Gumy oporowe – czyli intensywny trening

Dodano:18.10.2017 20:10
Aktualizowano:11.01.2018 16:43
Udostępnij

Sport to zdrowie, to wiadomo od wielu lat. Często jednak z niego rezygnujemy bo uważamy, że aktywny tryb życia wiąże się z dużymi wydatkami. Karnety na siłownie, karnety na basen, sprzęt do tenisa… wymieniać można wiele, ale warto zaznaczyć, że są pewne wyjątki. Jednym z najtańszych sportów cardio jest jogging, a siłowych, gumy oporowe. Dziś poświęcimy chwilę na ten drugi rodzaj treningu, który, jeśli tylko zechcemy, może być bardzo intensywny!

Parę słów o gumach

Trening siłowy charakteryzuje się tym iż za pomocą dodatkowych przyrządów budujemy swoją tkankę mięśniową. Używa się do tego hantli, kettlebell czy gum oporowych, które świetnie sprawdzą się w zaciszu domowym. Gumy oporowe służą przede wszystkim poprawie gibkości ciała oraz zwiększeniu zakresu ruchu. Dodatkowo, używając gum walczymy z osteoporozą. Zastosowanie jest bardzo dowolne, więc korzystać z nich mogą zarówno początkujący jak i zaawansowani sportowcy.

Jakie gumy są najlepsze do treningu intensywnego?

Tak, z gumami oporowymi można się naprawdę porządnie zmęczyć! Wszystko zależy od tego jak intensywne ćwiczenia wybierzemy oraz… jakie gumy kupimy. W zależności od tego czego oczekujemy od treningu i jakie mamy możliwości wybieramy odpowiednią dla siebie gumę. Na rynku dostępnych opcji jest wiele – od koloru po firmę. Tu wybór zależy od Was, ale najważniejszy jest tzw. opór gumy. Im większy opór, czyli im większy level gumy, tym większa intensywność treningu. Tak oto możemy wybrać gumę z oporem 9kg, ale także z oporem 70kg! Pamiętajmy również by w wyborze gumy sugerować się dobrej jakości lateksem, bez dodatków takich jak np. zwykła guma, dzięki czemu starczy nam ona na dłużej.

Przykład treningu intensywnego

Oczywiście, im większy opór gumy tym większa trudność w jej naciągnięciu, a więc tym większa praca mięśni. Dlatego podstawą jest odpowiedni wybór. Gdy już wybierzemy taką, która angażuje nasze mięśnie do pracy, proponujemy kilka ćwiczeń:

  1. Strój prosto. Wsadź część gumy pod stopę. Resztę chwyć obiema rękami. Zrób duży wykrok do przodu, zginając nogę w kolanie. W tym samym czasie podnieś ręce nad głowę naprężając maksymalnie gumę.
  2. Klasyczne brzuszki robione na ukos, z tą różnicą iż nogi utrzymujemy 10-15cm nad ziemią. Gumę wkładamy pod stopy, w taki sposób, by dodatkowo naciskać ją przy każdym skręcie. Nóg nie stawiamy na ziemii.
  3. Leżymy na macie, na plecach, ręce wzdłuż ciała. Guma włożona na wysokości naszych ud. Pośladki uniesione najwyżej jak się da, nogi twardo na ziemi. Brzuch i kolana na linii prostej. Pośladki mocno napięte. Nogi łączymy ze sobą i otwieramy w rytmicznych, szybkich ruchach. Nie odrywamy pleców i nóg od powierzchni.

Cena treningu

Na początku wspominaliśmy iż jest to jeden z najtańszych opcji treningu siłowego. Dlaczego? Ceny, oczywiście, wahają się w zależności od oporu i firmy, ale przy odrobinie szczęścia już za 30 zł jesteście w stanie kupić dobrą gumę i rozpocząć trening.

Zostaw komentarz
Odpowiedź na komentarz użytkownika

Zobacz również

Dobre buty to podstawa każdej aktywności fizycznej . Sprawdź, jak dobrać je poprawnie

12 maja 2022

Obuwie sportowe to nieodłączny element garderoby każdego z nas. Cenimy sobie w nich przede wszystkim komfort użytkowania, ale także nierzadko niebanalny wygląd. Bez względu na to, czy towarzyszą nam w codziennych czynnościach czy podczas uprawiania s...więcej

Jaki sprzęt do ćwiczeń zakupić aby regularnie dbać o formę?

05 kwietnia 2022

Sprawdź, na czym warto ćwiczyć w domu, by podczas treningu aktywować maksymalną liczbę partii ciała. Treningi domowe w trosce o zdrowie Regularne ćwiczenia fizyczne to nie tylko podstawa w utrzymaniu świetnej sylwetki i kondycji, ale również jeden z...więcej

Sprzęt cardio w domu? Postaw na topowe marki z oferty sklepu sportowego Sportano

30 marca 2022

Solidny trening nie musi oznaczać wyjścia na siłownię. W nowym sklepie internetowym Sportano można znaleźć profesjonalny sprzęt cardio, który sprawdzi się nawet w niewielkich mieszkaniach. Najlepsi producenci jak Kettler, Spokey czy Matrix gwarantują...więcej

W jaki sposób trenują esportowcy, aby być w świetnej formie?

26 marca 2022

E-sport jest coraz bardziej popularną dziedziną sportową. Choć wiele osób traktuje zawodowe granie w gry z rezerwą, to nie jest to słuszne podejście. Również tutaj dokonuje się prawdziwa rozgrywka, rywalizacja przyciąga zaś kibiców. Bardzo ważną rolę...więcej