Ile kroków powinno się zrobić codziennie ?

Ile kroków dziennie należy robić, aby cieszyć się zdrowiem? Przeczytaj i sprawdź!

Każdy z nas pragnie cieszyć się zdrowiem na długie lata, być wolnym od chorób i schorzeń. Aby pozostać w formie, należy zadbać o odpowiednio zbilansowaną dietę oraz regularną aktywność fizyczną. Nie musi być ona wcale intensywna – zwykłe spacery potrafią wzmocnić organizm i uchronić przed chorobami. Jeśli jednak nie ma na nie czasu, należy postarać się o wykonywanie odpowiedniej ilości kroków w ciągu dnia – jest to równie skuteczny sposób na dbanie o samopoczucie. Ile kroków dziennie powinniśmy robić? Postaramy się to wyjaśnić w tym artykule. Dzięki niemu odkryjesz odpowiedzi na pytania:

  • W jaki sposób częste przechadzki mogą pozytywnie wpłynąć na zdrowie?
  • Dlaczego tego rodzaju wysiłek fizyczny jest tak konieczny?
  • Ile średnio kroków robimy dziennie?
  • Ile kroków dziennie powinniśmy robić, aby przyniosło to nam korzyści?
  • Jakie są jeszcze rodzaje aktywności fizycznej, która nie wymaga wielkiego wysiłku?

Jednym z najprostszych sposobów na uwzględnienie aktywności fizycznej w ciągu dnia jest chodzenie – w formie spacerów, poprzez wybranie schodów zamiast windy, czy wysiadanie nieco wcześniej przed docelowym przystankiem. Przechadzka nie obciąża zbytnio kolan, nie wymaga wielkiego wysiłku ani specjalistycznego sprzętu. Wystarczy robić odpowiednią ilość kroków dziennie. Tylko ile? Jaki dystans przejść, aby wyrobić normę? Dlaczego spacery są niedocenianym, ale bardzo skutecznym rodzajem aktywności fizycznej? Odpowiedź czeka poniżej.
Jeśli zwykłe przechadzki nie są dla Ciebie wystarczające, warto zainteresować się nordic walking. Aby dowiedzieć się, czym jest i ile kalorii spalamy podczas tej aktywności, sięgnij po artykuł: Ile kalorii spalamy podczas nordic walking?

Jak częste przechadzki poprawią nasze zdrowie?

Nie każdy zdaje sobie sprawę, że aby pozostać w dobrej formie, nie trzeba wylewać siódmych potów na siłowni i codziennie katować się ćwiczeniami. Tak prozaiczne zajęcie jak spacerowanie może wystarczyć. Wysiłek w nie wkładany nie jest duży, ale jak najbardziej się opłaca – regularne przechadzki zmniejszają ryzyko otyłości, wzmacniają mięśnie nóg, dotleniają organizm, a przy okazji zapewniają dobry nastrój.
Spacery na świeżym powietrzu to świetna okazja, aby dotlenić organizm. W dobie pracy przy komputerze, w zamkniętych pomieszczeniach, jest to szczególnie ważne. Zwiększając dawkę tlenu, przyspieszamy przepływ krwi. Skutkuje to sprawniejszą pracą serca, układu oddechowego i nerwowego. Nie są to jednak jedyne korzyści, jakie może przynieść spacerowanie. Może ono także wzmocnić mięśnie. Regularny ruch pomaga także w spalaniu tkanki tłuszczowej – to dobry sposób na zyskanie zgrabnych, smukłych nóg i poprawienie sylwetki. Spacery pomogą w walce z otyłością. Organizm nie zostanie rzucony na głęboką wodę i będzie miał okazję przyzwyczaić się do wysiłku. Oprócz przyniesienia korzyści dla ciała, chodzenie może także wpłynąć na umysł. Spacery po zielonych terenach to świetna okazja do kontaktu z naturą i zadbania o zdrowie psychiczne. Zieleń koi myśli, uspokaja, pozwala lepiej działać mózgowi. Trudno jest oprzeć się zaletom częstego chodzenia. Ta zwykła czynność znacząco może poprawić komfort życia.

Dlaczego wysiłek w formie spacerów jest potrzebny?

Spacery nie zajmują pierwszego miejsca w rankingu popularnych ćwiczeń. Wiele osób woli korzystać z siłowni, aby wzmacniać mięśnie lub schudnąć. Nie ma w tym nic złego. Chodzenie zasługuje jednak na bycie częściej wybieranym. Dlaczego? Jest ku temu wiele powodów. Jednym z argumentów przemawiającym za przechadzkami jest to, że nie wymagają one żadnego sprzętu czy karnetu. Przejść się można niemal wszędzie, o dowolnej porze dnia – wystarczy mieć czas. Nie trzeba martwić się o dojazd, napięty grafik czy brak miejsc. Przechadzać można się o każdej porze roku, pod warunkiem że ma się odpowiednie ubranie czy butySpacery są wskazane dla osób, które wcześniej nieczęsto podejmowały się aktywności fizycznej. Regularne chodzenie delikatnie przyzwyczaja ciało do ruchu, nie powoduje wielkiego zmęczenia czy zadyszek. Wydłużając przebyte dystanse, można wzmocnić wytrzymałość. Spacerowanie jest ponadto bezpieczne – przy tej aktywności zranienia, zwichnięcia czy uszkodzenia ciała są mało prawdopodobne. Poza tym trzeba zauważyć, że spacery pozwalają na poprawienie zdrowia i samopoczucia przy dość małym wysiłku.

ile krokow powinno sie zrobic codziennie 1

Ile średnio robimy kroków dziennie?

