Joga dla początkujących – wszystko na jej temat!

Jest wiele sposobów na uzyskanie idealnej figury czy poprawę kondycji. Z kolei jest niewiele sposobów, które są w stanie podnieść sprawność fizyczną przy jednoczesnym wyciszaniu i uspokajaniu umysłu. Poznajcie jogę.

Czym jest joga? Pochodzenie i założenia

Z pewnością wiele razy słyszeliście słowo „joga”. Większości z nas kojarzy się to z nudnymi, dziwnymi pozycjami, które czasem wyglądają na banalnie proste, a czasem przypominają karkołomne kombinacje.

W rzeczywistości joga jest systemem filozoficznym pochodzącym ze starożytnych Indii. System ten skupia się na związku ciała i umysłu, starając się zgłębić jego unikalną naturę. Przez wieki rozwinęło się wiele jego odłamów związanych zazwyczaj ze zmianą założeń filozoficznych. Wspólnym ogniwem łączącym te gałęzi jogi jest praktyka związana z przyjmowaniem różnych postaw ciała (tzw. asana) z jednoczesną kontrolą umysłu. To ten element dotarł do świata zachodniego, gdzie rozpowszechnił się głównie jako system praktyki fizycznej.

Tak czy inaczej, jogę kojarzymy przede wszystkim z zestawem rozmaitych ćwiczeń do wykonania których konieczna jest koncentracja. Po części odpowiada to założeniom indyjskim, bowiem trenując swoje ciało, trenujemy również umysł. Pozycje ciała jakie są stosowane podczas „treningu” jogi zazwyczaj stanowią pewną całość i są ułożone według określonego porządku. Bardzo duży nacisk kładzie się na czas wykonywania pojedynczych pozycji oraz tempo w jakim powinny przechodzić jedna w drugą. Istotnym elementem ćwiczeń jogicznych jest oddech, który musi być wykonywany w odpowiednim momencie. Pozwala to osiągnąć cel zarówno fizyczny jak i mentalny.

Pozycje przyjmowane podczas treningu są tak dobrane, aby partie mięśni zaangażowane w danym ćwiczeniu raz były rozciągane a raz miały możliwość kurczenia się. Dzięki temu mięśnie osiągają odpowiedni poziom rozluźnienia. Osoby zaawansowane mogą także poszczycić się świetną figurą i dobrze wzmocnioną muskulaturą, bowiem bardziej wymagające pozycje angażują wiele partii mięśni wymuszając na nich znaczny wysiłek.

Dodatkową korzyścią jaka płynie z praktykowania jogi jest relaks psychiczny. Spokojne, choć nie nudne ćwiczenia są w stanie wyciszyć umysł. Praktyka jest również ceniona przez osoby zestresowane jako coś, co pozwala im odetchnąć od codziennych zmartwień i odnaleźć równowagę emocjonalną.

Joga – dla kogo jest przeznaczona? Zalety jogi

Ten system ćwiczeń jest przeznaczony w zasadzie dla każdego. Nie ma przeciwwskazań co do wieku czy stanu aktywności fizycznej. Każdy zaczyna swoją przygodę z jogą od ćwiczeń najprostszych, których zadaniem jest przygotowanie ciała nowicjusza do bardziej zaawansowanych pozycji. W pierwszej kolejności dochodzi do rozciągnięcia wszystkich partii mięśni oraz uelastycznienia ciała, aby w ogóle możliwe było wykonanie bardziej skomplikowanych pozycji. Muskulatura nabiera również odpowiedniej siły. Co ważne, rozwija się również ogólna koordynacja oraz poczucie równowagi.

Niektóre osoby zapewne zadowoli fakt, że joga jest jednym z lepszych sposobów na pozbycie się nadmiernych kilogramów. Poza tym adepci tej formy ćwiczeń chwalą jej dobry wpływ na kręgosłup – bóle pleców stają się rzadkością, a po pewnym czasie znikają zupełnie. Wskazuje się także, że oprócz podkręcania metabolizmu i regulacji gospodarki hormonalnej wpływa doskonale na układ immunologiczny dzięki czemu rzadziej chorujemy.

Joga bardzo często zalecana jest przez lekarzy zwłaszcza osobom z problemami krążeniowo-naczyniowymi. Nie rzadko praktykowana jest także przez kobiety ciężarne. Jeśli istnieją jakiekolwiek przeciwwskazania, np. jesteśmy po trudnym zabiegu, najlepiej rozpoczęcie ćwiczeń skonsultować z lekarzem.

Początki z jogą

Odmian czy też systemów jogi jest bardzo dużo. Przed rozpoczęciem praktyki warto najpierw zaznajomić się z opisami poszczególnych odłamów, aby zorientować się na co kładą one nacisk. Jeśli już wybierzemy jakąś formę, dobrze udać się do szkoły gdzie pod okiem nauczyciela będziemy mogli rozpocząć trening naszego ciała i umysłu.

Aby joga szybko zaczęła przynosić rezultaty powinna być praktykowana codziennie. Jeśli jednak nie mamy na to czasu starajmy się wykonywać ćwiczenia przynajmniej dwa razy w tygodniu. Powodzenia!

Facebook
WhatsApp
Twitter
LinkedIn
Pinterest