Czy można biegać codziennie? Sprawdź!

Wzrost popularności dyscypliny, jaką jest bieganie znacznie wzrósł. Jest to coraz częściej wybierana forma aktywności fizycznej zwłaszcza wśród Polaków. Nic w tym dziwnego! Bieganie poprawia nasz stan zdrowia, przyczynia się do spalania kalorii, daje energię, radość oraz stopniowo likwiduje negatywne skutki siedzącego trybu życia. Jak zacząć biegać? Czy wymaga to wcześniejszego przygotowania? Czy jest to sport dla każdego? Zobacz sama!

Efekty biegania

Bieg jako wysiłek aerobowy korzystnie wpływa na poprawę wymiany tlenowej oraz przyspieszenie krążenia. Tym samym zmniejszymy ryzyko rozwoju nadciśnienia oraz wzmocnimy nasz układ krwionośny i serce. Dotleniony organizm doskonale poradzi sobie z usuwaniem z niego toksyn, a my sami poczujemy się znacznie lepiej. Choć istnieją pewne twierdzenia, iż bieganie nie jest zdrowe, a sama czynność może obciążyć nasze stawy, nie jest to do końca prawdą. Obciążenie treningowe przyspiesza mineralizację oraz ich odnowę. W ten oto sposób, stawy stają się bardziej odporne, a ryzyko wszelkich złamań i uszkodzeń zanika.

Kilogramy spadną w dół

Dla tych, którzy zdecydowali się na tego rodzaju aktywność, czekają niesamowite rezultaty. Pozwoli nam ona spalić jak najwięcej kalorii, jednocześnie przyspieszając metabolizm. Dzięki temu organizm lepiej poradzi sobie z przemianami energetycznymi, na skutek których szybciej spali tkankę tłuszczową i zamieni ją w energię potrzebną do pracy mięśni. Jeśli będziesz trenowała regularnie, organizm będzie nieustannie zużywać tłuszcz, bez zbędnego odkładania… A tobie nie będą potrzebne żadne restrykcyjne diety.

Zero stresu, więcej zabawy

Hormony szczęścia, inaczej endorfiny wytwarzane w trakcie wysiłku fizycznego, na chwilę porzucają wszelkie problemy i zmartwienia w niepamięć. Świeża głowa i dotlenione ciało pozwolą Ci nabrać dystansu i odpocząć od natłoku obowiązków, jednocześnie ryzyko depresji oraz wahań nastroju zostanie zminimalizowane. Jak widać bieganie ma pozytywny wpływ i na psychikę i na nasze ciało…

Bieganie to nie tylko same zalety…

… Co więc z wadami, o których do tej pory nie wspomnieliśmy? O tych drugich rozmawiamy znacznie rzadziej. Chwaląc jedną rzecz, należy jednak pamiętać, że wszelki wysiłek powinien zostać dostosowany pod nas indywidualnie. Zanim zdecydujemy się na ten krok, zwróćmy uwagę na nasze możliwości, stan zdrowia oraz wcześniejsze kontuzje czy przebyte choroby.

Zadbaj o swoje zdrowie

Choć tak naprawdę każdy z nas może założyć odpowiednie obuwie i wyjść pobiegać, nie da się ukryć, że nie jest to sport dla każdego. W przypadku osób cierpiących na dolegliwości, takie jak częste duszności, ból w klatce piersiowej czy problemy ortopedyczne, nie jest to zalecane. Warto zrezygnować z biegania i postawić na aktywność, która nie jest zagrożeniem dla naszego życia. Regularny jogging mógłby nasilić te objawy i ostatecznie doprowadzić do wyczerpania organizmu. W końcu zależy nam wyłącznie na pozytywnych rezultatach, nieprawdaż?

Stawy, stawy i jeszcze raz stawy

Wiele mówiono o negatywnym skutku, jakim jest właśnie obciążenie, zwłaszcza w przypadku osób zmagających się z problemem nadwagi. Bieganie na nieodpowiednim podłożu, może tragicznie wpłynąć na stan naszych stawów. Zalecane jest unikanie asfaltu czy betonu i wybranie miękkiej nawierzchni. Dodatkowym atutem, będzie wyprofilowane obuwie. Nie sugerujmy się jednak ceną! Nie zawsze koszt idzie w parze z jakością. Istotna jest stabilność, amortyzacja oraz przyczepność. Ryzyko wystąpienia kontuzji, zarówno w przypadku amatorów, jak i profesjonalistów, jest bardzo duże. Warto zadbać o siebie, by ich uniknąć. Zranienie czy skręcenie kostki na skutek złego postawienia w domu, usidli nas w domowym zaciszu na dłuższy czas.

Jak często powinniśmy biegać?

Bieganie pomimo wielu zalet, może mieć także niekorzystny wpływ na nasze zdrowie. Oprócz wymienionego wyżej ryzyka, nie można zapomnieć o możliwym występowaniu zespołu bólu rzepkowo – udowego, kolana biegacza czy zapalenia ścięgna Achillesa. Jogging choć jest wszechobecnie zachwalany wzmacnia głównie mięśnie nóg. Wiele osób po codziennej dawce ruchu, zapomina o zwykłym wyjściu na siłownię w celu rozruszania górnych partii ciała. Stawiając wyłącznie na bieganie, zapominamy o innych równie istotnych ćwiczeniach. Warto dlatego zrezygnować z codziennego biegania i pozwolić naszemu organizmowi na pełną regenerację. Przemęczony umysł oraz obciążone ciało nie będą funkcjonować prawidłowo.

Facebook
WhatsApp
Twitter
LinkedIn
Pinterest