Skolioza jest bocznym skrzywieniem kręgosłupa pojawiającym się zazwyczaj w fazie gwałtownego wzrostu zaraz przed rozpoczęciem okresu dojrzewania. Częstość występowania skoliozy u dojrzewających ludzi szacuje się na około 3%. Mimo wszystko wystąpienie choroby może być również jednym z wielu objawów choroby, z którym zmagają się osoby w różnych grupach wiekowych, do takich chorób należą m.in. porażenie mózgowe lub też dystrofia mięśniowa. Narażone na wystąpienie skoliozy są również osoby, które przebyły infekcje lub urazy kręgosłupa, lub osoby, które mają wrodzoną wadę kręgosłupa. Choroba w zaawansowanej formie częściej występuje u kobiet. Wpływ na wystąpienie choroby ma również czynnik dziedziczny, ponieważ często problem dotyczy większości członków rodziny. Warto zauważyć, że pomimo że choroba ujawnia się w łagodnej postaci, może ona postępować wraz z upływem czasu. Przez co w najcięższych przypadkach może doprowadzić nawet do wystąpienia niepełnosprawności.
Poprzez zmniejszoną ilość przestrzeni w klatce piersiowej może dojść nawet do utrudnionego oddychania. Nacisk może również oddziaływać na serce, utrudniając jego pompowanie. Do podstawowych objawów charakteryzujących skoliozę należą nierówne ramiona, jena łopatka jest widoczniejsza od drugiej, talia jest nierówna, a jedno biodro wyżej od drugiego. W bardziej zaawansowanych formach kręgosłup oprócz zakrzywienia skręca się w inne stronie, co jest widoczne w przypadku żeber. Problemy mogą ciągnąć się za nami nawet w wieku dorosłym, wskazuje na to częstsze występowanie intensywnego bólu pleców u osób zmagających się w młodym wieku z problemem skoliozy.
Spis treści
Skolioza – ćwiczenia
Ćwiczenia odrywają bardzo ważną rolę w leczeniu skoliozy, ponieważ to właśnie one pozwalają nam na uniknięcie operacji i poważniejszych powikłań. Z racji faktu, że za jedną z przyczyn skoliozy uważa się zbyt mało rozciągnięte mięśnie. To właśnie na ich ćwiczeniu powinniśmy się skupić. Istnieje bardzo wiele ćwiczeń do wyboru ważne, żeby istniała faza redresji, podczas której przykurcz zostaje usunięty oraz fazę czynnego ruchu usprawnia działanie naszego mięśnia. Możemy na przykład położyć się na brzuchu wraz z przylegającymi do siebie nogami, wykonując rękoma ruch i powtórzyć to ćwiczenie ok. 10 razy. Idealnym i nietrudnym do wykonania ćwiczeniem będzie również ułożenie się na plecach na macie wraz z wyprostowanymi wzdłuż ciała rękoma i zgiętymi nogami. Dzięki czemu będziemy mogli wykonać nogami określone ruchy przypominające jazdę na rowerze.
Skolioza – leczenie
W przypadku większości dzieci z łagodną skoliozą, jeżeli monitorujemy na bieżąco za pomocą rentgena, czy choroba nie postępuje leczenie poza wykonywaniem zaleconych ćwiczeń, nie będzie konieczne. Nie mniej jednak czasami istnieje konieczność noszenia odpowiedniego sprzętu warunkującego u dzieci prawidłową postawę ciała. W przypadku, w którym skolioza jest w naprawdę zaawansowanej fazie, istnieje prawdopodobieństwo, że konieczne będzie poddanie się operacji, która na dobre pomoże uporać się z problemem, a zarazem będzie zapobiegać dalszemu rozwojowi choroby. Często pierwsze objawy skoliozy są trudne do zauważenia, ponieważ nie powodują bólu. Z tego powodu warto konsultować z lekarzem wszelkie zmiany, które zauważyliśmy u dziecka. Często dzieje się tak, że pierwsze objawy łagodnej skoliozy zauważane są przez np.:. trenera, pielęgniarkę szkolną, czy nauczyciela. Sposób leczenia powinien być również dobrany do wieku osoby dotkniętej skoliozą. Pamiętajmy, że największy rozwój zaburzenia postawy może się pojawić u osób, których kości w dalszym ciągu rosną.