Z pewnością miłośniczki sportu zastanawiają się w czasie ciąży, kiedy będą mogły wrócić do swojej ulubionej dyscypliny sportowej. Inne kobiety myślą o jak najszybszym powrocie do upragnionej sylwetki sprzed ciąży. Odpowiednio dobrane do stanu zdrowia ćwiczenia mogą przyczynić się do mniejszego uczucia zmęczenia oraz stresu po porodzie. Inną korzyścią z wykonywania odpowiednich ćwiczeń będzie regeneracja ciała i wzmocnienie wymagających tego mięśni. Poniżej znajdziecie wiele cennych wskazówek.
Spis treści
Ćwiczenia po porodzie naturalnym
Delikatne ćwiczenia brzucha można rozpocząć już dwa dni po takim porodzie. Ważne, aby nic nie robić na siłę i przerwać czynności, gdy tylko poczujemy ból. W kolejnych dniach warto włączyć spokojne spacery. Może to być np.:. wożenie dziecka w wózku przez ok. 30 minut dziennie. Taka aktywność fizyczna wpłynie pozytywnie zarówno na zdrowie, jak i samopoczucie. Intensywniejsze ćwiczenia najlepiej wykonywać minimum w 12 dni po porodzie. Przed jakimikolwiek ćwiczeniami warto zrezygnować z karmienia piersią, które nabrzmiałe mogłyby uniemożliwiać wykonywanie niektórych ćwiczeń. W celu odpowiedniej ochrony piersi należy być rozważnym przy doborze stanika do ćwiczeń. Dla miłośniczek pływania mamy niestety złą wiadomość. Obowiązkowo nie uprawiajcie tego sportu do ustania krwawienia. Dodatkowo, nawet kiedy ustąpi lepiej poczekać na kontrolę poporodową.
Ćwiczenia po cesarskim cięciu
Należy pamiętać, że nawet w przypadku lekkiej aktywności należy poczekać. W końcu ciało po tej poważnej operacji goi się 6. tygodni.
Jeszcze dłużej należy poczekać z tak typowymi ćwiczeniami, jak brzuszki, czy przysiady. Tego typu aktywności niestety mogą spowolnić gojenie blizny. W celu prawidłowego i szybkiego gojenia ciała należy również poczekać z podnoszeniem choćby lekkich ciężarów. Po kilku tygodniach w zależności od indywidualnych możliwości można, a nawet jest wskazane uprawianie relaksacyjnej jogi, czy włączenie codziennych dłuższych spacerów. Niektóre miejsca oferują również zajęcia, na które możesz zabrać własne dziecko oraz poznać inne młode mamy. Naprawdę intensywną aktywność fizyczną nastawioną typowo na spalanie tkanki tłuszczowej możemy rozpocząć po kilku miesiącach. W przypadku pływania sytuacja wygląda analogicznie jak u osoby po porodzie naturalnym.
Po ciąży należy uważać z rozpoczęciem intensywnych ćwiczeń takich jak np.:. bieganie, czy tenis, jeżeli mamy poporodowe problemy z trzymaniem moczu lub problemy jelitowe. Również w przypadku związanych z tymi dolegliwościami, jak problemy z uciskiem, czy opuchnięcie pochwy, należy zgłosić się do lekarza. Ważne, aby nie porywać się od razu na intensywne ćwiczenia, ponieważ nasze ciało po porodzie nie jest już takie samo. Pamiętajmy, że sam poród wpłynął na konieczność regeneracji pleców i czasową nieszczelność pęcherza. Ponadto w naszym organizmie w dalszym ciągu znajdują się hormony ciążowe przyczyniające się przez kilka następnych miesięcy do większego ryzyka wystąpienia kontuzji. Bardzo ważne, żeby pamiętać o ćwiczeniach wzmacniających mięśnie brzucha. Ich stan może tego wymagać po porodzie, a niezadbanie o nie może również przyczynić się do gorszej kondycji fizycznej. Oczywiście dbajmy o siebie odpowiednio również w trakcie ciąży, ponieważ zazwyczaj w im lepszej kondycji było ciało przed porodem, tym szybciej się zregeneruje po. Czasami niektóre z ćwiczeń mogą wywoływać dyskomfort. Warto w takim wypadku skontaktować się z lekarzem. Być może wspólnie dojdziecie do źródła problemu. U niektórych kobiet ciąża jest tak intensywnym doświadczeniem pod względem fizycznym doświadczeniem, że konieczna będzie interwencja fizjoterapeuty.