Ilość maratonów w kalendarzu z roku na rok powiększa się w szybkim tempie. Tak jak i ilość uczestniczących w nich kobiet. Na trasach spotykamy coraz więcej osób. W poniższym artykule pokażemy jak zmieniły się statystyki na przestrzeni kilku lat. I może namówimy was na≥ wspólny jogging?
Spis treści
Maratony w Polsce – trochę historii!
Bieganie w Polsce zawdzięczamy Amerykanom, ponieważ to oni jako pierwsi rozpowszechnili idee 'biegnij po zdrowie’ podczas masowych imprez. Jogging w latach 70. XX wieku stał się najbardziej popularną rozrywką. Do kraju napływało coraz więcej pozytywnych informacji dotyczących wpływu biegania na zdrowie. Dlatego w 1978 roku z inicjatywy Szkolnego Związku Sportowego zrodziła się myśl zorganizowania masowej imprezy biegowej dla wszystkich. Zrodziły się dwie odrębne klasyfikacje biegowe: dla zawodowców oraz amatorów. Najpopularniejsze były biegi na dystansach: 10 km, 15 km oraz 20 km. Warto podkreślić, że maratony w Polsce odbywały się regularnie od 1924 roku. Pierwszym otwartym biegiem maratońskim był Maraton Pokoju.
Jak bieganie wpływa na organizm człowieka?
Systematycznie bieganie zwiększa kondycję człowieka, co z łatwością zauważy początkujący biegacz. Zaczynasz od krótkich dystansów przeplatanych z marszem, kończąc na długich dystansach bez zadyszki. To z pewnością skuteczny sposób na zachowanie prawidłowej masy ciała oraz uniknięcie problemów z nadwagą.
Badania wykazały, że bieg to najlepszy sposób na uchronienie się przed wieloma chorobami. Regularny trening podnosi odporność organizmu oraz wzmacnia mięśnie. Korzystnie wpływa na serce oraz jest szybką terapią dla zestresowanych. Bieganie bowiem to nie tylko możliwość poprawy swojego zdrowia, lecz także spędzenie miło czasu w towarzystwie ludzi o podobnych zainteresowaniach.
Trochę danych:
- 30-40 minut biegu 3 razy w tygodniu może zapobiec osteoporozie
- 30% – o tyle zredukujesz ryzyko zachorowania na nowotwór piersi
- 63% – o tyle spadnie niebezpieczeństwo zawału biegając 3 razy w tygodniu
Coraz więcej osób biega – jak, po co i gdzie?
Z roku na rok bieganie w Polsce staje się coraz bardziej popularne. Rośnie też świadomość biegaczy, są lepiej przygotowani fizycznie. W 2012 roku odbyło się kilka dużych biegów tego typu. Do największych z nich należą po kolei: “Biegnij Warszawo”, “Bieg Niepodległości”, “Półmaraton Warszawski”, “Maraton Warszawski”, “Poznań Maraton”, “Poznań Półmaraton”, “Maraton Wrocław”, “Maraton Cracovia”. W pierwszym z nich bieg ukończyło niemal 10 tysięcy osób, w ostatnim – ponad 3 tysiące.
W 2011 roku łączna liczba kobiet, które ukończyły 10 największych biegów, wynosi 6637 osób. Natomiast już rok później liczba ta powiększyła się aż o 40%. Dane pochodzą z opracowań Polskiego Stowarzyszenia Biegów.
W marcu 2015 roku Instytut Badań Rynkowych i Społecznych, we współpracy z Polskim Związkiem Lekkiej Atletyki, przeprowadził badania na temat popularności biegania jako aktywności fizycznej. Kilka lat wcześniej szacowano, że wśród Polaków tylko 30% społeczności uprawia jakąkolwiek aktywność fizyczną. Obecnie odsetek biegających osób wzrósł aż dwukrotnie.
Co ciekawsze – typowy polski biegacz ma swoje cechy charakterystyczne. M.in. uprawia sport 2-3 razy w tygodniu i trenuje samodzielnie.
W 2015 roku wykazano również, że tylko 15% osób uprawiających jogging bierze udział w imprezach masowych, typu półmaratony czy maratony, a swój wybór opierają na dwóch czynnikach, mianowicie atmosferze i ilości osób biorących udział w wydarzeniu.
W 2017 roku opublikowano wyniki sondażu przeprowadzonego przez Runner’s World. Sondaż objął prawie osiemnaście tysięcy osób z dwudziestu czterech krajów, w tym również z Polski. W 2018 roku pierwsze 6 pozycji w zestawieniu największych biegów na 10 km zajęły imprezy organizowane w Warszawie oraz Poznaniu.
