Jedni wolą trenować rano lub po południu, a jeszcze inni wieczorem – jest to kwestia indywidualna, która zależy między innymi od wolnego czasu w ciągu dnia. Jak się jednak okazuje, pora o której ćwiczymy ma pewne znaczenie i powinno się zwrócić na nią uwagę.
Spis treści
Dlaczego wybór odpowiedniej pory do ćwiczeń jest ważny?
Godzina o której wykonujemy trening wpływa na jego efektywność, a więc ma bezpośredni wpływ na jego skuteczność i tym samym to, co chcemy danymi ćwiczeniami osiągnąć. Jeśli celem aktywności fizycznej jest zrzucenie zbędnych kilogramów, to najlepsza pora do ćwiczeń będzie inna niż w przypadku, gdy chcemy wyrzeźbić swoją sylwetkę. Oprócz tego, wybór nieodpowiedniej pory może wpływać na złe samopoczucie podczas wykonywania treningu, co może skutecznie do niego zniechęcić.
Dzieje się tak między innymi dlatego, że zawarte w naszym organizmie hormony odpowiadające za jego aktywność, wykazują różne stężenie w ciągu dnia. Do takich hormonów należy na przykład adrenalina. Dodatkowo w grę wchodzi temperatura ciała, elastyczność stawów oraz stopień rozgrzania mięśni, które także różnią się w zależności od pory dnia.
A więc jaka jest najlepsza pora do ćwiczeń?
Jeśli głównym założeniem podjęcia się aktywności fizycznej jest schudnięcie, to najlepszą porą będą godziny poranne. To właśnie wtedy organizm wykazuje największą zdolność do szybkiego spalania tkanki tłuszczowej. Taki poranny trening to prawdziwy zastrzyk energii na cały dzień, który przyczynia się do przyspieszenia metabolizmu, co sprawia, że dostarczane w ciągu dnia kalorie są łatwiej spalane. O tej porze jednak mięśnie są najmniej rozgrzane, a to oznacza, że bardzo łatwo o kontuzję. Dlatego przed rozpoczęciem ćwiczeń należy wykonać porządną rozgrzewkę.
Natomiast ćwiczenia w porze popołudniowej i wieczornej to dobry czas na aktywność mającą na celu poprawić naszą kondycję oraz wzmocnić mięśnie. To właśnie wtedy temperatura ciała jest największa, a mięśnie są bardziej rozgrzane. O tej porze organizm cechuje się największą siłą fizyczną i psychiczną oraz jest mniej podatny na uczucie bólu. Wydzielany w godzinach wieczornych hormon wzrostu stymuluje mięśnie i pozwala na efektywne spalanie tłuszczu. Taki wieczorny trening to także doskonały sposób na rozluźnienie i odstresowanie się po ciężkim dniu.
Mimo wszystko każdy z nas jest inny i najważniejsze to słuchać własnego organizmu. Żeby przekonać się jaka pora jest dla nas dobra, najlepiej sprawdzić to na własnym ciele i wypróbować różne godziny wykonywania ćwiczeń. Jeśli o jakiejś porze podczas treningu poczujesz osłabienie lub zmęczenie już po jego zakończeniu, to oznacza, że nie jest to odpowiedni czas na aktywność. Również problemy z zaśnięciem po wieczornym treningu nie są najlepszą oznaką. Obserwacja swojego organizmu to najskuteczniejszy sposób na dobranie najlepszej pory do ćwiczeń.