Wiele ludzi, którzy w dzieciństwie nie mieli okazji nauczyć się jeździć na nartach, ma poważne obawy przed rozpoczęciem przygody z tym zimowym sportem. Najczęstszą przyczyną jest brak wiedzy na temat tego jaki sprzęt powinni wybrać, jakie kupić ubranie, na jakim stoku zacząć naukę jazdy i jak nie nabawić się kontuzji w szybkim czasie. Jeśli nigdy nie próbowałeś, a masz ochotę na narty – nie czekaj! Mamy dla ciebie krótki poradnik od czego zacząć.
Spis treści
Jaki sprzęt wybrać?
Na stoku potrzebne będą nam oczywiście narty, ale także kijki, buty narciarskiej, kask i gogle. Przeglądając oferty sklepów sportowych, z łatwością możesz zauważyć, że oferują one mnóstwo nart zjazdowych męskich i damskich. Wszystkie modele charakteryzują się tzw. taliowaniem, czyli są węższe na środku niż na końcach. Różne kształty tego taliowania sprawiają, że narty dzielić można na te przeznaczone dla narciarzy o różnym stopniu zaawansowania, do zjeżdżania po różnego typu stokach lub nawet dla kobiet lub mężczyzn. Najczęściej wyróżnianymi rodzajami nart zjazdowych są:
- Easycarver – dla osób, które dopiero zaczynają. Są idealne do jazdy wolnym bądź średnim tempem.
- Allround – dla początkujących, ale także dla średniozaawansowanych. Te narty sprawdzą się w jeździe z umiarkowaną prędkością.
- All Mountain – czyli narty dla średniozaawansowanych i zaawansowanych. Służą do jazdy na przygotowanym stoku i w głębokim śniegu.
- Freeride – dla średniozaawansowanych i zaawansowanych, którym zależy na szybkiej jeździe w głębokim śniegu.
- Race – to natomiast narty jedynie dla osób zaawansowanych, znających technikę szybkiej jazdy po stromych trasach.
Wybierając się po zakup swoich pierwszych nart radzimy, abyś dużo pytał. Nie obawiaj się, sprzedawcy przyzwyczajeni są nawet do głupich pytań, a zawsze warto dowiedzieć się czegoś więcej, niż żałować po fakcie. Jeżeli obawiasz się, że nie będziesz wiedział na co zwrócić uwagę, poproś znajomego, który już jeździ na nartach, aby poszedł z tobą i udzielił ci wsparcia.
Sprzęt narciarski to spory wydatek, dlatego zastanów się także nad wypożyczeniem go na kilka pierwszych zjazdów. We wszystkich resortach narciarskich bez problemu znajdziesz wypożyczalnię. Będziesz miał możliwość zaobserwować, jakie są twoje potrzeby i co najlepiej się u ciebie sprawdza. Niektórzy początkujący decydują się na kupno używanego sprzętu. Nie polecamy jednak tej opcji w przypadku kaski i gogli. Są to akcesoria, które dbają o nasze bezpieczeństwo, a mocno eksploatowane mogą nie posiadać już odpowiednich właściwości i nie spełniać swojej roli.
Jakiego ubrania będziesz potrzebować?
Podstawą będzie oczywiście bielizna termoaktywna, koszulki, getry, które kupisz w każdym dużym sklepie sportowym. Ponadto będzie ci potrzebna kurtka odporna na przemakanie, ale jednocześnie przepuszczająca powietrze. Najlepiej, aby wyposażona była w fartuch przeciwśnieżny i mankiety z otworami na kciuki. Spodnie narciarskie również powinny być wodoodporne i oddychające, ale także wyposażone w szelki, sprzyjające komfortowi jazdy. Bardzo istotne są również czapka oraz rękawice narciarskie, koniecznie z nieprzemakalnego materiału. Te z pięcioma palcami będą praktyczniejsze niż dwupalczaste. Wszystkie ubrania przed kupnem powinieneś porządnie przymierzyć czy są odpowiednio dopasowane i nie krępują ruchów. Nie ma nic gorszego niż martwić się uwierającym ubraniem podczas zjazdu.
Gdzie wybrać się na pierwszy zjazd?
Jeżeli nigdy nie miałeś nart na nogach, koniecznie zdecyduj się na łagodny stok. Wiele miejsc posiada informacje na swoich stronach internetowych czy mają dostępne stoki dla osób początkujących. W przypadku jazdy na nartach „skok na głęboką wodę” na pewno nie będzie dobrym pomysłem. Może skończyć się wypadkiem z nieprzyjemnymi konsekwencjami. Warto poświęcić 2-3 dni na naukę podstaw w mało wymagającym miejscu.
Samodzielnie czy z instruktorem?
To nieprawda, że instruktora wynajmuje się jedynie do nauki dla dzieci. Nigdy nie jest za późno na profesjonalne porady. Osoby, które uczą się same jeździć na nartach często nabywają złych nawyków, które później ciężko jest wyeliminować. Instruktor poradzi też, jaki sprzęt będzie najlepszy oraz na jaki stok wybrać się następnym razem. Pod jego okiem również prawdopodobieństwo kontuzji będzie znacznie mniejsze.