Hokej na lodzie – wszystko na jego temat! Ile kalorii możesz spalić?

Hokej na lodzie to dyscyplina sportowa kojarząca się przede wszystkim z szybką jazdą na łyżwach oraz zaciekłą rywalizacją, która często kończy się kontuzjami. Hokej jest nazywany jednym z bardziej kontaktowych i widowiskowych sportów.

Hokej na lodzie – początki

Hokej na lodzie wywodzi się z Kanady i do dziś jest to narodowy sport Kanadyjczyków. Forma hokeju jaką znamy obecnie zaczęła kształtować się w 1855 r., a jej pomysłodawcami byli angielscy żołnierze (stacjonujący w Kanadzie), którzy z braku zajęcia podczas długich zim, zaczęli grać. Z początkiem XX wieku hokej na lodzie został włączony do dyscyplin należących do zimowych igrzysk olimpijskich, a w Europie zyskiwał coraz większą popularność – szczególnie w Niemczech, Belgii czy Czechach. W Polsce hokej na lodzie nie osiągnął jeszcze szczytu popularności, jednak coraz więcej osób z naszego kraju zaczyna aktywnie interesować się tym sportem.

Zasady gry

W hokeju na lodzie rywalizują między sobą dwie drużyny – z każdej drużyny w trakcie trwania meczu na lodowisku przebywa po 6 zawodników (1 bramkarz, 2 obrońców, 3 napastników). Jednak warto zwrócić uwagę, że drużyna składa się z 22 zawodników, w trakcie meczu następuje wiele zmian. Mecz składa się z trzech dwudziestominutowych tercji, czyli jak łatwo obliczyć całość trwa 60 minut. Wymiary lodowiska do gry w hokeja wynoszą 61×30 metrów. Celem rozgrywki jest wbicie krążka do bramki przeciwnej drużyny.

Jak zacząć swoją przygodę z hokejem?

Jeśli chcesz rozpocząć swoją przygodę z hokejem na lodzie musisz przede wszystkim nauczyć się dobrze jeździć na łyżwach. Jest to podstawa – musisz umieć szybko skręcać czy też zawracać. Kolejny aspekt to znalezienie w swojej okolicy klubu hokejowego – jest to sport zespołowy, trudno go uprawiać w pojedynkę. Dodatkowo drużyna sprawia, że mamy większą motywację do poprawy swoich umiejętności. Obecnie można ćwiczyć w ciągu całego roku – nie tylko na otwartych lodowiskach, ale także halach specjalnie do tego przystosowanych. Kolejny krok do wyposażenie się w potrzebny sprzęt oraz odzież.

Wyposażenie graczy

Osoby, które chcą spróbować swoich sił w hokeju na lodzie muszą przygotować sobie odpowiedni ekwipunek, który nie tylko jest niezbędny dla praktycznej gry, ale także dla ochrony ciała przed kontuzjami. Oczywiście nie ma hokeja na lodzie bez łyżew, to główne wyposażenie każdego gracza – czy to amatora, czy profesjonalisty. Na rynku dostępne są łyżwy hokejowe lub figurowe. Jak łatwo się domyślić do uprawiania tej dziedziny sportu lepiej sprawdzą się hokejówki (łyżwy hokejowe) – zapewniają one szybkość skrętów oraz dobrą stabilizację, polecane są dla osób początkujących. W przeciwieństwie do figurówek, które przystosowane są do wykonywania przeróżnych akrobacji na lodzie, a co za tym idzie są mniej stabilne. Przy wyborze tego elementu wyposażenia warto zastanowić się także nad materiałem, z którego są wykonane. Na rynku można znaleźć łyżwy wykonane z plastiku (tańsze) oraz ze skóry (droższe). Jeżeli planujemy na dłużej związać się z hokejem lepszą inwestycją będą łyżwy skórzane.

Kolejna podstawowe część wyposażenia hokeisty do kij hokejowy. Jest tutaj duże pole do popisu – kij może być drewniany lub kompozytowy, jednoczęściowy lub dwuczęściowy, prawy lub lewy. Wybór kija do hokeju zależny jest od stopnia zaawansowania gracza oraz budowy ciała.
Należy się także zaopatrzyć w sprzęt ochronny, tj. kask, ochraniacz szczęki, ochraniacze tułowia, ramion i łokci, a także piszczeli oraz krocza, niezbędne będą też rękawice.

Ile kalorii można spalić podczas gry w hokeja?

Hokej na lodzie jest sportem, w którym niezbędna jest sprawność aerobowa, jest to bowiem sport o dużej intensywności. Mimo że cały mecz trwa 60 minut, gracz spędza w strefie wysokiej intensywności średnio od 15 do 20 minut. Ilość spalonych kalorii zależna jest nie tylko od intensywności, ale także od wagi zawodnika. Ilości kalorii, jaką można spalić podczas meczu waha się od 475 do nawet 700 kalorii. Co więcej spalanie kalorii trwa również po zakończeniu gry – ze względu na pobudzony metabolizm.

Czy jest to bezpieczny sport?

Hokej na lodzie jest dyscypliną z dużym ryzykiem kontuzji oraz urazów. Zawodnicy narażeni są na przeciążenie stawów (ze względu na specyficzną postawę: ugięcie nóg w kolanach, pochylenie do przodu górnej części ciała, przeniesienie ciężaru ciała na pięty), zwichnięcia, złamania, a nawet wstrząs mózgu. Ze względu na niebywałą szybkość jazdy, zawodnicy często obijają się o siebie i o bandę, dlatego tak naprawdę każda część ciała narażona jest na uraz. Hokej na lodzie zyskuje w Polsce coraz większą popularność. Nic dziwnego, jest to sport, w którym można poczuć prawdziwą rywalizację, ćwiczy siłę oraz wytrzymałość zarówno fizyczną, jak i psychiczną.

Facebook
WhatsApp
Twitter
LinkedIn
Pinterest