Spis treści
Po co mi kask?
Nasze przepisy rowerowe nie nakazują ochraniania głowy podczas jazdy, stąd mnóstwo osób porusza się rowerem bez żadnego zabezpieczenia. Są oni przekonani, że nigdy nic złego im się nie stanie, skoro do tej pory nie doświadczyli na rowerze żadnego uszczerbku na zdrowiu. Taka postawa przypomina jazdę „na gapę”. Owszem, najczęściej wszystko kończy się szczęśliwie, ale niestety nie dla wszystkich. Na wszelki wypadek zawsze lepiej jest mieć ze sobą „bilet”, czyli kask. Dlaczego?
Kask rowerowy zapewnia bezpieczeństwo naszej głowy przed ewentualnym urazem. Ktoś mógłby powiedzieć, że jest on niepotrzebny, bo przecież „nic nie daje”. Nic bardziej mylnego — są liczne przypadki osób, które potwierdzają, że kask uratował im życie, gdy w wyniku upadku uderzyli głową w krawężnik, kamień lub inną twardą powierzchnię.
O tym trzeba pamiętać?
Odpowiednie zabezpieczenie głowy to nie tylko ochrona przed trwałymi urazami. Kask może pełnić funkcję czapki z daszkiem, chroniąc nas przed promieniowaniem słonecznym oraz zapewni odpowiednią wentylację naszej głowy, przez co nie będzie się ona nadmiernie pocić. Kiedy podróżujemy natomiast szlakiem leśnym, skutecznie zabezpieczy ją przed wystającymi znienacka gałęziami.
Wybrany model kasku zależy przede wszystkim od roweru, na którym się poruszamy, a co za tym idzie, od charakteru naszych przejażdżek. Istotnym elementem jest również daszek, zapewniający nam ochronę przed słońcem. Skorupa kasku powinna składać się z kilku mocnych warstw oraz elastycznego styropianu. Jeśli przy mocnym ściśnięciu kask trzeszczy lub skrzypi, powinna nam się zapalić czerwona lampka, że coś jest z nim nie tak.
Dla bezpieczeństwa i zarazem wyższego komfortu jazdy, kluczowa jest też waga kasku — im lżejszy, tym lepiej. Dotyczy to zarówno najmłodszych rowerzystów, jak i profesjonalnych kolarzy szosowych, gdzie każdy gram ma znaczenie. Oczywiście, jeśli przytrafił ci się choćby drobny wypadek w założonym kasku, również musisz wymienić go na nowy.
Podstawowe modele
Wyróżniamy cztery podstawowe rodzaje kasków:
- MTB,
- szosowy,
- miejski,
- „orzeszek”.
Kask MTB należy do najbardziej popularnego zabezpieczenia głowy w czasie jazdy rowerem. Posiada specjalne otwory wentylacyjne oraz rozsuwany daszek, który świetnie sprawdzi się zarówno podczas upałów, jak i deszczu. Takie rozwiązania rekomendowane są dla osób, które poruszają się głównie po mieście lub terenach podmiejskich.
Jeżeli jesteśmy profesjonalnymi kolarzami lub jeździmy rowerem przede wszystkim dla sportu, nie zaś samej rekreacji, powinniśmy zainteresować się kaskiem szosowym. Podobnie jak model MTB, cechuje się on dobrą wentylacją, a ponadto specjalnym, aerodynamicznym kształtem. Niektóre modele zawierają również specjalną siatkę chroniącą głowę przed owadami. Kask szosowy w porównaniu do MTB, nie jest z kolei wyposażony w daszek, nienadający się do szybkiej jazdy.
Zakup kasku miejskiego należy rozważyć wtedy, gdy poruszamy się wyłącznie po aglomeracjach i zależy nam również na tym, by dobrze prezentować się z zewnątrz. Mamy tutaj duży wybór spośród różnych, ciekawych designów, lecz tym samym zdecydowanie mniejsze opcje, jeśli chodzi o wentylację.
Został nam jeszcze „orzeszek”, używany w sportach ekstremalnych. Wyróżnia go niecodzienny kształt, przypominający skorupę orzecha. Z pewnością jest to bardzo solidne nakrycie głowy, które chroni nas znacznie lepiej; nie sprawdzi się jednak, gdy wybieramy się w dłuższą trasę. Waży on też znacznie więcej niż przeciętny kask, przez co głowa w czasie jazdy męczy się szybciej, niż w przypadku pozostałych modeli.
Ochrona dla dziecka
Choć najmłodsi uwielbiają ładne wzory i kolory, musimy pamiętać o tym, że najważniejsze jest ich bezpieczeństwo i to kryterium powinno być na pierwszym miejscu przy wyborze odpowiedniego kasku. Naturalnie istotny jest również komfort użytkowania — odpowiednia waga kasku i jego wentylacja, aby nasze dziecko nie męczyło się jazdą, a zamiast tego mogło dłużej się nią cieszyć.
Pewną trudnością może być wybór odpowiedniego rozmiaru, dlatego dobrze jest najpierw zmierzyć dziecku obwód głowy, a następnie umożliwić mu zmierzenie kasku. Upewnijmy się również, że jest on nowy i nie ma żadnych pęknięć; nawet jedno z nich może stanowić zagrożenie w przypadku, gdy ewentualne uderzenie przytrafi w tym samym miejscu, gdzie już wcześniej doszło do uszkodzenia.
Każdy kask dziecięcy musi spełniać ponadto poszczególne warunki dla kasków rowerowych
i dzieci poniżej 7. roku życia oraz musi znaleźć się na nim oznaczenie CE. Dopiero wówczas, gdy wzięliśmy pod uwagę bezpieczeństwo, odpowiedni rozmiar oraz jakość kasku, możemy martwić się o jego walory estetyczne.
„Tuning” kasku
Do niektórych kasków możliwe jest zakupienie dodatków, które mogą podnieść poziom naszego bezpieczeństwa. Składają się na nie m.in. wspomniana już siatka przeciw owadom lub uchwyt na lampkę w czasie jazdy nocnej. W ostatnim czasie popularność zyskują sportowe kamerki umieszczane bezpośrednio na kasku, jednak pod kątem bezpieczeństwa pomysł ten jest pozbawiony jakiejkolwiek racji.
Musimy uświadomić sobie, że kask chroni nas nie tylko przed groźnymi urazami głowy — to także codzienna ochrona przed rozmaitymi czynnikami zewnętrznymi, które są o wiele częstsze niż upadki. Wielu ludzi myśli, że im się nigdy nic nie przytrafi, ale nikt z nas nie ma na to 100% gwarancji.