Jeszcze dwadzieścia czy trzydzieści lat temu budził sporo kontrowersji. Umieszczano go głównie w kontekście erotycznym, kojarzono ze striptizem, nocnymi klubami i skąpo odzianymi kobietami wyginającymi ciała w śmiałych pozach. Dziś „taniec na rurze” – bo o nim mowa – nabrał zupełnie innego znaczenia. W 2017 roku został przez Zgromadzenie Generalne Międzynarodowych Federacji Sportowych uznany za jedną z dyscyplin… sportu. Może ją uprawiać… No właśnie, kto? Postaramy się znaleźć odpowiedź na przywołane wyżej pytanie, a przy okazji odkryjemy kilka tajemnic, jakie skrywa pole dance i obalimy parę mitów…
Spis treści
Czym tak naprawdę jest pole dance?
Wywodzi się od dawnych afrykańskich plemiennych zabaw. Niezamężne członkinie społeczności pląsały wokół drewnianych pali, starając się wzbudzić w ten sposób zainteresowanie wolnych mężczyzn. Na przestrzeni wieków pole dance – jak zasygnalizowano na wstępie – zgubił jednak nieco swój sensualny charakter. Współcześnie nie służy już „wabieniu” potencjalnych partnerów. Ma też niewiele wspólnego z tańcem. Zdecydowanie bliżej mu do akrobatyki czy gimnastyki artystycznej. Ewolucje wykonuje się nie na rurze, lecz pionowo ustawionym drążku.
Związki pole dance z gimnastyką artystyczną nie są dziełem przypadku. Opisywana aktywność obejmuje szereg sekwencji ruchów przywodzących na myśl ćwiczenia realizowane z użyciem piłki, obręczy lub wstążki. Poznaj podstawowe figury!
Figury obrotowe dla początkujących
- krzesełko (spin chair) – ustaw się bokiem do drążka, rękę prowadzącą (wewnętrzną) unieś ku górze i chwyć pręt na wysokości nieco powyżej linii głowy pod lekkim kątem, drugą rękę pozostaw na wysokości klatki piersiowej, wpraw ciało w ruch obrotowy chodząc wokół drążka, stopniowo odrywaj stopy od podłoża przenosząc ciężar ciała na ręce, a kiedy poczujesz się wystarczająco pewnie, przyjmij pozycję docelową zegnij nogi w kolanach pod kątem dziewięćdziesięciu stopni i zacznij się obracać, im mocniejsze wybicie z nogi wewnętrznej (pozostającej najbliżej drążka), tym większa siła rotacji.
- strażak podstawowy (fireman) – ustaw się bokiem do drążka i chwyć go w przedstawiony wyżej sposób, wykonaj duży zamach nogą zewnętrzną po kole, ściągnij nogi, podciągając pięty pod siebie i opleć drążek kolanami.
- karuzela (carousel spin) – stań bokiem do drążka, ręka prowadząca (wewnętrzna) chwyta pręt ponad głową, wpraw ciało w ruch obrotowy i złap drążek drugą ręką (podchwyt na wysokości bioder), jednocześnie skieruj biodra w jego kierunku, wykonaj mocny zamach nogą zewnętrzną, ustaw sylwetkę w pozycji „modlitwy” (kończyny delikatnie ugięte, kolana lekko rozchylone, złączone duże palce u stóp) i odegnij się do tyłu.
Figury statyczne dla początkujących
- siedzonko – „przytul się” do drążka, obejmij go rękami i udami jak najgłębiej (stopy oparte o podłoże), załóż nogę na nogę (jedno biodro powinno znajdować się wyżej), unieś i wyprostuj drugą nogę, a kiedy poczujesz się już pewnie w tej pozycji oderwij ręce od drążka (gdy opanujesz opisaną figurę „z poziomu ziemi”, spróbuj się wspiąć i wykonać ją w powietrzu).
- krucyfiks – stań przodem do drążka, chwyć go obiema rękami (prawa wyżej, lewa niżej), zegnij prawą nogę w kolanie i przyłóż do drążka (zewnętrzna część stopy powinna się z nim stykać), odbij się lewą nogą od podłoża i lekko podciągnij na rękach, ułóż nogi w pozycji skrzyżowanej, mocno zaciśnij uda, oderwij ręce od drążka i wyciągnij je na boki
- deska – stań przodem do drążka, przyłóż do niego prawą nogę ugiętą w kolanie, odepchnij się od podłoża lewą nogą, podciągnij się na rękach i opleć drążek udami, wyprostuj i skrzyżuj nogi, jedną dłoń pozostaw na górze, odchyl się lekko do tyłu i podeprzyj drugą ręką, wyprostuj się i wytrzymaj w tej pozycji kilka sekund.
Kto może trenować pole dance?
Najprościej byłoby odpowiedzieć: każdy. Przywołane stwierdzenie nie odbiega zresztą zbyt daleko od prawdy. W wypadku pole dance bowiem płeć nie ma najmniejszego znaczenia. Akrobatyka na drążku – co warto wyraźnie podkreślić – nie jest zarezerwowana wyłącznie dla kobiet. Wszak coraz częściej interesują się nią mężczyźni. Wiek również nie stanowi żadnego ograniczenia. Najmłodsi uczestnicy treningów często liczą po pięć, sześć lat, a najstarsi – dawno przekroczyli magiczny próg pięćdziesiątki. Jedyne przeciwskazania do uprawiania rzeczonej dyscypliny wiążą się z czynnikami zdrowotnymi. Przeszkodą może okazać się między innymi: ciąża, uraz kręgosłupa, choroba występująca w obrębie stawów, kości lub mięśni, etc.
Czy warto trenować pole dance?
Z całą pewnością tak (oczywiście o ile nie ma żadnych przeciwwskazań do uprawiania rzeczonej dyscypliny). Akrobatyka na drążku niesie bowiem za sobą szereg rozmaitych korzyści. Pozwala zgubić nadprogramowe kilogramy, zwiększyć świadomość dotyczącą własnego ciała, poprawić ogólną kondycję organizmu, nabrać pewności siebie, a przede wszystkim poczuć się dobrze w swojej skórze.