Łokieć tenisisty czy dotyczy tylko osób grających w tenisa?

Choroby zawodowe to schorzenia spowodowane działaniem czynników szkodliwych na zdrowie pracownika. Czynniki szkodliwe występują w miejscach pracy i są trwale połączone ze sposobem jej wykonywania. Ich wykaz jest co roku aktualizowany, a do najpopularniejszych należą rozległe przeciążenia, związane z dźwiganiem ciężkich przedmiotów, działanie mikrourazów w związku z powtarzalnością zadania, choroby skóry, układu nerwowego, słuchu oraz głosu. Jedną z współczesnych chorób dotyczących pracowników biurowych jest łokieć tenisisty. Czym on jest i na czym polega?

Entezopatia w postaci łokcia tenisisty

Łokieć tenisisty to bolesne zmiany chorobowe, polegające na zapaleniu nadłykcia bocznego. Dolegliwość ta polega na bólu prostownika nadgarstka, a dokładnie, przyczepów tych prostowników. Choroba, chociaż poprzez swoją nazwę, kojarzy się z dolegliwością sportowców, dotyka bardzo wielu osób, najczęściej osób pracujących biurowo oraz pracowników fizycznych, wykonujących częste ruchy zginania i prostowania. Przyjęło się, że charakterystyczny ból dotyka osób między 30 a 55 rokiem życia, jednak nie jest to reguła. Łokieć tenisisty, nieleczony, może doprowadzić do bardzo ostrych bólów, uniemożliwiających swobodne poruszane się. Poprzez fakt, że choroba rozwija się powoli, często jest bagatelizowana. Schorzenie dotyczy nie tylko bólu miejscowego w trakcie wysiłku, ale również poza nim. Do najczęstszych przyczyn urazów entezopatycznych należą liczne przeciążenia, mikrourazy, zaburzona biomechanika stawów, wady budowy kości i stawów, długotrwałej pracy przy komputerze jak również, brak odpowiedniej rozgrzewki u sportowców.

Łokieć tenisisty objawy

Objawy schorzenia, są proste do rozpoznania. Osoby chorujące na łokieć tenisisty, odczuwają boczny ból stawu łokciowego. Dyskonfort towarzyszy również podczas nacisku. Odczucie bólu najbardziej towarzyszy choremu w trakcie prostowania ręki. Problemem, mogą okazać się nawet proste czynności, a nieleczone, powodują całkowite wyłączenie tej części ciała z użytku. Aby sprawnie zdiagnozować oraz poddać się odpowiedniemu leczeniu, pacjent powinien zgłosić się do lekarza pierwszej pomocy lub ortopedy. W trakcie diagnozy, wykonywane są proste badania, takie jak USG lub RTG, które jednoznacznie stwierdzają dolegliwość.

Łokieć tenisisty leczenie

Osoby, które cierpią na schorzenie, w pierwszej kolejności sięgną po maści przeciwbólowe i tabletki. To jednak, nie wystarczy, aby zniwelować uraz, jakiemu towarzyszy ostry ból. Pacjent, powinien nie obciążać ręki oraz dostosować się do uwag lekarza. Do sposobów leczenia, łokcia tenisisty zaliczymy głównie zastrzyki ze sterydami, fizjoterapię, leczenie laserowe, jonoforezę. Pomocne na początku, mogą być proste ćwiczenia wykonywane w domu, które możemy znaleźć na youtube. Dodatkowo, stosuje się masaże miejscowe, a w zaawansowanych sytuacjach zabieg operacyjny. W sklepach ortopedycznych, dostępne są specjalne opaski, które ułatwiają stabilizacje łokcia, oraz ograniczają jego ból. W początkowym etapie, warto oszczędzać staw, nie wykonywać ciężkich prac, oraz powstrzymać się od ćwiczeń z ciężarami. Oprócz nacisku w postaci opaski, pomocny będzie masaż rozluźniający mięśnie. Masaż aktywnie działa na stan zapalny i łagodzi ból. Podczas ostrych, zaawansowanych zapaleń stosuje się bardziej inwazyjne metody takie jak ultradźwięki, laseroterapię czy krioterapię polegającą na leczeniu obrzęku w bardzo niskiej temperaturze. Dodatkowo, bardzo często spotykaną metodą są plastry kinesiotaping. Kinesiotaping to naturalna forma leczenia, która polega na stabilizacji mięśnia w miejscu naklejenia taśmy. Dzięki temu, chory zwiększa możliwości ruchowe. Warto pamiętać, o profilaktyce.

Facebook
WhatsApp
Twitter
LinkedIn
Pinterest