Szukaliście może sportu nietypowego, czegoś zupełnie nowego? Ostatnio stał się bardzo modny
Kitesurfing czyli sport, który łączy te dwa żywioły. Wcześniej był on mało popularny, ale dziś wypiera nawet windsurfing.
Spis treści
Kitesurfing w Polsce
W Polsce stał się popularny dopiero po 2000 rok. To wtedy otworzyły się pierwsze szkoły kitesurfingu, pojawiły się pierwsze seryjnie produkowane latawce w polskich sklepach. Początkowe podejście zainteresowanych, a przede wszystkim windsurferów było bardzo sceptyczne. Istniały obawy o zakres bezpieczeństwa, o jakość sprzętu, o zbyt dużą zabieraną przestrzeń na akwenie. Później jednak okazało się bowiem, że jest on nie tylko dużo łatwiejszy do przyswojenia, ale także prostszy w transporcie, bardziej poręczny, bardziej spektakularny. W chwili obecnej amatorsko uprawiany uważany jest za sport bardziej rekreacyjny aniżeli ekstremalny, w znacznej mierze stanowiący znakomitą alternatywę letnią dla narciarzy i snowboardzistów. Do szkół kitesurfingowych przychodzą windsurferzy, często 30 latkowie, zafascynowana sportem młodzież szkolna oraz dużo starszych osób, oczarowanych wodą i wiatrem, poszukujących nowych sportów oraz zainteresowań.
Na czym polega kitesurfing?
Do dyspozycji mamy latawiec czyli żagiel o powierzchni średniej od 7-14m kw. Od latawca odchodzą 2 pary linek . Linki mają około 25m długości. Zwieńczeniem linek jest bar, czyli drążek sterujący. Całość podłączamy do trapezu, który zapinamy na wysokości lędźwi oraz deska. Wszystko to zabieramy na akwen o dużej otwartej przestrzeni, przy wietrze o minimalnej prędkości 7-11 węzłów, w zależności od sprzętu jakim dysponujemy.
Gdzie najlepiej zacząć?
Jeśli chodzi o miejsca w Polsce to świetne są Półwysep Helski i Zatoka Pucka. Warunki sprzyjają od początku maja, aż do końca września. Akwen należy do jednych z najlepszych pod kątem możliwości szkoleniowych i treningowych w całej Europie. Decyduje o tym kilka czynników: duża odsłonięta przestrzeń, płytka woda, brak zafalowania w obrębie zatoki, stosunkowo wysoka temperatura wody w sezonie letnim, spora ilość dni wiatrowych, możliwość pływania przy wszystkich kierunkach wiatru, a także rozwinięta infrastruktura pod kątem sportów wodnych. Wśród najciekawszych i najpopularniejszych poza Polską są m.in. Egipt, Rodos, Fuerteventura, Brazylia, Wietnam. Miejsca te, choć są bardzo różne, słyną wśród kitesurferów ze znakomitych warunków.
Ile kosztuje szkolenie?
Oferty szkół kitesurfingowych są bardzo zbliżone. Ponieważ w każdej z nich szkolenie dzieli się 3 etapy. Pierwsza z nich obejmuje naukę sterowania latawcem, drugi to starty z deską, trzeci natomiast zawiera naukę zwrotów, pływania pod wiatr i skoków. Koszt pojedynczego etapu kursu to 450-600pln w zależności od ilości osób w grupie. Korzystnie wypadają pakiety, które obejmują wszystkie 3 poziomy nauki, w cenie 1200-1600pln. Jak się już nauczymy dochodzi również cena sprzętu. Ceny sprzętu i jego wybór są szerokie. Za bardzo dobry używany latawiec zapłacimy 2,5-3,5 tyś zł, deska to wydatek rzędu 1-1,5tyś zł, trapez 300-400zł.
Plusy Kitesurfingu
Uprawianie tego sportu da Ci na pewno wiele korzyści. Między innymi spędzania aktywnie wolnego czasu, pokonywania swoich słabości, dostarczania sobie pozytywnych emocji, adrenaliny, na wspaniałych podróżach i poznawani nowych ciekawych ludzi o podobnych zainteresowaniach.
Kitesurfing to coś zupełnie nowego, ale bardzo szybko wkracza na rynek ciekawych sportów. Myślę, że warto spróbować, aby przekonać się czy to coś odpowiedniego dla nas.