Naturalnym jest, że jako miłośnik psów, chciałbyś uwzględnić swojego pupila w codziennym treningu. Jeśli lubisz biegać to niezależnie od tego, na jakim poziomie zaawansowania jesteś, możesz czerpać z niego jeszcze większą przyjemność. Włączenie psa do codzienne aktywności fizycznej może być świetnym urozmaiceniem treningu, ale wymaga odpowiedniego przygotowania. Oto co musisz wiedzieć, zanim zaczniesz biegać z psem.

Nie biegaj ze szczeniakami!

Choć można pozwolić szczeniakowi na krótkie wybiegi i zabawy, bieganie jako trening nie jest dla nich zdrowe. Dlaczego? Kości twojego pupila wciąż rosną, a stres i zmęczenie po długim treningu mogą prowadzić do trwałych uszkodzeń stawów i mięśni szczeniaka.

Ogólnie rzecz biorąc, nie należy zaczynać biegania przed ukończeniem przez psa szóstego miesiąca życia, jednak określenie najlepszego wieku zależy od jego rasy – większość ras psów jest w pełni rozwinięta po około roku. Bez względu na wiek psa, warto skontaktować się z weterynarzem przed wdrożeniem nowego programu ćwiczeń, aby mógł on wykryć ewentualne problemy zdrowotne. Pamiętaj, że twój pies może nie wykazywać żadnych objawów choroby, dopóki problem nie stanie się poważniejszy.

Które rasy są najlepsze do biegania?

Istnieją typowe rasy, które są doskonałymi partnerami. To m.in. labrador, golden retriever, husky syberyjski, a także wyżeł węgierski krótkowłosy, owczarek niemiecki i dalmatyńczyk. Zasadniczo, każdy wytrzymały i energiczny pies będzie dobrym kompanem do treningu.

Natomiast te, z którymi nie powinieneś biegać to grupa psów bratycefalicznych. Zalicza się do nich shih tzu, buldog francuski, mops, czy pekińczyk. Wymienione psy nie będą w stanie wytrzymać długich dystansów, ponieważ przegrzewają się szybciej niż inne psy i nie mogą przyjmować wystarczającej ilości tlenu, aby przystosować się do wysiłku fizycznego.

Jak zacząć biegać z psem?

  1.  Odpowiednio wytresuj psa
    Przed rozpoczęciem biegania, upewnij się, że twój pies jest dobrze wyszkolony i zna podstawowe polecenia. Ważne, aby był uspołeczniony i nie reagował agresywnie na innych ludzi, psy, dzikie zwierzęta, czy samochody. Dopóki nie zdecydujesz, że twój pupil jest gotowy, trzymaj się spacerów.
  2.  Zacznij powoli i stopniowo zwiększaj intensywność
    Rozpocznij od 10-minutowego biegu w wolnym lub umiarkowanym tempie, obserwując reakcję psa na zwiększenie aktywności. Jeśli zwierzę szybko się przystosuje, wydłużaj trening o 5-10 minut co kilka dni. Jeśli natomiast jest odwrotnie – psu brakuje sił i zwalnia – przestań biegać, a kolejnego dnia wróć do krótkich treningów, aby zwiększyć wytrzymałość swojego pupila.
  3.  Bądź uważny!
    Bieganie z psem wymaga dużego poświęcenia. Czeka na ciebie wiele rozrywek – ludzie, inne zwierzęta, samochody, rowery – dlatego skup się na swoim psie i odsuń na bok swoje własne tempo. Na początku twój pupil potrzebuje całej twojej uwagi dlatego obserwuj go i upewnij się, że twój entuzjazm nie jest zbyt wysoki w stosunku do jego potrzeb.
  4. Pamiętaj o rytuałach!
    Powtarzanie tej samej rutyny przed bieganiem pomaga psu zachować spokój. Takimi rytuałami może być zakładanie uprzęży lub przypinanie psa. Specjalnie pasy pokazują mu, że masz zamiar pobiegać dlatego wie czego się spodziewać. Uprząż na klatce piersiowej jest idealna dla biegających psów.

Kilka wskazówek:

  • pies musi mieć dostęp do zimnej wody podczas biegania,
  • jeśli dzień jest bardzo gorący, pozostaw psa w domu (bezpieczna temperatura to od -10 do + 15 °C),
  • zawsze trzymaj psa na uprzęży lub smyczy,
  • podczas biegu zrób kilka krótkich przerw, aby pies mógł odetchnąć,
  • wybieraj bezpieczne ścieżki dla ciebie i twojego psa (leśne gleby, łąki, piasek),
  •  większa aktywność fizyczna = większa ilość jedzenia,
  • jeśli mięśnie psa są obolałe, pozwól mu na regenerację, robiąc jedno lub dwudniową przerwę.
    I oczywiście baw się dobrze!
Facebook
WhatsApp
Twitter
LinkedIn
Pinterest