Ewa Chodakowska: SKALPEL II – czy przynosi efekty?

Ewa Chodakowska – nazywana powszechnie królową polskiego świata fitness, kobieta, która wpłynęła na mentalność niejednego Polaka. Kiedy popularność treningu Skalpel osiągnęła apogeum, znana trenerka zaprezentowała jego drugą wersję. Na czym on polega, jaki jest jego stopień trudności, czy jest równie skuteczny?

Zasady treningu Skalpel II

Zadaniem treningu jest przede wszystkim wysmuklenie sylwetki. Zasadniczą różnicą pomiędzy Skalpelem I, a Skalpelem II to użycie do ćwiczeń krzesła. To jak wykonamy polecenia, ile powtórzeń zrobimy i jak intensywnie będziemy zaangażowani wpłynie na jego poziom trudności.

Cały zestaw ćwiczeń trwa około 30 minut. Do każdego ćwiczenia dołączony jest specjalny licznik, informujący o tym, że należy przejść do następnego etapu. Im więcej powtórzeń wykonamy w tym czasie – tym trening będzie intensywniejszy. Ważne jest by podczas całego programu oddychać równomiernie oraz utrzymywać napięty brzuch.
Trening składa się z:

  • Intro
  • Rozgrzewki – Jest to ważny etap, jego pominięcie grozi kontuzją, Czas jaki przeznaczono na ten etap to 4.5 minuty.
  • Treningu – tutaj znajdują się 3 etapy, każdy o różnym poziomie intensywności. Pierwszy to ten najłatwiejszy, który złożony jest głównie z tzw. planku i przysiadów. Drugi to klasyczne, trudniejsze już, ćwiczenia na mięśnie brzucha. Trzecia runda jest najtrudniejsza, wymagająca stabilności ciała, dobrej kondycji i równowagi. Tutaj znajdziemy jedne z najbardziej złożonych ćwiczeń czyli przysiady na jednej nodze lub pompki z użyciem krzesła.

Co właściwie mu zawdzięczamy?

Zadaniem Skalpela II jest wysmuklenie sylwetki, wzmocnienie jej, pozbycie się cellulitu i kilku nadprogramowych centymetrów. Nie jest to trening nastawiony na spalenie kalorii i intensywne cardio. Często porównywalny jest do pilatesu, dzięki czemu rozluźnia i relaksuje po ciężkim dniu.

W związku z tym iż zestaw ćwiczeń jest krótki, śmiało można stosować go w całości, jednocześnie nie narażając się na duże obciążenia. Dzięki temu jest to świetne rozwiązanie dla osób poszukujących które chcą ćwiczyć nawet 4 razy w ciągu tygodnia.

Dla kogo niewskazany jest ten trening?

Trening spotkał się ze sporą falą krytyki. Eksperci z branży podkreślają i chętnie wytykają błędy zaprezentowane na video. Dotyczą się one najczęściej odcinka lędźwiowego kręgosłupa, który jest mocno nadwyrężony przez trenerkę. Na forach tematycznych przeczytać możemy wiele negatywnych opinii, zwłaszcza wśród osób z problemami stawów kolanowych. Trening mocno nadwyręża te partie ciała, głównie przez swoją mnogość przysiadów. Dodatkowo, kolejnym zarzutem, jest zbyt krótka rozgrzewka. Można więc wysnuć wniosek iż trening skierowany jest do osób zdrowych, nie mających problemów z kręgosłupem, stawami czy sporą nadwagą. W takich przypadkach najlepiej zasięgnąć opinii lekarza czy specjalisty.

Czy trening przynosi efekty?

W poszukiwaniu opinii na forach internetowych można znaleźć zaskakująco pozytywne opinie. Już po 2 tygodniach regularnych ćwiczeń zauważyć możemy znaczne ujędrnienie brzucha i ud. Dodatkowo, wraz ze zbilansowaną dietą, statystycznie odnotowano spadek wagi w wysokości od 2 do 3 kg. Sam trening, jak to bywa w przypadku aktywności fizycznej, przyczynia się do wytwarzania hormonów szczęścia, które pomagają się odstresować i znacząco poprawić humor. Jest więc to trening relaksujący, skupiony na ujędrnianiu ciała, a nie na znacznym ubytku kilogramów.

Facebook
WhatsApp
Twitter
LinkedIn
Pinterest