Statystyki dotyczące aktywności osób ćwiczących
Z badań wynikło, że nie tylko Polacy lubią ćwiczyć w samotności. Dodatkowo 80% ankietowanych odpowiedziało, że podczas aktywności fizycznej używa aplikacji z GPS.
42% przed biegiem sprawdza pogodę, 41% rozciąga swoje mięśnie i stawy. Tylko 8% ankietowanych brało udział w biegach przeszkodowych. W Polsce aż 40% uznało dziesięciokilometrowy maraton za swój ulubiony. Polacy określili również w jakich miastach chcieliby wziąć udział w tego typu imprezie masowej. Najwięcej chętnych zaznaczyło Warszawę, Poznań i Wrocław, a na czwartym miejscu ustawiali Nowy Jork.
Ciekawostką jest, że ankietowani dostali również pytanie dotyczące seksu, brzmiące: mając do wyboru seks czy bieganie… 36,3% odpowiedziało seks, ale aż 28,5% bieganie! Dodatkowo w pierwszej grupie 24,5% biegających rezygnuje z intymnych przyjemności dzień przed maratonem. W Polsce aż 35 procent biegaczy wierzy, że uprawianie sportu poprawiło ich życie seksualne.
Najczęściej biegają osoby pomiędzy osiemnastym, a dwudziestym czwartym rokiem życia. Mimo to średni wiek biegaczy wynosi 33 lata. 10 narodowości w sondażu przyznało, że największą dla nich motywacją jest zrzucenie wagi. Ulubioną porą dnia na bieganie jest zdecydowanie wieczór.
W sondażu uwzględniono trzy typy biegaczy. Pierwszy z nich to dbający przede wszystkim o zdrowie. Drugi – o lepszą formę i nagrody. Trzeci – to grupa biegająca okazjonalnie, głownie dla zrelaksowania się.
61,5% biegających przyznaje, że woli słuchać czegoś więcej niż tylko swojego szybkiego oddechu. 83,4% słucha muzyki podczas biegania.
Kalendarz biegów
W polskim Internecie można znaleźć trzy najlepsze kalendarze biegów. Jeden dostępny jest na stronie portalu Runner’s World, drugi na oficjalnej stronie maratonypolskie, a trzeci na kalendarzbiegowy. Każdą z opcji szczerze polecamy.
Na pierwszej z nich możecie wybrać sobie konkretny rodzaj biegów, tj. dystanse (np. od 6 do 10 km lub 11 do 20 km), województwo oraz typ biegu. Od razu rzuci Ci się w oczy ilość przygotowanych propozycji, poczynając od małych miejscowości, po duże miasta. Szczególnie jest to widoczne w okresie letnim, podczas wielu uroczystości.
Na drugim z kolei znajdziecie kalendarz biegów, czyli tabelę z uwzględnionymi wszystkimi biegami odbywającymi się już wkrótce, a także opcję mapy Polski, na której zaznaczone są kwadraciki odpowiadające miejscom maratonów.
Uprawianie sportu jest zawsze dobrym pomysłem. Waga spada w dół, sylwetka wygląda szczuplej, znikają fałdki. Dodatkowo polepsza się nasze samopoczucie. W ostatnich latach w Polsce znacznie powiększył się odsetek osób ćwiczących, a w szczególności osób biegających, przez co nasze społeczeństwo jest dużo zdrowsze i szczęśliwsze.
Moda na bieganie – czy obowiązuje wszystkich?
Pamiętaj, że moda na bieganie nie jest przymusem. Na szczęście w obecnych czasach każdy z nas może indywidualnie dostosować swoje preferencje fizyczne do oferty. Wystarczy wyjść do parku, żeby spotkać grupę ludzi zafascynowanych jogą. Siłownia, pilates, marsz.. i tak można by wymieniać w nieskończoność. Najważniejsze, abyś wybierając interesujące Cię zajęcie czuła się spełniona. Nie każdy bowiem powinien biegać, a przynajmniej z tym przesadzać. Bieganie dzisiaj często staje się sportem komercyjnym, napędzanym przez media oraz marketing.
Moda na bieganie minie, jak każda inna moda. Pozostaną tylko wierni biegacze, pozostała część wykruszy się na nowe modne zainteresowania. Najważniejsze, abyś czuła się szczęśliwa i zdrowa, nieważne czy wybierzesz dziedzinę sportu bardziej czy mnie atrakcyjnego. Istotę stanowi systematyczność wykonywanego zajęcia.