reszta świata.

Od czasu powstania w 2016 roku w Szwecji plogging zdążył rozprzestrzenić się nie tylko w Europie, ale również Ameryce czy Australii. W 2018 roku trend ten dotarł także do Polski. Początkowo plogging opierał się raczej na ekologicznej aktywności pojedynczych biegaczy, którzy po prostu sprzątali okolicę, gdzie zwykli biegać. Z czasem plogging stał się coraz bardziej popularny, a w sieci pojawiają się nie tylko zdjęcia miłośników ploggingu z workami pełnymi śmieci, ale także wspólne wyzwania czy wydarzenia zrzeszające ploggerów.

Dlaczego popularność ploggingu rośnie?

Na rozpowszechnienie się ploggingu wpływa coraz większa świadomość społeczna w kwestii ochrony środowiska. Dzięki temu rośnie grono osób, które chcą zrobić coś nie tylko bezpośrednio dla siebie, ale także dla dobra naszej planety. Plogging jest przy tym dość wdzięczny, gdyż nie wymaga zbyt wielkiego wysiłku – osoby uprawiające jogging mogą niejako przy okazji stać się ploggerami. Poza tym dla tych, którzy starają się dbać o środowisko, idea ploggingu może stać się dodatkową zachętą do podjęcia aktywności fizycznej.

Plogging w Polsce

Rok 2018 to czas, gdy w Polsce pojawiało się coraz więcej fanów ploggingu. Wiele osób zdecydowało się na tę formę aktywności indywidualnie, jednak nie trzeba było długo czekać, by pojawiły się większe inicjatywy społeczne związane z ploggingiem. Jedna z nich pojawiła się na Śląsku – Dzień Ziemi uznano za dobrą okazję do wspólnego ploggingu – w ramach innej zorganizowano plogging w jednym z toruńskich lasów.

Plogging – dlaczego warto?

Uprawianie ploggingu wiąże się z wieloma korzyściami. Przede wszystkim należy pamiętać, że nadal mamy do czynienia z biegiem. Dzięki temu mamy okazję poprawić swoją kondycję, czy wygląd sylwetki. Poza tym w ramach ploggingu zapewniamy sobie zdecydowanie bardziej zróżnicowaną formę aktywności fizycznej niż w klasycznym joggingu. Uwzględnić należy:

  • przysiady,
  • skłony,
  • rozciąganie,
  • bieg o zmiennym tempie,
  • dodatkowe obciążenie podczas wysiłku.

Nie można oczywiście zapomnieć o tym, że plogging pozwala nam połączyć wszystkie te korzyści zdrowotne z dbaniem o środowisko. Może się wydawać, że to niewielki wkład z naszej strony w zmniejszenie ilości wszechobecnych śmieci, jednakże nawet te drobne działania mają wielkie znaczenie, szczególnie gdy są regularnie powtarzane. Warto też zaznaczyć, że nawet kilka śmieci zebranych podczas ploggingu wiąże się z dużą satysfakcją – w końcu robimy coś pożytecznego i to nie tylko dla siebie.

Plogging – inicjatywa z dużym potencjałem

Chcąc zachować zdrowie i dobrą formę przez długi czas musimy pamiętać, że wpływ na nie ma również środowisko, w którym żyjemy. Z tego też względu wszelkie działania na rzecz poprawy stanu otaczającego nas środowiska stanowią jednocześnie długoterminową inwestycję w wysoką jakość naszego życia.

Nawet tak pozornie nieistotne działania, jak posprzątanie skrawka najbliższej okolicy, dużo znaczą – im więcej nas będzie, tym więcej możemy zdziałać. Plogging pozwala każdemu stać się osobą, która nie tylko zmienia na lepsze siebie, lecz jest również częścią czegoś większego, co ma wpływ na wszystkich ludzi.

Facebook
WhatsApp
Twitter
LinkedIn
Pinterest