Każda aktywność fizyczna jest dobra! Powszechnie wiadomo, że wysiłek uwalnia endorfiny – hormony szczęścia i pozytywnie działa na cały organizm, ale Tai Chi to coś więcej. Trenowanie tej sztuki to styl życia i pewna filozofia, z którą ćwiczący może się utożsamić. Dziś przyglądamy się efektom zdrowotnym jej praktykowania.
Spis treści
Czym jest Tai Chi?
Chińczycy znają je od lat i praktykują od pokoleń. Wywodzące się z tamtejszej kultury Tai Chi – łączy ze sobą relaksację, medytację oraz sztukę walki. Jest jak terapia, dzięki której każdy ćwiczący, z czasem odkrywa na nowo swoje ciało, staje się go bardziej świadomy. Dzięki koncentracji, zyskuje równowagę fizyczną i psychiczną – nie bez powodu Tai chi nazywane jest „sztuką walki o wewnętrzny spokój”.
Tai Chi – filozofia
Kolebką Tai chi jest chińska filozofia, kultura, a zarazem religia – taoizm, którego założycielem był żyjący na przełomie piątego i szóstego wieku naszej ery „Lao Zi”, co w dosłownym tłumaczeniu oznacza „Stary Mistrz”.
Mężczyzna, kiedy poinformował, że opuszcza Chiny, z obawy o utratę i zapomnienie wielkich słów Starego Mistrza, został poproszony przez jednego ze strażników, aby ten spisał swoje przemyślenia – w przeciwnym wypadku filozof, nie uzyskałby pozwolenia na podróż. W ten sposób powstały pierwsze księgi współczesnej filozofii taoistycznej.
Słowo „tao” oznacza drogę lub zasadę, która warunkuje wszystkie rzeczy tego świata. Dla chińczyków, utożsamiających się z taoizmem, wspomniana wcześniej „droga” stanowi fundament wszelakich zmian.
Już w średniowieczu głoszono hasła mogące wskazywać na to, że ten nurt filozoficzny opiera się w znacznej części na harmonii życia ludzkiego i harmonii z naturą oraz dąży do odnalezienia wewnętrznego spokoju. Apelowano o szacunek dla przyrody – uważano, że zbyt odważna ingerencja w środowisko, jak np. wycinanie drzew, przyniesie w przyszłości ogromne zniszczenia.
Tai Chi a zdrowie
Tai Chi ma istotne znaczenie w profilaktyce zdrowotnej. Uważa się, że praktykowanie tej sztuki ma związek z naturalnym leczeniem wielu dolegliwości. Z tego względu, Chińczycy traktują Ta Chi jako terapię medyczną wyrażoną w koncentracji, równowadze oraz doskonałym opanowaniu wszystkich ruchów.
Tai Chi – badania naukowe, efekty zdrowotne
Według specjalistów z Chin, tylko regularna praktyka tej starodawnej sztuki może przynieść zamierzone efekty, a lekarze z Tufts-New England Medical Center w Bostonie (USA) przeprowadzili badania naukowe, z których jasno wynika, że:
- Tai Chi wzmacnia mięśnie zwiększając ich siłę,
- uelastycznia stawy i nie obciąża ich, w związku z czym poleca się ten typ treningu osobom zmagającym się z artretyzmem,
- wzmacnia kręgosłup,
- ma pozytywny wpływ na koncentrację i pamięć,
- kształtuje prawidłową postawę ciała,
- wspomaga pracę układu oddechowego,
- łagodzi ból oraz eliminuje napięcia mięśniowe,
- usprawnia pracę serca oraz układu naczyniowego, dlatego jest polecane nie tylko osobom w pełni zdrowym, ale także cierpiącym na choroby serca,
- redukuje stres,
- ćwiczy równowagę, zmniejszając aż o połowę ryzyko upadków w wieku starczym,
- pozytywnie oddziałuje na psychikę, potęgując zaufanie do własnej sprawności fizycznej.
Przeciwwskazania do praktykowania Tai Chi
Poza indywidualnymi przeciwwskazaniami zdrowotnymi, przed którymi może przestrzec lekarz ze względu na zaawansowane stadia chorób, trudne przypadki ciąż, trudności z poruszaniem się lub zalecenia innych ćwiczeń – nie ma żadnych ograniczeń praktykowania Tai Chi. Co więcej, specjaliści coraz częściej zachęcają swoich pacjentów do tej aktywności ruchowej, ponieważ pomaga ona w regeneracji organizmu podczas rekonwalescencji po wypadkach i urazach.
Tai Chi jest także popularną formą aktywności wśród kobiet w ciąży – o ile pierwszy trymestr przebiega prawidłowo i ciąża jest kontrolowana przez cały czas jej trwania, to również nie ma żadnych przeciwwskazań. Ponadto kobiety deklarują, że trenowanie Tai Chi w ciąży usprawnia przebieg porodu i stanowi odpowiednie przygotowanie do niego, a nawet sprawia, że ciało łatwiej się regeneruje, dzięki czemu kobieta szybciej odzyskuje siły.