Leż przez 5 minut 3 razy w tygodniu i chudnij, a przy okazji pozbądź się również problemów z kręgosłupem. Brzmi co najmniej jak zaklinanie rzeczywistości , a jednak japoński fizjoterapeuta Toshiki Fukutsuji opracował prostą metodę, która ma zapewnić zmniejszenie obwodu w talli i zlikwidowanie bólu pleców. Na czym polega ta cudowna metoda? Przeczytajcie nasz artykuł do końca.
Spis treści
O co chodzi w Metodzie Fukutsudzi?
Nie ma wątpliwości, że siedzący tryb życia i otyłość to współczesne problemy naszej cywilizacji. Bardzo często prowadzą one bezpośrednio do problemów z kręgosłupem – jego bólem, zwyrodnieniami, wypadaniem dysków kręgowych itd. Toshiki Fukutsuji zaobserwował, że siedzący tryb życia i nadwaga często sprawia, iż nasza miednica zmienia położenie względem kręgosłupa w wyniku czego następuje wypchnięcie miednicy i automatycznie brzucha do przodu. To nie tylko zmienia optycznie naszą sylwetkę, ale i powoduje duże napięcia i bóle w okolicach odcinka lędźwiowego. Aby zniwelować ten efekt Fukutsuji opracował metodę mającą na celu rozluźnienie i rozciągnięcie mięśni znajdujących się w dolnej części pleców tak, aby miednica mogła wrócić do swojego prawidłowego położenia.
Na czym polega Metoda Fukutsudzi?
Do zastosowania Metody Fukutsudzi potrzebny nam będzie zwinięty w rulon ręcznik zabezpieczony przed rozwinięciem sznurkiem lub gumkami. Kiedy masz już odpowiedni przygotowany ręcznik, połóż się na podłodze z wyciągniętymi nogami podkładając go pod odcinek lędźwiowy kręgosłupa. Duże palce u stóp powinny się dotykać. Następnie wyprostuj ręce i połóż za głową. Dłonie powinny leżeć kciukami na zewnątrz a małe palce, tak samo jak duże palce u dłoni, powinny się dotykać. Podczas ćwiczenia rób głębokie oddechy i staraj się rozluźnić. W tej pozycji leż około 5 minut następnie wysuń ręcznik spod pleców. Możesz poczuć lekki dyskomfort dlatego dobrze jest zostać w tej pozycji jeszcze chwile. Wstawaj powoli, przewracając się najpierw na bok i dopiero później unosząc ciało do pozycji stojącej. Ćwiczenie powtarzaj 3 razy w tygodniu.
Korzyści ze stosowania Metody Fuktusudzi
Systematyczne stosowanie Metody Fuktusudzi:
- sprawi, że kręgi w kręgosłupie powrócą do swojego naturalnego położenia
- wysmukli sylwetkę, zmniejszając obwód w pasie (nie łudźmy się jednak, że stracimy dodatkowe kilogramy)
- zredukuje bóle kręgosłupa
- dzięki rozciągnięciu kręgosłupa może nawet „dodać” około 1 cm wzrostu
- mięśnie przykręgosłupowe ulegną rozluźnieniu
Metoda Fuktusudzi przeciwwskazania
Niestety nie jest to uniwersalna metoda dla każdego. Osoby mające problemy z kręgosłupem powinny skonsultować się z lekarzem czy ta metoda będzie dla nich odpowiednia. Metoda Fukutsudzi jest skuteczna jednak w zależności od rodzaju dysfunkcji czasem może jedynie zaostrzyć istniejący już problem.
Kiedy nie ma przeciwwskazań do zastosowanie Metody Fuktusudzi może być ona doskonałym uzupełnieniem regularnych ćwiczeń wzmacniających kręgosłup, a także innych sposobów na utrzymaniu kręgosłupa w dobrej formie, zwłaszcza u osób pracujących przy biurku, ale nie tylko. Nie mniej, choć Metoda Toshiki Fukutsuji pozwala zmniejszyć obwód w talii nie należy jej traktować jako metody odchudzającej. Powrót miednicy do swojego naturalnego ułożenia jedynie zmieni optycznie naszą sylwetkę, ale nie zredukuje dodatkowych kilogramów. Ponadto metoda ta, choć rozluźni i rozciągnie mięśnie naszego kręgosłupa jednak sama w sobie ich nie wzmocni dlatego tak ważne jest, by nie zapominać o ćwiczeniach wzmacniających nasze plecy. Dla tych, którzy codziennie muszą spędzać dużo czasu w pozycji siedzącej, polecamy również stosowanie poduszki sensomotorycznej, o której pisaliśmy w naszym artykule..
i tu można dodać link do artykułu o poduszkach sensomotorycznych. Jest to tylko moja propozycja linku wewnętrznego. Jeżeli nie zostanie wykorzystana ostatnie zdanie można wyrzucić lub może ono brzmieć następująco:
Dla tych, którzy codziennie muszą spędzać dużo czasu w pozycji siedzącej mamy polecamy również stosowanie poduszki sensomotorycznej, która pomoże naszemu kręgosłupowi zachować dobrą formę nawet w czasie wielogodzinnego siedzenia np.w biurze.