Wbrew pozorom istnieje ścisła korelacja pomiędzy słuchaniem muzyki do ćwiczeń a szybkością i długością ich wykonywania. Istnieją nawet badania przeprowadzone na rowerzystów, w których to stwierdzono, że odpowiednia muzyka może zwiększać szybkość pedałowania. Ta zależność jest związana odkryciem, że ciało naturalnie dostosowuje swoje ruch do muzyki oraz rytmu, które słyszymy. Zwiększona efektywność jest również spowodowana Muzyka na trening, bez wątpienia powinna mieć tekst, który będzie sprawiał, że damy z siebie jeszcze więcej. Piosenki skupiające się na nieszczęśliwej miłości mogą tylko skłonić do refleksji i spowolnić tryb naszej pracy.
Spis treści
Muzyka na trening
Warto, aby playlista, z której korzystamy przy wykonywaniu ćwiczeń, przeplatała utwory o bardzo szybkim rytmie z tymi nieco mniej skocznymi. Dzięki temu będziemy bardziej wytrzymali, co w efekcie pozwoli nam wykonać większą liczbę ćwiczeń. Muzyka motywacyjna poprawi nasz nastrój, co również poprawi jakość wykonywanych ćwiczeń. Lider psychologi sportu dr Costas Karageorghis wykazał w kilkudziesięciu badaniach, że korzystanie z odpowiednio dobranej muzyki podczas treningu przyczynia się to licznych korzyści w tym m.in. mniejszego poziomu odczuwalnego zmęczenia. Słuchanie odpowiedniej mózgi pozwala sprawić, że nasz mózg będzie w tym staniem aktywności fali alfa, który to występuje w przypadku spoczynku, stąd głównie wynika ta zwiększona wytrzymałość. Warto przy konstruowaniu playlisty pomyśleć o różnych rytmach, ponieważ to pozwoli nam uniknąć nudy, która zniechęca do długotrwałego wykonywania ćwiczeń. Jedną z ważniejszych reguł jest możliwe jak najrzadsze słuchanie utworów poza wykonywanie dawnych aktywności fizycznych. W innym wypadku efekt nie będzie tak korzystny dla naszego organizmu, ponieważ efekt zostanie zneutralizowany. Na koniec warto zaopatrzyć się w sprzęt, który pozwoli nam korzystać z przygotowanych piosenek przez cały okres treningu. Wbrew pozorom nieczęsto piosenki odtwarzane w tle na siłowni są dostosowane do ćwiczeń i pozwalające zwiększyć nam efektywność. Z tego powodu lepiej samemu skorzystać z różnorodnych dostępnych utworów.
Piosenki motywacyjne
Wielu znanych sportowców przyznaje, że uwielbia słuchać utwory Kanye Westa „Stronger”. Do zwolenników wykonywania ćwiczeń podczas tej piosenki należy m.in. rekordzistka świata Paula Radcliffe. Badania wskazują, że nasz sposób oddechu i rytm serca samoistnie dostosowuje się do rytmu muzyki. Zostały nawet przeprowadzone badania stwierdzające związek jakości treningu ze słuchaniem określonej playlisty na Spotify, jak się okazało piosenki z większą liczbą bpm, czyli uderzeń na minutę sprawdziły się świetnie w przypadku rozgrzewki. Za piosenki mające najwyższy wskaźnik bpm możemy uznać te z gatunku pop. Podczas długotrwałego wysiłku o równomiernej intensywności, jakim jest np.:. bieg długodystansowy sprawdzi się muzyka z gatunku hip-hop. Gatunek hip-hop wydaje się najkorzystniejszym wyborem dla wielu rodzajów treningów, ponieważ bpm wahające się w zakresie 65-75 okazuje się optymalne dla standardowych treningów. Za najlepiej współgrającą z treningiem siłowym możemy za to uznać muzykę taneczną. Bardzo szybki bit mają piosenki zespołu Slayer, idealne do rozgrzewki. Piosenki z niestałym tempem jak np.:. Bohemian Rapsody, choć przyjemne dla ucha mogą bardzo zakłócać nasz trening. Szybkość utworu możemy sprawdzić nawet na stronach internetowych, gdzie znajduje się spis różnych utworów wraz z podanym tempem.