Przy wszystkich pozytywnych wpływach spacerów na zdrowie, wiele osób może poczuć się zachęconych do ruchu. Należy pamiętać, że aby zobaczyć pozytywne skutki, trzeba chodzić odpowiednio dużo. W tym momencie warto jest zatrzymać się i zastanowić ile kroków dziennie robi przeciętny Polak. Trudno ustalić jednoznacznie tę wartość – w końcu mamy różny tryb życia. Kroki stawiane dziennie świadczą o aktywności za dnia. Wynik osoby dojeżdżającej wszędzie autem, mającej pracę przy biurku, znacząco będzie różnił się od kogoś bardzo aktywnego za dnia. Szacuje się, że przeciętnie w ciągu doby robimy około 5 tysięcy kroków. To odpowiada dystansowi 2,5 kilometra, jeśli poruszamy się z prędkością 6 km/h. Czy to dużo? Jeśli przyjrzymy się normom – niekoniecznie.

Ile powinniśmy robić kroków dziennie?

„Jak dużo chodzić każdego dnia? Ile kroków to kilometr? Jaki dystans należy przebyć codziennie, aby cieszyć się zdrowiem?” Te i wiele innych pytań nasuwa się osobom zainteresowanych spacerami. Krok jest wszak dość indywidualną miarą, zależną od rozmiaru stopy. Łatwo pogubić się w przeliczaniu jednostek i dążeniu do optymalnej ilości aktywności. Na całe szczęście, pomożemy rozwiać spacerowe dylematy.
Ile kroków dziennie powinniśmy robić? Dość popularny jest mit, że 10 tysięcy to bezwzględne minimum. Nie jest to prawda. Chociaż większa ilość kroków zdecydowanie nie wpłynie niekorzystnie na zdrowie, wystarczy już 6-8 tys. kroków w ciągu dnia, aby pozostać zdrowym.
Ile kroków dziennie wykonać, żeby schudnąć? Tu sprawa wygląda nieco inaczej. Sugerowane jest jak najwięcej ruchu, aby zrzucić zbędne kilogramy. Chodząc codziennie 8-10 tys. kroków, zapewnimy sobie szybki spadek masy ciała, o ile uwzględniamy odpowiednią dietę. Poniższa tabelka przedstawia, ile kalorii można spalić w zależności od tempa spaceru:

Tempo Ilość kcal spalonych w ciągu godziny spaceru
3 km/h 200
4,5 km/h 250
5,5 km/h 300
6,5 km/h 400

Ile kroków to kilometr? Mierzenie dystansów na kroki okazuje się dość kłopotliwe. Odległość w kilometrach zależna jest od szybkości, z jaką się poruszamy czy wielkości stopy. Statystycznie, aby przejść jeden kilometr, należy zrobić 2500 kroków. Ich ilość może jednak się różnić w zależności od osoby. Najprostszym sposobem na kontrolowanie przebytego dystansu jest zaopatrzenie się w krokomierz. To przydatne narzędzie zaoszczędzi czasu na liczenie, a jego koszt jest niewielki.

Jakie jeszcze aktywności fizyczne nie wymagają sporej dozy wysiłku?

Częste, długie spacery wspaniale wpływają na ludzkie zdrowie. Ta forma aktywności fizycznej nie musi się jednak każdemu podobać. Ze względu na preferencje czy brak możliwości, niektórzy mogą poszukiwać alternatyw dla chodzenia. Na szczęście, tych jest sporo.
Zamiast spacerów, można wybrać:

  • nordic walking – dla osób, które chcą spalić więcej kalorii,
  • dogtrekking – sport dla fanów czworonogów,
  • pilates – przydatny przy bólach mięśni, opcja dla osób, którym zależy na gibkim ciele.

Wymienione aktywności fizyczne nie są, rzecz jasna, jedynymi możliwymi. Są one jednak delikatne, nie wymagają zbyt wielkiego wysiłku i uprawiane przez dłuższy czas przynoszą pozytywne efekty. Spacery są niedocenianą formą aktywności fizycznej, która może przynieść wiele dobrego organizmowi. Już 6 tys. kroków dziennie potrafi wzmocnić mięśnie, natlenić organizm i przyczynić się do utrzymania kondycji. Chodzenie to aktywność, którą można polecić praktycznie wszystkim. Warto włączyć ją do rozkładu dnia i na własnej skórze przekonać się o jej skuteczności.

 

Najczęściej zadawane pytania

Jak spacery poprawiają zdrowie?

Spacery kształtują mięśnie, dotleniają organizm, poprawiają samopoczucie i redukują ilość tkanki tłuszczowej.

Dlaczego spacer to dobry rodzaj aktywności fizycznej?

Spacer jest mało wymagający, nie wymaga specjalnego sprzętu ani miejsca – przejść się można niemal wszędzie.

Ile kroków powinno się robić dziennie?

Dziennie powinno się robić około 6-8 tys. kroków.

Ile kroków wykonujemy przeciętnie w ciągu dnia?

Statystycznie, dziennie wykonujemy około 5. Tys. korków.

Jakie są inne sporty, oprócz spacerów, które nie wymagają dużego wysiłku?

Do mało wymagających aktywności można zaliczyć pilates, nordic walking, czy dogtrekking.

 

Facebook
WhatsApp
Twitter
LinkedIn
Pinterest